Hezbolah se bori protiv izraelskih trupa u blizini sela Ramija u Libanu; treći ranjeni mirovnjak UN-a
Hezbolah je u nedjelju saopštio da se bori protiv izraelskih snaga koje pokušavaju da prodru u selo Ramija na jugu Libana, dok je treći mirovnjak Ujedinjenih nacija ranjen u eskalirajućem sukobu Izraela i libanske grupe koju podržava Iran.
Izraelski napadi su potresli glavnu bazu mirovnih snaga na jugu Libana, što je navelo generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Antonija Gutereša i zapadne zemlje da osude napade. Snage UNIFIL-a su to nazvale "ozbiljnim razvojem događaja" i navele da bezbjednost osoblja i imovine UN-a mora biti zagarantovana.
Francuska je pozvala izraelskog ambasadora i izdala zajedničku izjavu sa Italijom i Španijom, nazivajući takve napade "neopravdanim". Američki predsjednik Džozef Bajden rekao je da traži od Izraela da ne gađa snage UNIFIL-a. Rusija je izrazila "bijes" i zahtijevala da Izrael obustavi "neprijateljske akcije" protiv mirovnjaka.
Izraelski vojni napadi na Gazu u subotu su ubili najmanje 29 Palestinaca, rekli su ljekari, a snage su nastavile da napreduju dublje u oblast Džabalije, gdje međunarodne agencije za pomoć kažu da su zarobljene hiljade ljudi.
Stanovnici Džabalije, na sjeveru enklave i najvećeg izbjegličkog kampa u istoriji, rekli su da ga izraelske snage bombarduju iz vazduha i sa kopna.
Izraelske odbrambene snage (IDF) su saopštile da je Hezbolah ispalio skoro 320 projektila iz Libana na Izrael u subotu, bez dodatnih detalja. Oblasti oko nekih gradova na sjeveru Izraela proglašene su zatvorenim za javnost.
Naređena je evakuacija stanovnika iz 23 sela na jugu Libana. Oni treba da se presele sjeverno od rijeke Avli, koja teče iz zapadne doline Beka u Sredozemno more.
Vojska je saopštila da su evakuacije neophodne zbog bezbjednosti stanovnika usljed povećanih aktivnosti Hezbolaha, tvrdeći da grupa koristi lokacije za skrivanje oružja i napade na Izrael. Hezbolah negira da skriva oružje među civilima.
Izraelska vojska je takođe u subotu objavila nova naređenja za evakuaciju dva naselja na sjevernoj ivici grada Gaze, rekavši da je to "opasna borbena zona". U saopštenju, Ministarstvo unutrašnjih poslova pod upravom Hamasa u Gazi pozvalo je stanovnike da ne napuštaju domove.
Sukob između Izraela i Hezbolaha izbio je prije godinu kada je grupa podržana od Irana počela da ispaljuje rakete na sjever Izraela u znak podrške Hamasu, na početku rata u Gazi.
Izrael je pojačao svoje vojne operacije posljednjih sedmica, bombardujući jug Libana, južna predgrađa Bejruta i dolinu Beka, ubijajući mnoge od vodećih lidera Hezbolaha, i šaljući kopnene trupe preko granice. Hezbolah je, sa svoje strane, ispaljivao rakete dublje u Izrael.
Proširena operacija Izraela raselila je više od 1,2 miliona ljudi, prema podacima libanske vlade, koja navodi da je više od 2.100 ljudi ubijeno, a 10.000 ranjeno u više od godinu dana borbi. Bilans ne pravi razliku između civila i boraca, ali uključuje mnoge žene i djecu.
SAD POZIVAJU NA 'DIPLOMATSKI PUT'
Bliski istok ostaje u stanju visoke pripravnosti zbog moguće daljnje eskalacije, čekajući odgovor Izraela na iranski raketni napad 1. oktobra, koji je bio odmazda za izraelsku likvidaciju lidera Hezbolaha, Sjeida Hasana Nasrallaha, u iranskoj prijestonici Teheranu.
Američki zvaničnici vjeruju da je Izrael suzio mete na vojne i energetske objekte, objavio je NBC u subotu.
Nema naznaka da će Izrael ciljati nuklearne objekte ili izvoditi likvidacije, navodi se u izvještaju, u kojem se NBC poziva na neimenovane američke zvaničnike, dodajući da Izrael još nije donio konačne odluke o tome kako i kada će djelovati.
Zvaničnici SAD-a i Izraela su rekli da bi odgovor mogao stići tokom trenutnog jevrejskog praznika Jom Kipur, objavio je NBC.
U znaku širenja sukoba, izvor iz sirijske bezbjednosti je rekao da je koalicija pod vođstvom SAD-a u Siriji ciljano napala položaje koji se povezuju sa Iranom blizu aerodroma Deir ez-Zor na sjeveroistoku Sirije u petak uveče.
Islamski otpor u Iraku je u nedjelju saopštio da je napao vojni položaj na Golanskoj visoravni, koju je okupirao Izrael, koristeći dronove kao dio podrške palestinskom narodu i Libanu. Naveli su da će nastaviti eskalaciju napada na izraelske tvrđave.
Mirovna misija Ujedinjenih nacija u Libanu (UNIFIL) je u subotu saopštila da je treći mirovnjak ranjen u izraelskom napadu kada je pogođen mecima u petak, dodajući da je čovjek stabilno nakon operacije uklanjanja metka.
U saopštenju UNIFIL-a je takođe navedeno da je njihova pozicija u južnom libanskom gradu Ramiji pretrpjela značajnu štetu zbog eksplozija nakon obližnjeg granatiranja, ali nije precizirano ko je odgovoran za napad.
Dva mirovnjaka UN-a su ranjena u izraelskom napadu blizu njihove osmatračnice u glavnoj bazi UNIFIL-a u Nakuri, na jugu Libana, u petak. UNIFIL ima više od 10.000 pripadnika, a među njima su najbrojniji Italijani, Francuzi, Malezijci, Indoneđani i Indijci.
Američki ministar odbrane Lojd Ostin, u razgovoru sa izraelskim ministrom odbrane Yoavom Galantom, izrazio je "duboku zabrinutost" zbog izvještaja da su izraelske snage pucale na pozicije mirovnih snaga UN-a u Libanu posljednjih dana i pozvao Izrael da osigura bezbjednost za njih i libansku vojsku, saopštili su iz Pentagona.
Ostin je takođe "naglasio potrebu da se pređe sa vojnih operacija u Libanu na diplomatski put što je prije moguće", navodi se u saopštenju Pentagona.
Izrael je odbacio pozive Sjedinjenih Država i drugih saveznika za primirje u Libanu i Gazi.