Ko je iz države omogućio kompaniji ,,Pacorini“ da zaradi 300.000 eura?

Draško Đuranović

I pored konstantnog pritiska Ambasade Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, uprkos značajnom intenziviranju aktivnosti Uprave carine nakon imenovanja Maje Vučinić za v.d. direktorku, država Crna Gora i nakon dvije godine nije obavila popis zaplijenjene robe, dok izvori Portala ETV ističu da je u međuvremenu nestao dio kontigenta iz Bara i uhodanim kanalima šverca transportovan uglavnom na teritoriju bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska.

Da Britanci insistiraju na što skorijem uništenju kontigenta zaplijenih cigareta u Baru, posredno je priznala prije desetak dana, 25. jula, novozabrana čelnica Uprave carina, nakon sastanka sa ambasadorkom Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske u Crnoj Gori Don Meken u Podgorici.

,,Poseban osvrt je stavljen na aktivnosti Uprave carina u okviru Koordinacionog tijela za popis oduzete robe u Slobodnoj zoni Luka Bar i planiranim daljim koracima”, kazala je Vučinić.

Vršiteljka dužnosti direktorice Uprave carina Vučinić propustila je, vjerovatno da ne bi rušila diplomatski protokol, da javnosti saopšti neke neprijatne činjenice.

Kad državne institucije ne rade svoj posao

Prije svega, podatak da Koordinaciono tijelo Vlade Crne Gore, na čijem je čelu demokrata Momo Koprivica, za prethodnih pet mjeseci nije ništa preduzelo da obavi zadatak za koji je osnovano – da popiše zaplijenjene cigarete koje se nepune tri godine skladište u Baru.

I ne samo to: direktorica UC Vučinić još nije izabrana u sastav Koordinacionog tijela kojim predsjedava Koprivica, jer Agencija za nacionalnu bezbjednost nije završila bezbjednosne provjere?!

Istovremeno, čudno je ponašanje jedne druge važne državne institucije u ignorisanju uputstava naših zapadnih saveznika. Specijalno državno tužilaštvo Vladimira Novovića i Specijalno policijsko odjeljenje kojim rukovodi Predrag Šuković – iako su imali precizne podatke od britanskih obavještajnih eksperata stacioniranih u Crnoj Gori – nijesu nastavili da sprovode akciju započetu hapšenjem vrha tadašnje Uprave carina i prihoda polovinom i krajem 2022. godine.

Nakon što je decembra 2022. godine uhapšen i pritvoren tada prvi čovjek UPC Rade Milošević, zbog sumnje da je na čelu kriminalne organizacije koja se bavila švercom cigareta nakon lažnog paljenja u Nikšiću, Specijalno tužilaštvao je naglo, bez vidljivog razloga, obustavilo istragu.

Tako da, uprkos operativnim podacima crnogorskih partnera sa Zapada - koji su ukazivali na kontroverzne biznismene iz Nikšića koji su bili upleteni u lanac krijumčarenja cigareta iz Luke Bar - Specijalno državno tužilaštvo nije sprovodilo dalje akcije.

U međuvremenu, Milošević je izašao iz pritvora i nema naznake da je protiv njega i ljudi oko njega spremna optužnica iako je od hapšenja proteklo više od 20 mjeseci. 

Država obezbjeđuje profit privatniku

I dok državne institucije ništa ne preduzimaju, rastu troškovi, svakog mjeseca za desetak hiljada eura!

Prema informacijama Portala ETV, Evropska unija je obezbijedila novčana sredstva potrebna za transport i uništenje zaplijenjenih duvanskih proizvoda iz Luke Bar. Sve je to trebalo da predstavlja dodatni podsticaj nadležnim crnogorskih instititucija da se uništenje nelegalnih cigareta obavi u što kraćem roku. 

Država, međutim, ništa do sada nije preduzela, pa su troškovi zakupa magacina i čuvanja zaplijenjenih cigareta u međuvremenu narasli na više od 300.000 eura.

Prema podacima redakcije ETV, država je svojevremeno dogovorila sa vlasnikom kompanije Pacorini, alijas PGS Montenegro, Aleksandrom (Milanom) Adamovićem zakup zaplijenjenih cigareta. Mjesečna faktura, kažu izvori Portala ETV, iznosi 9.400 eura, a kompanija ,,Pacorini", alijas PGS Montenegro, svoj dio posla obavlja shodno ugovoru.

Upravo zato, zbog dugovanja, vlasnik skladišta je pri stavu da neće dozvoliti ni da se obavi popis zaplijenjenih duvanskih proizvoda - a posebno ne njihov transport radi uništenja - dok se prema njemu ne izmire sva obaveze.

Procjenjuje se da će, osim 300 hiljada na ime skladištenja, država morati da plati i dodatne troškove u iznosu od oko 20 hiljada eura za iznajmljivanje viljuškara za premještanje paleta sa cigaretama, kao i za radnu snagu koja će biti neophodna za manipulaciju. 

Ćutanje institucija

Brojna su pitanja o ulozi države za sada ostala bez dogovora kada je riječ o skladištenju zaplijenjene robe.

U kom postupku i proceduri su odabrani skladište kompanije ,,Pacorini“? Izvori Portala ETV navode da nije bio raspisan tender i da je odluku o izmještanju robe iz carinskog skladišta u prostor ,,Pacorinija“ dogovoran u doba kada je na čelu Uprave carina i prihoda bio upravo Rade Milošević. 

Nepoznato je i ko je i kada potpisao ugovor ili ugovore o skladištenju niti je objavljena godišnja vrijednost ugovora. FKako su nam rekli stručnjaci koji prate rad carine, trošak skladištenja zaplijenjene robe, shodno carinskom zakonu, ne smije da snosi država već se vrši proporcionalna raspodjela i zadužuju se držaoci skladišta Slobodne zone Bar čija je akcizna roba premještena.

Nepoznati su i sljedeći podaci. Recimo: Koliko je skladišnica od strane kompanije ,,Pacorini“ izdato Upravi prihoda i carine, shodno zakonu - ,,kao potvrda o činjeničnom stanju preuzetih i uskladištenih cigareta i duvanskih proizvoda pojedinačnih vlasnika cigareta“?

A za Specijalno državno tužilaštvo bi od posebne važnosti bilo da ispita da li je i, ako jeste, kada je skladište kompanije ,,Pacorini“ stavljeno pod video nadzor i da li je neko obavljao kontrolu vido zapisa?

Ili je, možda, neka ekipa mogla neometano da izvlači cigarete i dalje ih ,,distribuira“ u nelegalne tokove?

Planeri bez dobrog plana

Prema saznanjima Portal ETV, vršiteljka dužnosti direktorice UC Vučinić je, povodom rješavanja problema sa robom u Baru, direktno kontaktirala Moma Koprivicu sa kojim je i upriličila sastanak radi postizanja dogovora oko preduzimanja konkretnih koraka.

U Upravi carina su, kaže naš izvor, sačinili plan za uništenje i dostavili ga Koprivici ali SDT još uvijek nije odradilo ključnu pripremu jer je prisustvo predstavnika tužilaštva neophodno da bi se utvrdilo da li je bilo zloupotreba prilikom zapljenjivanja, transporta i skladištenja.

Prema izvorima Portala ETV Specijalno tužilaštvo je ranije planiralo da obavi popis zaplijenjenih duvanskih proizvoda. Zapadni partneri su sugerisali SDT-u da se svaki paket otvori i napravi popis po vrsti i količini cigareta. To, međutim, nije realizovano iako je, kažu izvori, bilo planirano u vrhu SDT-a.

U međuvremenu, raspoloživi podaci ukazuju da u skladištu gdje su lagerovanje cigarete nedostaje značajna količina, te da je sasvim izvjesno da će popis pokazati da postoji razlika u količini cigareta na dan kada su zaplijenjene u odnosu kada će se vršiti pomenuti popis.

,,Uprkos jasnom pritisku iz Ambasade Velike Britanije da se ova aktivnost što prije realizuje i intenziviranja aktivnosti koje su evidentne od dolaska Maje Vučinić za v.d.direktora, te upućenog poziva predstavnicima NVO sektora radi praćenja popisa, popis robe u skladištu u Baru neće početi prije septembra ove godine“, zaključuje izvor Portala ETV. 

Da li će u međuvremenu bilo ko biti pozvan na odgovornost zbog toga što se pred očima države odvijaju aktivnosti s one strane zakona?

(Sjutra: Zašto Novović neće ni da sasluša Davidovića zbog šverca cigareta?)