Milić: Vaterpolu status nacionalnog sporta
Portal ETV
Dobra saradnja Crnogorskog olimpijskog komiteta i Vaterpolo plivačkog saveza (VPS) ključna je u podršci sportistima u procesu kvalifikacija i pripremama za Olimpijske igre 2028. godine, saopšteno je nakon sastanka čelnika tih asocijacija.
Predsjednici Upravnog odbora i Skupštine Nikola Milić i Dejan Rađenović bili su gosti predsjednika krovne asocijacije crnogorskog sporta Dušana Simonovića.
Milić i Rađenović zahvalili su Simonoviću na lijepim riječima da vaterpolo ima posebno mjesto u sportskoj istoriji Crne Gore i da su ga uspjesi na evropskim, svjetskim i olimpijskim takmičenjima učinili simbolom crnogorske sportske izvrsnosti i ponosa.
U razgovoru sa predsjednikom Simonovićem, data je puna podrška inicijativi COK-a da se hitno formira Fond za razvoj sporta i nađe održiv model finansiranja sporta, kako bi se osigurala dugoročna podrška razvoju svih sportova u Crnoj Gori.
Predsjednik Milić na sastanku je istakao da VPS želi da pokrene inicijativu da se vaterpolo prepozna kao nacionalni sport.
- Smatram da vaterpolo zaslužuje da bude prepoznat kao nacionalni sport, nakon svih uspjeha koje su naše selekcije, seniorska i mlađe, postigle od 2006. godine - rekao je Milić.
On je podsjetio da je seniorski tim osvojio pet medalja na velikim takmičenjima – evropskim i svjetskim prvenstvima, tri zlata u Svjetskoj ligi, kao i na činjenicu da je vaterpolo reprezentacija jedina koja je izborila pet uzastopnih nastupa na Olimpijskim igrama.
- Mlađe selekcije su u minulom periodu donijele 11 medalja sa svjetskih i evropskih prvenstava - kazao je Milić.
On smatra da bi u novom Zakonu o sportu trebalo da se uvrsti kategorija "nacionalni sport", da se definišu kriterijumi koje je potrebno ispuniti da bi neki sport dobio to zvanje, ali i da se ostavi mogućnost da se takav status izgubi, ukoliko se ne bude dovoljno i dobro radilo, te ukoliko ne bude rezultata značajnog nivoa na najvećim takmičenjima.
Prema njegovim riječima, status nacionalnog sporta obezbijedio bi i značajnija finansijska sredstva za kontinuitet i dalji razvoj, kako bi se obradovali i olimpijskoj medalji, jedinoj koja nam nedostaje, a koja nam je tri puta bila tako blizu”.
- Smatram da bi mogućnost sticanja statusa nacionalnog sporta trebalo da bude cilj i težnja svih naših nacionalnih saveza, da im bude motiv da rade najbolje što mogu kako bi rezultatima na najvećim takmičenjima došli to tog nivoa. Sigurni smo, takođe, da u Crnoj Gori ima nacionalnih saveza i selekcija, koji bi na osnovu velikih uspjeha apsolutno mogli da se uključe u priču i inicijativu za dobijanja tog statusa - zaključio je Milić.