Pentagon: SAD će poslati protivraketni sistem i trupe u Izrael
Sjedinjene Američke Države objavile su u nedjelju da će poslati američke trupe u Izrael zajedno sa naprednim protivraketnim sistemom, u vrlo neobičnom rasporedu snaga čiji je cilj jačanje izraelske vazdušne odbrane nakon raketnih napada Irana.
Američki predsjednik Džo Bajden rekao je da je ovaj potez namijenjen „odbrani Izraela“, koji razmatra očekivanu odmazdu protiv Irana nakon što je Teheran 1. oktobra ispalio više od 180 raketa na Izrael.
SAD su nezvanično ohrabrivale Izrael da pažljivo odmjeri svoj odgovor kako bi izbjegao širenje sukoba u širem regionu Bliskog istoka, tvrde zvaničnici, pri čemu je Bajden javno izrazio protivljenje izraelskom napadu na iranska nuklearna postrojenja i zabrinutost zbog udara na iransku energetsku infrastrukturu.
Portparol Pentagona, general-major Patrik Rajder, opisao je raspoređivanje trupa kao dio „šireg prilagođavanja koje je američka vojska napravila posljednjih mjeseci“ kako bi podržala Izrael i zaštitila američko osoblje od napada Irana i grupa koje Iran podržava.
Međutim, raspoređivanje američkih trupa u Izrael je rijetko van vojnih vježbi, s obzirom na izraelske vojne sposobnosti. Američke trupe su posljednjih mjeseci pomagale u odbrani Izraela iz ratnih brodova i borbenih aviona na Bliskom istoku kada je Izrael bio napadnut od strane Irana.
Međutim, one su bile raspoređene van Izraela.
Sistem Terminalne protivraketne odbrane velikih visina (THAAD) ključni je dio slojevitih sistema vazdušne odbrane američke vojske i dodatak je već moćnoj protivraketnoj odbrani Izraela.
THAAD baterija obično zahtijeva oko 100 vojnika za opsluživanje. Sastoji se od šest lansera postavljenih na kamione, sa po osam presretača na svakom lanseru, i moćnim radarom.
Iranski ministar spoljnih poslova, Abbas Arači, upozorio je ranije u nedjelju da SAD dovode živote svojih vojnika „u rizik raspoređivanjem u Izraelu kako bi rukovali američkim protivraketnim sistemima“.
- Dok smo u posljednjim danima uložili ogromne napore da spriječimo totalni rat u našem regionu, jasno poručujem da nemamo crvenih linija u odbrani našeg naroda i interesa - Arači je objavio na mreži X.
Ipak, stručnjaci kažu da je Iran nastojao da izbjegne direktan rat sa SAD-om, što čini raspoređivanje američkih snaga u Izrael dodatnim faktorom u njihovim daljim kalkulacijama.
Iran je u aprilu lansirao rakete i dronove na Izrael. Zatim je 1. oktobra ispalio više od 180 balističkih raketa na Izrael usljed nove eskalacije sukoba između Izraela i Hezbolaha, kojeg podržava Iran, u Libanu. Mnoge su presretnute u letu, ali su neke probile protivraketnu odbranu.
Američki zvaničnici nisu naveli koliko brzo će sistem biti raspoređen u Izrael.
Pentagon je saopštio da je THAAD sistem bio raspoređen na jugu Izraela tokom vježbi 2019. godine, što je bio prvi i jedini poznati slučaj njegovog prisustva u toj zemlji.
Lokid Martin, najveći američki proizvođač oružja, proizvodi i integriše THAAD sistem, koji je dizajniran za obaranje balističkih raketa kratkog, srednjeg i interkontinentalnog dometa. Rajteon, pod RTX-om, proizvodi njegov napredni radar.