Kavarić: Pedijatriju proglasiti za specijalizaciju od posebnog interesa za Crnu Goru

Crna Gora se, iako obilježava vijek od osnivanja prvih domova zdravlja, suočava sa ozbiljnim manjkom pedijatara, što predstavlja sistemski problem sa dugoročnim posljedicama po zdravlje djece i funkcionisanje zdravstvenog sistema.
Pedijatar i predsjednik Asocijacije za preventivnu pedijatriju Crne Gore, prof. dr Nebojša Kavarić, u emisiji "Budilnik" na Televiziji E.upozorio je da se bez dovoljnog broja pedijatara gubi temelj prevencije, rane dijagnostike i racionalne zdravstvene zaštite.
– Bez pedijatara nema dovoljno preventivnih pregleda, ili ih uopšte nema. Nemamo imunizaciju, nemamo rano otkrivanje razvojnih poremećaja koji se tiču somatskih stanja i oboljenja čiji su prapočeci u djetinjstvu, nemamo ranog prepoznavanja problema iz oblasti mentalnog zdravlja, autističnog spektra... I, u krajnjoj liniji, nemamo racionalnu zdravstvenu zaštitu - kazao je Kavarić.
On je upozorio da se zbog toga zdravstveni sistem suočava sa ogromnim finansijskim, organizacionim i socijalnim posljedicama, jer se bolesti ne prepoznaju na vrijeme, već u fazi kada postaju hronične i teške za liječenje.
– Imate ogromne probleme i za dijete – zdravstvene, organizacione, socijalne – kako za porodicu, tako i za društvo. Nedostatak pedijatara je ogroman problem, rekao bih čak i egzistencijalni problem za opstanak zdravstvenog sistema - naglasio je Kavarić.
Pedijatrija mora postati specijalizacija od posebnog interesa
Govoreći o uzrocima ovog stanja, Kavarić je ukazao na višedecenijsko neplansko upravljanje zdravstvenim kadrovima, posebno u segmentu dječije zaštite.
– Kad su djeca u pitanju, morate imati plan. Morate imati kadar, prostor, opremu. Pedijatrija se ne može improvizovati. Ovo što danas živimo je posljedica odsustva dugoročnog kadrovskog planiranja - poručio je on.
Asocijacija za preventivnu pedijatriju, kako je rekao, predložila je Vladi i nadležnim institucijama da se pedijatrija proglasi specijalizacijom od posebnog interesa.
– To nije pitanje od jedne ili dvije godine. To je strateški zadatak za 20 do 25 godina. Da biste dobili specijalistu pedijatra, morate sada dodijeliti specijalizaciju, a prvi rezultat ćete imati za pet godina. Ako odmah ne krenemo, gubimo još jedno vrijeme - upozorio je Kavarić.
Borba za kadrove: Ne smijemo ih prepustiti inostranstvu i privatnom sektoru
Kavarić je istakao da mlade ljekare ne privlače u pedijatriju status ni uslovi rada, zbog čega je neophodna cjelovita reforma.
– Moramo se boriti za te mlade ljude da ostanu u javnom zdravstvu, da ne odu u inostranstvo, da ne pređu u privatni sektor. To nijesu privilegije koje tražimo – to su uslovi koji moraju biti obezbijeđeni ako želimo da imamo ljekare koji će se baviti jednim od najizazovnijih poslova u medicini: brigom o djeci - poručio je Kavarić.
Situaciju u Crnoj Gori uporedio je sa drugim zemljama regiona, u kojima se, kako kaže, suočavaju sa sličnim izazovima.
– Biti doktor za djecu u jednoj Crnoj Gori ili u zemljama regiona podrazumijeva izuzetnu posvećenost, ali i sistemsku podršku. Bez toga, pedijatrija će nastaviti da bude marginalizovana, a zdravlje djece – ozbiljno ugroženo - zaključio je prof. dr Nebojša Kavarić.