Višegradska grupa saglasna: Što prije dovesti Rusiju i Ukrajinu za pregovarački sto
Predsednici Mađarske, Slovačke, Češke i Poljske složili su se na samitu Višegradske grupe da je trenutno najvažnije da se Rusija i Ukrajina hitno dovedu za pregovarački sto, ali da nikakav mir ne može da bude dogovoren ako Kijev ne pristane na predložene mirovne uslove.
Poljski predsjednik Andžej Duda, domaćin samita u mjestu Visla na jugu Poljske, rekao je da „u svim pregovorima mora da učestvuje napadnuta zemlja“.
- Razgovarali smo o raznim prijedlozima koji se pojavljuju za okončanje rata u Ukrajini. Prenio sam predsjednicima svoj najnoviji razgovor sa francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom - kazao je Duda.
Predsjednici Slovačke Peter Pelegrini i Mađarske Tamaš Šujok rekli su da pozdravljaju što danas svi predsjednici članica Višegradske grupe govore kao i njihove dvije zemlje – da treba završiti rat, dok su prije godinu dana pričali o ofanzivi i pobjedi nad Rusijom.
- Svi osjećamo da moramo što je brže moguće da natjeramo obje strane da sjednu za pregovarački sto i da se prekine kvroproliće. Sukob nema vojno rješenje, jedino rješenje je mir - kazao je Pelegrini i dodao da će Ukrajina možda izgubiti dio teritorije.
Slovački predsjednik je naveo da po okončanju rata više neće biti značajno kakav ideološki pristup je imala koja vlada.
- Višegradska grupa se ne temelji na konsenzusu, već na onome što nas povezuje. Vremena su takva da moramo više da ulažemo u naoružanje. Treba to da vidimo kao šansu da modernizujemo svoje armije i da zajedno, kao NATO, budemo faktor odvraćanja, da svojom snagom odgovorimo bilo kog agresora od napada - kazao je Pelegrini.
Kao teme u kojima zemlje Višegradske grupe imaju zajedničke stavove naveo je migraciju, energetsku bezbjednost i potrebu da se Evropa naoruža i modernizuje vojske.
Mađarski predsjednik Šujok pohvalio je na konferenciji za novinare mirovnu inicijativu premijera Mađarske Viktora Orbana koja je na meti kritika širom Evropske unije.
- Nadamo se da će donijeti rezultate na koje čeka cijela Evropa. Sukob u Ukrajini počeo je agresijom Rusije, traje već treću godinu. Mađarska je ograničena svojom veličinom, ali vjerujem da je misija bila važna za promociju dijaloga. I važno je da se u Evropi govori miroljubivije nego ranije - kazao je mađarski predsjednik.
Češki predsjednik Petr Pavel upozorio je da jača pritisak buduće administracije izabranog predsjednika SAD Donalda Trampa na Evropu da preuzme veću odgovornost za svoju bezbjednost.
- Tu nije u pitanju samo povećanje izdvajanja za odbranu, već je neophodan i niz širih incijativa i odlučnih koraka za jačanje konkurentnosti Evrope - kazao je Pavel.