Skup u Novom Sadu nakon tragedije na Željezničkoj stanici

Portal ETV

Više od hiljadu građana okupilo se u Novom Sadu dan nakon tragedije, gdje je 14 osoba poginulo, a troje povrijeđeno kada se urušila nadstrešnica na zgradi Željezničke stanice.

Okupljeni su blokirali raskrsnicu kod Željezničke stanice i na tom mjestu pale svijeće i donose igračke i cvijeće.

Dio građana na skupu drži papire sa imenima žrtava.

Kako javlja reporter Radija Slobodna Evropa (RSE), ljudi i dalje pristižu na skup, a ne zna se da li će se neko obratiti.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je 2. novembra, dan nakon što je u obrušavanju nadstrešnice ispred ulaza u glavnu Željezničku stanicu u tom gradu, da će najmanje dvadeset osoba biti saslušano kako bi se utvrdili "svi bitni elementi krivičnih djela i krivične odgovornosti" za nesreću.

Kako se navodi u saopštenju, između ostalih, biće saslušani odgovorni iz Ministarstva za građevinarstvo, saobraćaj i infrastrukturu, nadležni ministar Goran Vesić, odgovorni iz Željeznica Srbije i Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, kao i druge osobe.

Prema informacijama Višeg javnog tužilaštva, identifikovane su sve žtve. Spasilačke ekipe su tokom cijelog dana u petak izvlačile stradale iz ruševina. Zgrada glavne Željezničke stanice u Novom Sadu je, nakon trogodišnje rekonstrukcije, otvorena u julu 2024.

U Srbiji je danas Dan žalosti, dok je u Novom Sadu proglašena trodnevna žalost. Zastave na zvaničnim institucijama su spuštene na pola koplja.

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Goran Vesić rekao je za Radio-televiziju Srbije da je u toku inspekcijski nadzor kako bi se utvrdio uzrok pada nadstrešnice.

- I utvrdiće se to zašto nadstrešnica nije bila dio plana rekonstrukcije i ko je utvrdio da ona nije neophodna za rekonstrukciju - rekao je Vesić 2. novembra, dan nakon nesreće.

Prema njegovim riječima, u projektu rekonstrukcije učestvovali su Saobraćajni institut CIP, koji je uradio projekat, Infrastruktura željeznice Srbije, koja je nadležna za stanicu, i kineske kompanije, koje su bile izvođači radova.

Infrastruktura željeznice Srbije saopštila da nadstrešnica koja je pala "nije bila predmet rekonstrukcije u okviru radova na obnovi stanične zgrade kao dio projekta izgradnje brze pruge Novi Sad - Subotica".

Kako su dodali u saopštenju, u okviru rekonstrukcije rađena je unutrašnjost stanice, krov i fasada iznad i ispod nadstrešnice.

Međutim, stručnjaci kažu da je i nadstrešnica bila dio rekonstrukcije.

Gradonačelnik Novog Sada je za medije 2. novembra rekao da je "resorno ministarstvo reklo da nadstrešnica nije rekonstruisana", te da on vjeruje u institucije.

Na pitanje novinara da li bi resorni ministar trebalo da da ostavku zbog tragedije koja se dogodila, on je rekao da bi prvo trebalo utvrdi šta se dogodilo, a onda pričati o odgovornosti ljudi.

On je rekao da je uviđaj izvršen u toku dana 2. novembra, a da se nakon toga krenulo sa vještačenjem.