EU planira otvaranje sedam novih fabrika vještačke inteligencije

Duško Mihailović

Evropska unija planira da otvori sedam novih „AI fabrika“ širom Evrope, sa ciljem da unaprijedi razvoj i primjenu vještačke inteligencije (AI) u različitim sektorima. Ove inicijative su dio šire strategije EU za jačanje tehnološke autonomije i konkurentnosti na globalnom nivou.

Evropska komisija je ovog mjeseca za te namjene odobrila fond od 1,5 milijardi eura za sedam novih ili modernizaciju postojećih fabrika vještačke inteligencije.

Svaka od fabrika će implementirati ili unaprijediti superračunare osnažene vještačkom inteligencijom, modele velike opšte-namjenske vještačke inteligencije (GPAI), kao i programe za programerske alate, saopštila je Komisija.

Nove AI fabrike će „proširiti upotrebu vještačke inteligencije“ među malim preduzećima unutar EU, dok će istovremeno "podstaći" istraživanja u oblasti AI-a među akademskim krugovima unutar bloka.

„AI fabrike“ su centri za istraživanje i razvoj koji okupljaju stručnjake iz oblasti vještačke inteligencije, mašinskog učenja i srodnih disciplina. Njihov cilj je da ubrzaju inovacije, podrže startapove i mala i srednja preduzeća, te obezbijede platforme za testiranje i implementaciju AI rješenja u realnim uslovima.

Lokacije ovih fabrika biće strateški raspoređene širom Evrope: Barselona, Španija, Bisen, Luksemburg, Bolonja, Italija, Štutgart, Njemačka Mimer, Švedska,Kajani, Finska i Atina, Grčka.

Svaka od ovih fabrika će se fokusirati na specifične aspekte vještačke inteligencije, prilagođene potrebama i prioritetima regiona u kojem se nalazi.

Očekuje se da će ove inicijative doprinijeti stvaranju novih radnih mjesta, unaprijediti digitalne vještine radne snage i podstaći ekonomski rast kroz inovacije i tehnološki napredak. Takođe, one će omogućiti EU da postane lider u etičkom i odgovornom razvoju vještačke inteligencije, postavljajući standarde za ostatak svijeta.

Ova strategija je odgovor na sve veću konkurenciju na globalnom tržištu tehnologije, posebno u svjetlu brzog napretka zemalja poput Sjedinjenih Američkih Država i Kine u oblasti vještačke inteligencije. EU teži da osigura svoju poziciju u ovom sektoru kroz koordinisane napore i ulaganja u istraživanje, infrastrukturu i regulativu.

Pored toga, „AI fabrike“ će igrati ključnu ulogu u rješavanju društvenih izazova, kao što su klimatske promjene, zdravstvena zaštita i održiva mobilnost, primjenom vještačke inteligencije za razvoj inovativnih rješenja koja mogu poboljšati kvalitet života građana širom Evrope.