Katnić žrtva progona
Crnogorski istoričar, profesor na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost i potpredśednik Crnogorskoga PEN centra Boban Batrićević održao je govor na svjetskom 90. kongresu PEN International u Oksfordu u kojem je upozorio članove globalne PEN porodice, poznate pisce i novinare, da su na vlasti u Crnoj Gori stranke koje su protiv njene faktičke nezavisnosti, i koje je pretvaraju u koloniju Beograda.
Batrićević je na četvorodnevnom kongresu pod nazivom „Writters in a World at War“, a koji je počeo juče, objasnio da su lideri proruskih partija, koji su na vlasti, odmah po preuzimanju državnog aparata, krenuli sa progonom neistomišljenika, od kojih je najfrapantniji, po pitanju demokratskih standarda, onaj sa bivšim glavnim specijanim tužiocem Milivojem Katnićem.
Crnogorski istoričar je, upravo zbog zabrinutosti koja je pokazana od strane svih delegata, predložio da se jedan od narednih svjetskih kongresa održi na Cetinju, kako bi se suštinski skrenula pažnja svijetu na ono što se dešava, a na šta svetske sile, za sada, ćute.
- Srpski i ruski uticaj u Crnoj Gori je izuzetno porastao, što se odmah odrazilo na političku nestabilnost i stanje demokratije. Crna Gora se postepeno pretvara u balkansku Bjelorusiju - kazao je Batrićević u svom obraćanju.
Objasnio je da je na snazi čvrsto definisana agenda asimilacije crnogorske nacije u srpsku, i to „otuđivanjem crnogorske kulture, pisaca, istorije, sakralnog nasljeđa, negacijom crnogorskoga jezika“ i upozorio da: „Crnogorski narod trenutno prolazi kroz izazove kroz koje je prošla ukrajinska nacija prije agresije Putinove mašinerije zla na njihovu prelijepu zemlju“.
- Pored preuzimanja resursa od strane srpskog kapitala, kupovine medija i kontrole crnogorskog bezbjednosnog sektora, što bazično na ruku ide Rusiji, u Crnoj Gori se dešava veoma opasan proces gušenja slobode riječi i slobode izražavanja - istakao je Batrićević i naveo više primjera gušenja slobode govora i pritiska vlasti u posljednje 4 godine na slobodomisleće ljude u Crnoj Gori.
Poseban akcenat je stavio na proces protiv Milivoja Katnića, kojem se, kako je istakao, ozbiljno uskraćuju ljudska prava, naočigled svih institucija Crne Gore.
- U pitanju je čovjek, koji je 2016. godine razotkrio pokušaj državnog udara od strane ruskih agenata iz vojno-bezbjednosne službe GRU, uoči ulaska Crne Gore u NATO. O tom slučaju pisali su najuticajniji svjetski mediji, a srećom po Crnu Goru, NATO je brzo reagovao, primio Crnu Goru u članstvo i spasio građanski mir. Milivoje Katnić je dobio težak zadatak i revnosno ga ispunio. Sastavio je cijelu slagalicu i dokazao da su s ruskim obavještajcima aktivno sarađivali sprsko-ruski agenti iz Crne Gore, među kojima i aktuelni predśednik crnogorskoga Parlamenta Andrija Mandić, inače prvostepeno osuđen na 5 godina zatvora zbog pokušaja terorizma - kazao je Batrićević.
Batrićević je objasnio da su, nakon smjene vlasti 2020. godine, Putinovi obožavatelji preuzeli poluge moći i krenuli u progon Katnića, koji je, kako je rekao „pritvoren i pod lažnom i namještenom optužnicom zadržan u pritvoru“.
- Kao u doba „najboljeg“ staljinizma u istočnom bloku, tužilac u predmetnom slučaju (Šoškić) zadržao je Katnića u pritvoru pod izgovorom da ostvaruje veze s novinarima i piscima!!! Imenom i prezimenom su navedena njihova imena, a najveći dio tih pisaca i novinara su članovi Crnogorskoga PEN centra - kazao je Batrićević.
Izrazio je nadu da će naporima Crnogorskog PEN i Crnogorskog helsinškog odbora za ljudska prava, koji je najviše apelovao na ljudska prava i ugrožavanje života Milivoja Katnića, “njegov slučaj postati važan predmet svih svjetskih foruma budući da u 21. vijeku svjedočimo totalitarnom progonu koji se odvija iza zavjesa crnogorskog tužilaštva”.
- Predlažem da jedan od narednih svjetskih kongresa održimo na Cetinju, crnogorskoj Upsali i crnogorskom Oksfordu, gradu muzeja i kulture koji na svom najvećem planinskom vrhu ima mauzolej posvećen piscu, koji aktuelne vlasti žele naružiti najavom podizanja vjerskog objekta - kazao je crnogorski istoričar.
On je upozorio učesnike na činjenicu da su „autoritarni režimi iz regije zapadni Balkan, predvođeni Aleksandrom Vučićem, najveća su opasnost za balkanski mir“.
- Taj autoritarni režim danas ima litijum i to je jedino što Evropa i Amerika od Srbije žele. Zapad ne vidi gaženje ljudskih prava, prijetnje i zatvaranje novinara i profesora, progone kritičara i opozicije, maligno djelovanje Srbije u regiji i njeno podrivanje suvereniteta Crne Gore, BiH i Kosova. EU i Amerika su odlučile da na Balkanu žrtvuju sve one vrijednosti koje su ih izgradile zbog obećanja Aleksandra Vučića da će im dozvoliti iskopavanje litijuma. Dakle, kolonijalizam i nacionalizam, ekološka katastrofa i profit. Uz to uvijek nekako istorijski ide i rat. To su izgleda obećanja od EU integracija koje naša regija, a time i Crna Gora, može dobiti - poručio je Batrićević.
Prema njegovim riječima, Evropa danas na Balkanu može da bira između litijuma i demokratije: „Evropa je izabrala litijum. Isto kao što je do 2022. birala gas, pa su tenkovi krenuli na Kijev. Da li će ti tenkvi jednom krenuti na Podgoricu, Sarajevo i Prištinu? Ne znam“.