Planina Fudži bez snijega u novembru upozorava na klimatske promjene
Na planini Fudži u Japanu zabilježeno je najduže kašnjenje snijega u posljednjih 130 godina.
Rekordni nedostatak snijega na Fudžiju iz 2016, kada je snijeg pao tek 26. oktobra, juče je oboren, saopštili su meteorolozi.
Na Fudžiju visokom 3.776 metara snijeg obično počne da pada 2. oktobra, otprilike mjesec nakon što se završi sezona planinarenja. Prošle godine snijeg je pao 5. oktobra, saopštila je Japanska meteorološka agencija (JMA).
Fudži bez snijega privukao je pažnju velikog broja korisnika društvenih mreža, koji su postavljali fotografije gole planine i stavljali to u kontekst klimatskih promjena.
JMA je kao razlog kašnjenja snijega navela iznenađujuće ljetnje vrijeme u oktobru.
Prosječna oktobarska temperatura na vrhu Fudžija je dva stepena ispod nule, ali je ove godine bila plus 1,6 stepeni, što je rekord od 1932. godine. Japan je ove godine imao i neobično toplo ljeto i toplu jesen.
Prognostičar iz Jamanašija Jun Kubota, jednoj od dvije prefekture u kojima se nalazi planina Fudži, kaže da je zabrinut da li su ovogodišnje odložene sniježne padavine dio trenda.
- Pitam se da li je sezona u kojoj možemo da uživamo u snijegu sve kraća, ne samo na planini Fudži već i na drugim planinama u Japanu -rekao je Kubota.
JMA je saopštila da je prerano da se ovogodišnji kasni sniježni pokrivač povezuje sa globalnim zagrijvaanjem. Saopštili su da moraju da ispitaju podatke za duži vremenski period da bi donijeli bilo kakav zaključak.
Simbol Japana, planina Fudži, nekada je bila mjesto hodočašća. Sa svojim sniježnim vrhom i skoro simetričnim padinama bila je predmet brojnih umetničkih djela.