CZIP: Ekologija kao prioritet na putu ka EU

 (Foto: CZIP)
(Foto: CZIP)

U Podgorici je održan panel posvećen ekologiji i evropskim integracijama, gdje su predstavnici države, civilnog društva i Delegacije Evropske unije (EU) ukazali na ključne izazove i prilike za Crnu Goru.

Jovana Janjušević, izvršna direktorka Centra za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP) i predstavnica Koalicije 27, istakla je da je pristupanje EU prilika za bolju zaštitu prirode.

- Način na koji se odnosimo prema prostoru zabrinjava, posebno kroz izmjene prostornog plana za Podgoricu. Planirani projekti na budućim Natura 2000 staništima, poput Ćemovskog polja, ugrožavaju biodiverzitet - naglasila je ona.

Predrag Zenović, glavni pregovarač sa EU, ukazao je na važnost dijaloga i partnerstva.

- Zaštita Ulcinjske solane zahtijeva strateško planiranje i ozbiljne investicije. Rad lokalnih organizacija ključan je za promjene - rekao je Zenović.

Zoran Dabetić, državni sekretar za ekologiju, upozorio je na urgentnost ekoloških problema, te dodao da klimatske promjene, gubitak biodiverziteta i zagađenje ugrožavaju kvalitet života svih građana.

- Dinamika u narednom periodu biće zahtjevna, posebno u upravljanju otpadom, zaštiti prirode i vodama - dodao je Dabetić. 

Liselotte Isaksson iz Delegacije EU naglasila je da je jako civilno društvo ključ za napredak.

 - Integrisanje ekoloških standarda osigurava održiv razvoj u korist građana - kazala je ona. 

Izvršna direktorica Green Home-a, Azra Vuković, podvukla je da je kvalitet vazduha u Crnoj Gori među najlošijim u Evropi. 

- Neadekvatno upravljanje otpadom i infrastrukturni problemi i dalje su izazov - istakla je ona.

Danka Kažić iz Ministarstva ekologije izrazila je optimizam u pogledu zatvaranja Poglavlja 27 do 2026. godine, dok je Sanela Metjahić najavila učešće Crne Gore u LIFE programu EU za finansiranje ekoloških projekata.

Prema istraživanju NinaMedia, građani Crne Gore smatraju otpad najvećim ekološkim problemom, a više od 40% njih bi recikliralo kada bi imali odgovarajuće uslove.

Istraživač Miloš Bešić zaključio je da "ekologija i ekonomija mogu koegzistirati u ravnoteži".

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.