HRA: Za sudije Ustavnog suda i dalje ne važe Ustav ni zakon Crne Gore

Akcija za ljudska prava (HRA) protestovala je danas zbog, kako navode, grubog kršenja Ustava i zakona Crne Gore produžavanjem funkcije sutkinji Ustavnog suda Desanki Lopičić, kao i zbog ignorisanja preporuka Venecijanske komisije o neophodnosti nepristrasnosti i transparentnosti u radu najviše sudske instance u zemlji.
- Protestujemo i zbog nepoštovanja preporuka Venecijanske komisije da se sudije Ustavnog suda uzdrže od odlučivanja o pitanjima koja ih se lično tiču, i da obrazlažu sve svoje odluke - saopšteno je iz HRA.
Iz ove organizacije su pozvali predsjednika države da „što prije Skupštini Crne Gore predloži novu osobu na mjesto sutkinje Lopičić i prestane da podržava neustavno djelovanje Ustavnog suda“.
Takođe, apelovali su i na izvršnu i zakonodavnu vlast da „hitno preciziraju pravni okvir za napuštanje funkcija u Ustavnom sudu u skladu s Ustavom Crne Gore i preporukama Venecijanske komisije“.
U HRA upozoravaju da trenutna praksa „narušava vladavinu prava i načelo jednakosti pred zakonom“, te podsjećaju da je Venecijanska komisija u svom mišljenju jasno navela da odlučivanje sudija o pitanjima koja ih lično tangiraju i izostanak obrazloženja odluka podriva demokratski karakter Ustavnog suda (tačka 67 mišljenja).
Povod za ovakvu reakciju HRA je odluka Ustavnog suda sa sjednice održane 26. juna ove godine, kojom su obavijestili predsjednika Crne Gore da sutkinji Lopičić mandat ističe tek u decembru, iako je, prema navodima HRA, još u junu prošle godine ispunila uslove za starosnu penziju.
- Sutkinja Lopičić je još u junu 2024. godine ispunila uslove za starosnu penziju, navršivši 40 godina radnog staža, shodno Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju (ZPIO), pa joj je funkcija morala prestati na osnovu Ustava Crne Gore, u kome piše da sudiji Ustavnog suda funkcija prestaje prije isteka vremena na koje je izabrana kad ispuni uslove za starosnu penziju (čl. 154, st. 1) - navodi HRA.
Uprkos tome, Ustavni sud se, kako ističu iz ove organizacije, nije izjasnio o tom pravilu, niti o godinama staža sutkinje Lopičić, već je „odlučio, bez obrazloženja, da ona funkciju nastavi da obavlja dok joj dvanaestogodišnji mandat ne istekne u decembru“.
HRA podsjeća i na slučaj bivše sutkinje Dragane Đuranović, kojoj je funkcija prestala kada je napunila 65 godina života, što je konstatovala Skupština Crne Gore, pozivajući se na isti član Ustava i ZPIO. Istovremeno, ukazuju na primjer sudije Budimira Šćepanovića, kojem je funkcija prestala tek sa navršenih 66 godina, iako je uslov za penziju ispunio sa 65.
- Pretpostavlja se da je primjenjeno pravilo o obaveznom prestanku radnog odnosa sa navršenih 66 godina iz Zakona o radu. Međutim, poznato je da sudije Ustavnog suda nijesu u radnom odnosu u Ustavnom sudu, već su na javnoj funkciji koju uređuje Ustav Crne Gore i pravilima o njenom prestanku. Ustavni sud nikako nije obrazložio svoj stav - upozoravaju iz HRA.
Organizacija posebno problematizuje činjenicu da je sutkinja Lopičić lično učestvovala u donošenju odluke koja se tiče njenog statusa, što je, prema mišljenju Venecijanske komisije, u suprotnosti sa temeljnim načelom „Nemo iudex in causa propria“ (niko ne može biti sudija u svojoj stvari).
- Venecijanska komisija je u svom mišljenju podsjetila na fundamentalno načelo ‘Nemo iudex in causa propria’ i upozorila sudije Ustavnog suda da pribjegnu samoograničenju i spriječe utisak da pretpostavljaju lični interes kada odlučuju o temama koje ih se lično tiču (tačke 55 i 67) - ističe HRA.
Prema njihovim navodima, praksa selektivne i neobrazložene primjene zakona dodatno podriva povjerenje u Ustavni sud, koji bi morao da „štiti ustavnost i zakonitost čak i kad to ne odgovara ličnom interesu njegovih sudija“.
Venecijanska komisija je, kako podsjećaju iz HRA, više puta upozoravala na izostanak transparentnosti u odlučivanju Ustavnog suda.
- Venecijanska komisija je saopštila da je Ustavni sud dužan da daje razloge za svoja tumačenja Ustava i zakona, i konstatovala, sa žaljenjem, da Ustavni sud nikad nije obrazložio kako i zašto tumači kad sudije ispunjavaju uslov za penziju i tako doprinio pravnoj nesigurnosti (tačka 54 mišljenja VK) - ističe HRA.
Kao jedan od ključnih koraka ka prevazilaženju aktuelne situacije, Venecijanska komisija je, prema saopštenju HRA, preporučila Ustavnom sudu da „ubuduće, dok se ne sprovede izmjena zakona, pruži jasne i dovoljne razloge, kroz formalne odluke ili rezolucije, za to koji se zakon primjenjuje u pogledu penzije sudija Ustavnog suda“ (tačka 54 mišljenja VK).
HRA na kraju poziva predsjednika države da hitno predloži novog sudiju Ustavnog suda umjesto Desanke Lopičić i prekine, kako navode, podržavanje neustavnog djelovanja ove institucije.
- Istovremeno apelujemo na izvršnu i zakonodavnu vlast da hitno preciziraju pravni okvir i automatizuju napuštanje funkcija u Ustavnom sudu u skladu s Ustavom Crne Gore i preporukama Venecijanske komisije - zaključuje se u saopštenju HRA.