Čogurić: Važno je promijeniti svijest, tako ćemo promijeniti i svijet
Jako je važno da gradimo generacije koje su zdrave i zelene, i da to njihovo zelenilo, i tu čistotu kojoj oni teže ne sputavamo svojim nezrelim navikama, već da prepoznamo to zdravo u njima i njihovu želju za zdravim životom, jer nema ništa čistije od djece - kazala je u emisiji E uživo, na Televiziji E, Ivana Čogurić iz Ecopatriotizma.
I dalje postoji ekološki problem, kaže Čogurić, jer se svugdje mogu vidjeti upotrijebljene i odbačene, dodaje ona, kese za jednokratnu i višekratnu upotrebu, sa, kako kaže, grana drveća, ograda i ostalih dijelova.
- Da ne budemo totalno pesimistični, možda smo na putu ka rješavanju tog problema sa ovim Zakonom za upotrebu jednokratne plastike - rekla je Čogurić.
Lakše je građanima da se odvoje od novca, smatra ona, nego da stvore novu zdravu naviku, naglašava, nošenja cegera, veće se, kako kaže, ide linijom manjeg otpora.
- Dodatnih 15 centi, šta je to 15 centi, međutim kad bismo vodili računicu, 15 po 15, 15 po 15, koliko bi to fino moglo da nas izađe na kraju mjeseca, godine, eventualno, jer smo postali konzumersko društvo, imamo ogromne, ogromne nabavke, pa bez obzira da je riječ o dvočlanoj porodici, tročlanoj, petočlanoj, kako god, uvijek možete nekoga da vidite sa kesom u ruci, ili kesama, mada iskreno najviše svi obradujemo u posljednje vrijeme kada su u pitanju cegeri - istakla je Čogurić.
Na teškom su zadatku svi, smatra Čogurić, što se tiče saniranja i uklanjanja deponija, ističe ona, od komunalnih preduzeća do, kako kaže, građana.
- Građani su na teškom zadatku, zato što oni moraju da osvijeste šta čine sa tim nelegalnim odlaganjem otpada, nepravilnim, da se bolje izrazim, iako je to smisleno i istinito, ali jako je važno da promijenimo svijest, a onda ćemo promijeniti svijet na bolje, jer sve počinje od te svijesti. Moramo da krenemo da mijenjamo svijest, kako starijim ljudima, tako ljudima koji su srednje dobi, studentima, srednjoškolcima, osnovcima, a sve kreće još i od vrtića. Gledam mnogo primjera djece koja u vrtiću imaju ekološke radionice, i ta djeca, uz svoje roditelje, nastoje da se pridržavaju normi, međutim dijete obično sluša šta mu roditelj kaže, i dijete radi šta roditelj radi, mi smo jedan copy paste mehanizam, jednostavno, to nam je u genetici, takvi smo kakvi smo. Jako je važno da gradimo generacije koje su zdrave i zelene, i da to njihovo zelenilo, i tu čistotu kojoj oni teže ne sputavamo svojim nezrelim navikama, već da prepoznamo to zdravo u njima i njihovu želju za zdravim životom, jer nema ništa čistije od djece - zaključila je Čogurić.