TikTok nestao za korisnike u SAD-u
TikTok je prestao da funkcioniše u Sjedinjenim Američkim Državama kasno u subotu i nestao je sa Apple i Google prodavnica aplikacija uoči stupanja na snagu zakona koji od danas zahtijeva gašenje platforme koju koristi 170 miliona Amerikanaca.
Novoizabrani predsjednik Donald Tramp izjavio je da će „najvjerovatnije“ odobriti TikToku 90-dnevno odlaganje zabrane nakon što preuzme dužnost u ponedjeljak, obećanje na koje se TikTok pozvao u obavještenju objavljenom korisnicima na aplikaciji.
- Zakon kojim se zabranjuje TikTok donešen je u SAD-u. Nažalost, to znači da trenutno ne možete koristiti TikTok. Srećni smo što je predsjednik Tramp naznačio da će raditi s nama na rješenju za ponovno uspostavljanje TikToka nakon što preuzme dužnost. Molimo vas da ostanete uz nas - poruka je obavijestila korisnike koji su pokušali da koriste aplikaciju kasno u subotu uveče.
Čak i privremeno, gašenje TikToka, u vlasništvu kineske kompanije ByteDance, imaće širok uticaj na odnose SAD-a i Kine, domaću politiku SAD-a, tržište društvenih mreža i milione Amerikanaca koji se oslanjaju na aplikaciju ekonomski i kulturno.
Sjedinjene Američke Države nikada ranije nijesu zabranile veliku platformu društvenih mreža. Zakon koji je Kongres velikom većinom usvojio daje nadolazećoj Trampovoj administraciji široka ovlašćenja da zabrani, ili traži prodaju, i drugih aplikacija u kineskom vlasništvu.
Druge aplikacije u vlasništvu ByteDance-a, uključujući aplikaciju za uređivanje video zapisa CapCut i društvenu aplikaciju Lemon8, takođe su bile van mreže i nedostupne u američkim prodavnicama aplikacija kasno sinoć.
- Produženje od 90 dana je nešto što će najvjerovatnije biti odobreno, jer je to prikladno - rekao je Tramp za NBC i dodao da ako odluči to da uradi, vjerovatno će to objaviti u ponedjeljak.
Nije bilo jasno da li je neki korisnik iz SAD-a i dalje mogao pristupiti aplikaciji, ali za mnoge korisnike ona više nije radila, a ljudi koji su pokušavali da joj pristupe putem veb aplikacije nailazili su na istu poruku da TikTok više ne funkcioniše.
TikTok, koji je privukao skoro polovinu svih Amerikanaca, podržao mala preduzeća i oblikovao onlajn kulturu, upozorio je u petak da će se „ugasiti“ u SAD-u u nedjelju ukoliko administracija predsjednika Džoa Bajdena ne pruži uvjerenja kompanijama kao što su Apple i Google da neće snositi posljedice kada zabrana stupi na snagu.
Prelazak na alternative
Prema zakonu donešenom prošle godine, koji je Vrhovni sud jednoglasno podržao u petak, platforma je do nedjelje imala rok da prekine veze sa svojim roditeljskim preduzećem iz Kine ili ugasi svoje poslovanje u SAD-u kako bi se riješile zabrinutosti da predstavlja prijetnju nacionalnoj bezbjednosti.
Bijela kuća predsjednika Bajdena ponovila je u subotu da je na nadolazećoj administraciji da preduzme mjere.
- Ne vidimo razlog da TikTok ili druge kompanije preduzimaju bilo kakve akcije u narednih nekoliko dana prije nego što Trampova administracija preuzme dužnost u ponedjeljak - izjavila je sekretarka za štampu Karin Žan-Pjer u saopštenju.
TikTok nije odgovorio na zahtjev za komentar o izjavi Bijele kuće.
Kineska ambasada u Vašingtonu optužila je u petak SAD za nepošteno korišćenje državne moći za suzbijanje TikToka.
- Kina će preduzeti sve potrebne mjere da odlučno zaštiti svoja legitimna prava i interese - rekao je portparol.
Neizvjesnost u vezi s budućnošću aplikacije natjerala je korisnike, uglavnom mlađu populaciju, da se okrenu alternativama, uključujući kinesku aplikaciju RedNote. Rivali poput Mete i Snapa zabilježili su porast cijena svojih dionica ovog mjeseca uoči zabrane, dok su investitori računali na priliv novih korisnika i prihoda od reklama.
- Ovo je sada moj novi dom - napisao je korisnik na RedNote-u, koristeći oznake „tiktokizbjeglica“ i „tužno“.
Nekoliko minuta nakon što je TikTok bio ugašen u SAD-u, drugi korisnici su se oglasili na platformi X, nekada zvanoj Twitter.
- Nisam zaista vjerovao da će ugasiti TikTok. Sada sam tužan i nedostaju mi prijatelji koje sam tamo stekao. Nadam se da će se sve vratiti za samo nekoliko dana - napisao je jedan od korisnika.
„Trenuci panike“
NordVPN, popularna virtualna privatna mreža (VPN) koja omogućava korisnicima pristup internetu putem servera širom svijeta, saopštio je da ima „privremene tehničke poteškoće“.
Pretrage na internetu za „VPN“ su naglo porasle nekoliko minuta nakon što su američki korisnici izgubili pristup TikToku, prema podacima Google Trends-a.
Korisnici na Instagramu su izražavali zabrinutost da li će i dalje dobiti robu koju su kupili preko TikTok Shop-a, e-trgovinskog dijela video platforme.
Marketinške firme koje se oslanjaju na TikTok ubrzano su pripremale alternativne planove, što je jedan izvršni direktor opisao kao „trenutak panike“ nakon mjeseci vjerovanja da će se pronaći rješenje za nastavak rada aplikacije.
Bilo je naznaka da bi TikTok mogao napraviti povratak pod Trampovim vodstvom, koji je izjavio da želi da pronađe „političko rješenje“ problema i prošlog mjeseca pozvao Vrhovni sud da zaustavi primjenu zabrane.
Izvršni direktor TikToka Šou Zi Ču planira da prisustvuje inauguraciji američkog predsjednika i učestvuje na mitingu s Trampom u nedjelju, rekao je izvor za Reuters.
Zainteresovane strane, uključujući bivšeg vlasnika Los Angeles Dodgers-a Frenka MekKorta, izrazile su interesovanje za brzo rastući posao koji analitičari procjenjuju da bi mogao vrijediti čak 50 milijardi dolara. Medijski izvještaji navode da je Peking takođe vodio razgovore o prodaji američkog poslovanja TikToka milijarderu i Trampovom savezniku Ilonu Masku, iako je kompanija to demantovala.
Startup pretraživač Perplexity AI podnio je u subotu ponudu ByteDance-u da se spoji s TikTok-om u SAD-u, rekao je izvor upoznat s planovima kompanije za Reuters. Perplexity bi se spojio s TikTok-om u SAD-u i stvorio novu kompaniju u kombinaciji sa drugim partnerima, dodala je osoba.
Privatna kompanija ByteDance je oko 60 odsto u vlasništvu institucionalnih investitora kao što su BlackRock i General Atlantic, dok osnivači i zaposleni posjeduju po 20 procenata. Kompanija ima više od 7.000 zaposlenih u SAD.