Kripto ekipa za kripto politiku Milojka Spajića

Draško Đuranović

Nedavna afera vezana za ljetovanje crnogorskog premijera Milojka Spajića u mondenskom Sen Tropeu razotkrila je do sada prikrivane veze lidera Pokreta Evropa sad sa domaćim i stranim biznismenima koji su involvirani u razne poslove trgovine kriptovalutama.

 Objavljene fotografije i sadržaj tekstova na društvenim mrežama pokazuju da je Spajić razvio poslovnu saradnju, upravo u trgovini kripto valute eterijum („etherium”).

 „Etherium” kao poveznica

 U tom poslu se oslanja, tvrde izvori Portala ETV, na usluge Miloša Tomića, nekadašnjeg pilota vladinog aviona, danas čovjeka koji se intenzivno bavi kriptovalutama.

 Prema informacijama Portala ETV, upravo je Tomić najzaslužniji za uspostavljanje kontakta, na samom početku 2022. godine, Milojka Spajića sa Vitalikom Buterinom, osnivačom „Etheriuma”, kripto platforme.

 Koji mjesec kasnije, 11. aprila 2022. godine, Buterin se pohvalio da je dobio crnogorski pasoš, na prijedlog tadašnjeg premijera Zdravka Krivokapića, a nakon inicijative ministra finansija i socijalnog staranja, Milojka Spajića. Tadašnji ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović je, kako se ističe, „prepoznajući značaj ove inicijative”, donio odluku o prijemu u crnogorsko državljanstvo Vitalika Buterina i uručen mu je pasoš Crne Gore.

Buterin se, upravo preko Tomića, odomaćio u biznisu u Crnoj Gori: prema istraživanju našeg portala, Tomić i Buterin danas imaju zajedničku kompaniju - Zuzalu u Tivtu, registrovanu za „konsultanske djelatnosti u oblasti informacione tehnologije”.

Domaći i strani biznismeni 

Dva međunarodna izvora naše redakcije napominju da je Milojko Spajić posebne poslovne odnose razvio sa jednim čovjekom koji ovoga puta nije bio na zajedničkom okupljanju u inostranstvu, u Sen Tropeu.

Riječ je o Begzadu Begu Grahiću, koji se predstavlja kao međunarodni biznismen, jedan od ključnih ljudi u kompaniji KPM Vertriebs GmbH iz Minhena koja ima djelatnost širokog spektra, od metala i minerala.

Grahić je vezan je i za Crnu Goru: ima dvije firme u Crnoj Gori – B&B rental doo i Settimana doo, obje registrovane u Tivtu, na istoj adresi Obala bb. Prva kompanija se bavi rentiranjem vozila, a drugoj je upisana djelatnost „restorana i pokretnih ugostiteljskih objekata”.  

Prema saznanjima Portala ETV, Grahić je, osim pomenutih biznismena, razradio posao i sa kriptovalutama, pa tu valja tražiti i vezu sa Spajićem.

Tivat kao kripto-baza 

Za razliku od Grahića, koji je propustio okupljanje u Francuskoj, jedan crnogorski biznismen, Stefan Aleksić, bio je u Sen Tropeu i uslikan je na društvenim mrežama u plažnom restoranu „Casa Amor” sa influenserkom Anjom Živanov, koja je tih dana objavila sijaset fotografija iz Sen Tropea.

Prema izvorima Portala ETV, Aleksić, koji je bio svojevremeno zapošljen u marketinškoj i divelopment kompaniji „Amplitudo”, razvija samostalni biznis, dijelom u poslovanju sa kriptiovalutama gdje je u vrlo bliskim vezama sa premijerom Spajićem. Dijelom se okušao i u biznisu sa nekretninama pa je u Tivtu, sa sestrom Ksenijom, kapitalom od svega jednog eura, osnovao firmu Tolah doo.

 Iako na prvi pogled ništa ne ukazuje na posao sa kriptovalutama, zanimljivo je da je sjedište Aleksićeve kompanije isto kao i sjedište kompanije koju su osnovali Tomić i Buterin u Tivtu - obje kompanije se nalaze na adresi Palih boraca, ulaz 22A, stan 27.

 Slučajnost? Teško je povjerovati: prema informacijma Portala ETV, svi pobrojani biznismeni, osim što imaju stalne kontakte sa premijerom Spajićem, bave se intenzivno trgovinom kripto valutom eterijum.

 Poslovne i lične veze

 Prema saznanjima Portala ETV, premijer Spajić, aktivan u kripto biznisu, preko Begzada Grahića uspostavio je vezu sa podgoričkim biznismenom Velimirom Rašovićem koji ima dobre konekcije za trgovinu kripto valutama u Francuskoj i Švajcarskoj.

 Rašović je vlasnik je firme Be.Fi koja ima kancelarije u Kapital plazi u Podgorici.

 Upravo je Rašović napravio „kopču” Spajiću sa francuskim državljaninom Šarlom Fhalom (Charles Fhal), trgovcem namještaja, koji ima firmu u Parizu Fhal & Roch, ali sa svojim emotivnim partnerom intenzivno je u biznisu sa kripto valutama.

 Izvori naše redakcije tvrde da je ovaj francuski biznismen, sa kojim je Spajić uspostavio redovnu vezu, uspio da ostvari kontakt sa princom Albertom Grimaldijem od Monaka koji je 7. aprila ove godine sletio u Tivat i bio gost na ručku sa Spajićem, Grahićem, Tomićem, Aleksićem i još nekoliko osoba.

 Tema ručka i sastanka je bila isključivo trgovina kripto valutama, najviše eterijuma jer tu Spajić ima direktne konekcije sa Buterinom. Ručak je bio u restoranu „Špilja” koji se nalazi u sklopu Luštica Bay-a i tog dana je bio zatvoren za ostale posjetioce.

 Spajić i Kotrel: vrijeme prevara

 Da premijer Milojko Spajić ima neutaživu potrebu ili opsesiju da se bavi kripto biznisom, ali i da ostvaruje veze sa ljudima čiji su potezi često bili „s one strane zakona” pokazuju i konekcije lidera PES-a sa britanskim kontroverznim biznismenom Džordžom Kotrelom.

 Nedavno je i ugledni britanski Gardian pisao o čudnim konekcijama Kotrela i Spajića, kao i dolasku u Crnu Goru kontroverznog britanskog političara Najdžela Faraža, ultradesničara sklonog teorijama zavjere.

 - Izvori su za Gardijan rekli da je Kotrel zabavljao prijatelje u vili tokom boravka u Crnoj Gori, sa jednom posebnom spavaćom sobom koju je favorizovao Faraž, iako navodno Kotrel posjeduje skromniji stan u hotelu Regent Porto Montenegro sa pet zvijezdica - pisao je početkom jula ove godine Gardijan.

 Prema pisanju ovog medija, Kotrel je navodno izgubio 20 miliona eura na pokeru, što je izazvalo javnu svađu sa njegovom bivšom djevojkom

Anđelom Vukadinoviće, aktuelnom mis Crne Gore.

 U razgovoru za Gardijan, Vukadinović je pričala i o vezama Kotrela i Spajića.

 - Kotrel je bio blizak sa Spajićem, kojeg sam ranije upoznala u Porto Montenegru, ali su se ove godine razišli. Ne znam zašto, šta se tamo desilo. Džordž ne želi da govori o tome – pitala sam ga nekoliko puta, što je za mene čudno - povjerila se Vukadinović britanskom novinaru.

 Kasnije je advokat Pantović prenio demant Vukadinović koja je tvrdila da nikakav razgovor sa britanskim novinarom nije vođen.

 Ćutanje je zlato

 Kotrel se nije javljao da bi nešto demantovao, pa ni priču o prekidu veza sa Spajićem. I predsjednik Vlade Crne Gore nije puštio glasa da bi opovrgnuo pisanje Gardijana.

 Kao što je ćutao i kada je, juna 2023. godine, Vlada Dritana Abazovića fokusirala Džordža Kotrela kao vlasnika nezakonito postavljenog kriptomata u jednom hotelu u Tivtu.

 Zanimljivo, o konekcijama Kotrela i Spajića prvi je govorio lider Pokreta za promjene i nekadašnji funkcioner proruskog Demokratskog fronta Nebojša Medojević, označavajući Kotrela - kao jednog od finansijera Pokreta Evropa sad Milojka Spajića.

 - Taj Kotrel je dao Spajiću novac za kampanje PES-a. Gdje je Spajić taj novac stavio, da li ga je stavio sebi u džep ili kolegama iz PES-a, to treba Spajić da odgovori . ukazivao je Medojević 2023. godine.

 Treba li posebno napominjati: lider PES-a i tada je stojički – ćutao.

 Spajić i Do Kvon

 Ali tu nije bio kraj raznim, sumnjivim, kripto vezama crnogorskog premijera.

 Nekoliko sedmica prije parlamentarnih izbora odjeknula je nova „kripto afera”: Milojka Spajća su povezali sa južnokorejskim „kraljem kriptovaluta” Do Kvonom, kojeg Južna Koreja i SAD potražuju zbog prevare vrijedne više milijardi dolara!

 Crnogorska granična policija na aerodromu Podgorica je 23. marta 2023. godine pod čudnim okolnostima – navodno bez ikakve dojave – naprasno otkrila je da su pasoši Južnokorejaca Do Kvona i njegovog prijatelja Han Čang Džuna falsifikovani i oni su pritvoreni.

 Poslije se otkrilo da je „kralj kriptovaluta” Do Kvon jedan od najvećih prevaranata svih vremena, koga su jurile vlasti tri zemlje i koji se trenutno nalazi u pritvoru u Crnoj Gori, da se tokom bjekstva krio u Beogradu, a da je njegov najbliži saradnik Han Čang Džun u srpskoj prijestonici kupio luksuzni stan od dva miliona eura u elitnom naselju.

 Vrijeme za odgovore, istinite 

 Vijeće za nacionalnu bezbjednost utvrdilo je 2023. godine da su se Do Kvon i Milojko Spajić sastajali u Beogradu, dok je Do Kvon bio na crvenoj Interpolovoj potjernici, a da su u laptopu Južnokorejca navodno pronađeni dokazi o finansiranju kampanje PES-a.

 Nikada nije postalo dostupno javnosti: kako je bilo moguće da Do Kvon i njegov južnokorejski prijatelj borave skoro 11 mjeseci u Beogradu, da obavljaju razne transakcije, kupuju nekretnine, razgovaraju sa Spajićem, ali i nekim drugim politočarima iz Crne Gore i Srbije, a da srpska policija i srpske službe bezbjednosti ne otkriju ni djelić dešavanja?

 Ili je sve od početka bila zamka, spremljena mreža u koju je lakovjerni i avanturama skloni kriptovalutaš, crnogorski premijer Milojko Spajić, tako lako upao. No, izvjesno je da predsjednika Vlade niko nije natjerao, već je sam upao u taj biznis, željan, kao svi hazarderi, brze zarade.

 Da je riječ o „civilu” Spajiću, o brokeru Spajiću, to ne bi bila tako velika priča. Ali, kad je premijer Spajić, lider parlamentarnog Pokreta Evropa sad, zaglibljen u kripto biznise - to je već ozbiljna opasnost za Crnu Goru.

Zato će u danima i sedmicama koje su pred nama Milojko Spajić morati mnogo, mnogo toga da objašnjava. Ne samo o ljetovanju u Sen Tropeu.