Berane: U dva porođaja preminule beba i majka, u bolnici tvrde da nema propusta ljekara, čeka se eksterna kontrola Ministarstva

Bolnica u Beranama (Foto: TVCG - stop kadar)
Bolnica u Beranama (Foto: TVCG - stop kadar)

U beranskom Kliničko-bolničkom centru, za manje od 10 dana u dva porođaja preminule su beba i porodilja. U KBC kažu da su uradili internu kontrolu kvaliteta zdravstvenih usluga, koja je u oba slučaja pokazala da nije bilo propusta ljekara. Čeka se i eksterna kontrola Ministarstva zdravlja, koja će biti sprovedena narednih dana.

Vijest da su u beranskom porodilištu za samo nekoliko dana u odvojenim slučajevima preminule bebe i porodilje, dok je majka preminule bebe hitno prebačena u Klinički centar, uznemirila je građane.

Iako ništa nije slutilo da će biti problema, tokom oba porođaja javile su se komplikacije, kažu u beranskoj bolnici.

- U prvom slučaju radi se o porodilji sa prenešenom trudnoćom i u početku je taj porođaj tekao uredno. Međutim, dolazi do pada srčanih otkucaja ploda, zbog čega se odlučuje da se hitno završi porođaj operativnim putem, da bi se sačuvao život majke i ploda. Nažalost, plod nije mogao da bude sačuvan. Drugi porođaj, porodila se sasvim normalno, međutim, nakon toga dolazi do nekontrolisanog krvarenja i zato su se odlučili da urade operativnu hemostazu. Operisali su i u trbuhu je zaustavljeno krvarenje, postignuta hemostaza. Međutim, kasnije se javljaju krvarenja iz drugih organa i razvija se klasična slika DIK-a (diseminovane intravaskularne koagulocije). Laboratorijski nalazi su govorili isto da se radi o DIK-u - kaže za TVCG dr Milorad Magdelinić, direktor KBC Berane.

Kliničko-bolnički centar Berane o oba slučaja odmah je obavijestio Ministarstvo i pokrenuo internu kontrolu.

- Po njihovim nalazima, postupljeno je po protokolima, nije bilo ljekarske greške, ali smo ipak svu medicinsku dokumentaciju uputili Ministarstvu zdravlja - kaže dr Magdelinić.

Milena Popović Samardžić, predsjednica Sindikata doktora medicine, kaže da svaka intervencija i liječenje nose određene rizike, ali da se u uređenim zdravstvenim sistemima sprovode ozbiljne kontrole kvaliteta zdravstvenih usluga.

- Koje vas vode do odgovora - da li je komplikacija nastala usljed nedostataka sistemskih, kao što je nedovoljno kadra, nemanje pisanih procedura, ili je u pitanju nemarnost i greška iz nemarnosti. To su upravo ti algoritmi koje uređene države koriste. Nisam u saznanju da ih koristimo, makar ne ove američke koje uglavnom koriste u svijetu. Ako ostavljate previše neodgovorenih pitanja, onda se nepovjerenje svaljuje na zdravstveni sistemim i to na zdravstvene radnike, a u osnovi problema su oni koji uređuju zdravstvenu politiku - navodi dr Milena Popović Samardžić, predsjednica Sindikata doktora medicine.

U slučaju beranskog porodilišta ispoštovane su sve procedure, kažu u Ministarstvu zdravlja. U pisanom odgovoru za TVCG stoji da će eksterna kontrola provjeriti postupanje beranskih ljekara u oba slučaja.

Napominju i da je od 2020. u Kliničko-bolničkom centru Berane bilo više od 4.700 porođaja i da do sada nije bilo smrtnih ishoda kod porodilja. Dodaju i da je zdravstveno-sanitarna inspekcija u novembru vršila kontrolu porodilišta gdje nisu ustanovljene nepravilnosti.|