Ministarstvo prosvjete Srbije pozvalo direktore škola da umanje plate prosvjetarima u štrajku

Portal ETV

Ministarstvo prosvjete Srbije uputilo je obavještenje direktorima osnovnih i srednjih škola koje nalaže da se prilikom obračuna januarskih zarada one umanje zaposlenima koji su učestvovali u štrajku, potvrđeno je Radiju Slobodna Evropa(RSE) u Nezavisnom sindikatu prosvjetnih radnika Srbije.

U dopisu se Ministarstvo poziva na nekoliko zakonskih odredbi u više zakona, između ostalog na član 14 Zakona o štrajku koji kaže da organizovanje štrajka i učešće u njemu pod uslovima utvrđenim zakonom ne može biti osnov za pokretanje disciplinskih postupaka niti može imati za posljedicu prestanak radnog odnosa zaposlenog.

- Organizatori štrajka, odnosno učesnici u štrajku koji nije organizovan u skladu sa ovim zakonom nemaju zaštitu utvrđenu u st. 1. i 2. ovog člana. odredbama čl. 104. i 105. Zakona o radu definisano je da se zarada sastoji od zarade za obavljeni rad i vrijeme provedeno na radu, tako da u slučaju štrajka koji je organizovan u skladu sa zakonom, zaposleni ima pravo na srazmjeran dio zarade shodno vremenu provedenom na radu za period dok je u štrajku - navodi se u dopisu direktorima.

Ministarstvo podsjeća da je minimum procesa rada za nastavnika izvođenje nastave u trajanju od 30 minuta po času u okviru dnevnog rasporeda i obavljanje ispita, a za stručnog saradnika i nastavnika u produženom boravku 20 sati rada nedjeljno.

- U slučajevima kada se ne obezbijedi minimum procesa rada i štrajk nije organizovan u skladu sa zakonom, zaposleni nemaju pravo na zaradu, u skladu sa članom 14. Zakona o štrajku - navodi se u dopisu.

Direktori se pozivaju da, na osnovu Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, "primijene gore navedene zakonske odredbe" prilikom unosa podataka za obračun i isplatu plate za januar 2025. godine.

Kako se navodi, dopis je upućen školama "povodom brojnih i učestalih obraćanja nastavnika, vaspitača, direktora škola i roditelja učenika koja se odnose na primjenu propisa o radnoj obavezi i štrajku u sistemu obrazovanja i vaspitanja".

RSE podsjeća da je premijer Srbije Miloš Vučević početkom januara zaprijetio otkazima prosvjetnim radnicima koji su najavljivali da neće početi nastavu u drugom polugodištu 20. januara.

Dio škola u Srbiji 24. januara nastavlja obustavu nastave koja se širi od ponedjeljka, a pristupaju joj prosvjetni radnici koji žele da podrže studentske blokade i nisu zadovoljni dogovorom reprezentativnih sindikata sa Vladom o povišici plata.

Potpunu obustavu nastave je u petak izglasao plenum prosvjetnih radnika Niša, trećeg po veličini grada u Srbiji.

Istovremeno se odvija akcija "Generalni štrajk", odnosno "opšta građanska neposlušnost", na koju su građane Srbije pozvali studenti u blokadi.