Politiko: Izrael i Vatikan iza velikog hakerskog skandala u Italiji

Portal ETV

Veliki hakerski skandal koji je potresao Italiju sada prijeti da "se izlije" van njenih granica, i to na Izrael, Vatikan, Ujedinjeno Kraljevstvo i Litvaniju, piše Politiko.

Preko policijskih prisluškivanja iznijete su nove tvrdnje da su strane sile bile među onima koji su koristile privatnu detekitvsku firmu iz Milana da prodru u baze podataka državne bezbjednosti sa ciljem dobijanja tajnih informacija o finansijskim aktivnostima, transakcijama privatnih banaka i policijskim istragama, piše Politiko.

Italijanska detektivska firma Ekualize, koja je navodno hakovala informacije o hiljadama ljudi, uključujući političare, preduzetnike, sportiste, pa čak i muzičare, optužena je da radi za izraelske obavještajne službe i Vatikan, pokazuju podaci policijskih prisluškivanja koji su procurili u italijanskim medijima.

Članovi hakerske mreže, sastali su se sa dva izraelska agenta u kancelariji firme u Milanu u februaru 2023. kako bi razgovarali o zadatku vrijednom milion eura, prema procurjelim podacima.

Posao je bio sajber operacija protiv ruskih meta, uključujući neidentifikovanu „desnu ruku“ predsjednika Vladimira Putina, i otkopavanje finansijskog traga koji vodi od bankovnih računa bogatih ličnosti do ruske plaćeničke grupe Vagner. Informacija je tada trebalo da bude proslijeđena Vatikanu.

Iz dokumenata koji su procurjeli nije jasno zašto su izraelska obavještajna služba i Vatikan bili umiješani u operaciju kontroverzne milanske firme i koji su njihovi razlozi za traženje informacija o ruskim ciljevima, ali je njihovo prisustvo dramatično proširilo obim opsežne istrage Italije.

Vatikan nije odgovorio na pisani zahtjev Politika za komentar.

Prema podacima koji su dobijeni prisluškivanjem, Izraelci su predložili partnerstvo za razmjenu informacija, nudeći „sve originalne dokumente” iz takozvanog skandala EU u Katargetu, koji je uključivao navode da su ljudi povezani sa Evropskim parlamentom prihvatali novac ili poklone u zamjenu za lobiranje za Katar u Briselu.

Takođe su ponudili italijanskoj firmi informacije koje bi mogle pomoći jednom od navodnih klijenata Ekualizea, italijanskom energetskom gigantu Eni, sa informacijama o „nezakonitom prometu iranskog gasa italijanskim kompanijama“.

Izraelska ambasada u Rimu odbila je da komentariše.

Eni je u izjavi potvrdio da je angažovao Ekualize za „istražni zadatak kako bi podržao svoju strategiju i odbranu u raznim krivičnim i građanskim predmetima“, ali je rekao da nije upoznat sa bilo kakvim nedozvoljenim aktivnostima kompanije.

Milanska firma je takođe koristila servere u Sjedinjenim Državama i Litvaniji, gdje su smatrali da su manje ranjivi, prema dokumentima koji su procurili.

Tužioci su naredili zapljenu servera u Litvaniji i procjenjuju da li da podnesu zahtjev istražiteljima u Velikoj Britaniji, javljaju italijanski mediji.

Četvorica osumnjičenih koji su trenutno u kućnom pritvoru u vezi sa ovim slučajem prisustvovali su u četvrtak ročištu u Milanu, ali su odbili da odgovaraju na pitanja sudije.