Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

CGO: Žene koje prijave nasilje suočavaju se sa neefikasnim sistemom koji suštinski radi u korist nasilnika

Povodom 25. novembra - Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama – Centar za građansko obrazovanje (CGO) podsjeća na dramatične podatke: u 2024. godini u Crnoj Gori su zabilježena 4 femicida, a čak 17 u posljednjih 5 godina.

Žene koje prijave nasilje suočavaju se sa neefikasnim sistemom koji suštinski radi u korist nasilnika a ne žrtve. Blage kazne ne odvraćaju nasilnike, a propusti policije, tužilaštva i sudova ostavljaju žrtve nezaštićenima i bez adekvatne podrške. Krivični zakonik i dalje ne prepoznaje femicid kao posebno krivično djelo, što je istaknuto u izvještaju Evropske komisije za 2024. u kojem se ponavlja ocjena da nasilje nad ženama ostaje ozbiljan problem u Crnoj Gori.

I GREVIO upozorava na hitnu potrebu za unaprijeđenjem postupanja sa slučajevima nasilja nad ženama, podvlačeći brojne nedostatke u odgovoru nadležnih organa, posebno u dijelu odluka o starateljstvu i pravu na posjete, kao i hitnih zabrana prilaska i dr. zaštitnih mjera koje se ne primjenjuju u adekvatnom obimu.

Prevencija nasilja mora početi od obrazovnog sistema i medija. Nazadni rodni stereotipi i patrijarhalni stavovi, duboko ukorijenjeni u društvu, oblikuju obrasce ponašanja koji vode i do široko rasprostranjenog nasilja među srednjoškolskom populacijom, na šta je opomenulo i istraživanje CGO-a. Neophodno je da obrazovni programi i mediji aktivnije promovišu rodnu ravnopravnost, nenasilje i poštovanje različitost jer bez promjene ovih obrazaca trendovi nasilja će se samo nastaviti.

CGO poziva donosioce odluka da se fokusiraju na suštinske probleme, jer nasilje nad ženama ne može biti riješeno povremenim reakcijama na femicide. Potrebne su jasne, odlučne i dugoročne akcije koje će osigurati adekvatno