Simović Zvicer: Crna Gora mora da jača institucije

Kada je u pitanju penzionisanje sudija Ustavnog suda prekršene su procedure, jer je Ustavni odbor preuzeo ono što su nadležnosti Ustavnog suda, koji o tome treba da odlučuje na sjednici, kazala je u centralnoj informativnoj emisiji 24 Sata, na Televiziji E, nekadašnja predsjednica Sudskog savjeta univerzitetska profesorica Vesna Simović Zvicer.

Političari su, dodaje ona, kreativni kad kvalifikuju određene situacije, pa uvijek imaju neki termin, poput ustavnog puča, koji je prijemčiv za široke narodne mase.

- Cjelokupnu situaciju, koja se odnosi na penzionisanje sudija, bih dovela u vezu sa jednim problemom koji vidim, a to je slabost naših institucija. Kao država koja je na putu ka Evropskoj uniji, i najozbiljniji kandidat za članstvo, moramo da jačamo naše institucije. Plašim se da smo daleko od toga cilja, sve dok se mi ponašamo na način da su nam lični interesi iznad prava, iznad opšteg interesa. Nažalost, to se potvrđuje i kroz primjer Ustavnoga suda - kazala je Simović Zvicer.

Tome je, kako kaže, mogla da svjedoči i kao dugogodišnja članica i u jednom periodu predsjednica Sudskog savjeta. Dodaje kako je u jednom trenutku bila zbunjena reakcijama dijela javnosti, prije svega političke.

- Sve se dešava i u vezi sa sudijama Ustavnog suda, dakle imamo slični scenario, i imamo reakcije zavisno od toga da li neka politička partija može ubrati koji politički bod, da ne kažem glas, na nekim izborima više - rekla je Simović Zvicer.

Druga strana priče, prema njenim riječima, je to da li su se zaista stekli uslovi za prestanak funkcije sudijama Ustavnog suda. Smatra da jesu jer se u ovoj situaciji primjenjuje samo Zakon o penzijsko invalidskom osiguranju.

- Meni je prosto nevjerovatno da mi o tome uopšte raspravljamo, jer je to pitanje koje studenti na prvoj godini prava uče, šta je predmet Zakona o radu, a šta je predmet Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju. Predmet Zakona o radu nikad nije bio regulisanje uslova za ostvarivanje prava na penziju, već imamo jednu odredbu, na koju se pozivaju i političari, i pojedinci, onda kada im to odgovara, zavisi o kome se personalno u konkretnom slučaju radi - objašnjava ona.

Prema njenim riječima problem je nastao zbog toga što su decenijama unazad postojala identintična rješenja u Zakonu o penzijsko invalidskom osiguranju, u pogledu gornje starosne granice, kada se stiču uslovi za ostvarivanje prava na starosnu penziju i u Zakonu o radu.

- A onda smo 2020. godine došli do situacije da je izmijenjen Zakon o penzijsko invalidskom osiguranju, i da su se uslovi promijenili, da više nemamo istu starosnu granicu kada je u pitanju prestanak radnog odnosa, po sili zakona to ističe, i sticanje uslova za penziju. Kada su sudije u pitanju, kako sudije redovnih sudova, tako sudije Ustavnog suda, jedan od razloga za prestanak funkcije, po sili Ustava jeste kada neko lice, neki sudija ispuni uslove za ostvarivanje prava na penziju. To nije ona situacija kada nekom drugom zaposlenom u Crnoj Gori po sili zakona prestaje radni odnos. Onda smo ušli u jedan potpuni pravni haos, u 2021.godine, koji traje i do danas - istakla je Simović Zvicer.

Podsjetila na izmjene Zakona o radu, koji je mijenjan, kako kaže, samo zbog jednog čovjeka - bivšeg glavnog specijalniog tužilaca.

- Tužilački savjet nije htio da konstatuje prestanak funkcije, zbog ispunjenja uslova za penziju. Jedna situacija potpuno identična ovoj, u kojoj se mi danas nalazimo, da bi onda poslanici bili dosjetljivi i rekli ,,dobro, pošto se vi pozivate na Zakon o radu, mi ćemo prenijeti odredbe iz Zakona o PIO-u, Zakon o radu”,  što je jedna tragikomična situacija, iz razloga što je nastao pravni haos za veliki broj naših građana, koji zbog toga ne mogu da ostanu na tržištu rada onoliko koliko bi trebalo - naglašava Simović Zvicer.

U slučaju sudija Ustavnog suda Budimira Šćepanovića i Dragane Đuranović, objašnjava Zvicer, primjenjuje se isti zakon, a to je Zakon o penzijsko invalidskom osiguranju.

- Moramo da vodimo računa o pravu, a ne o interesu pojedinca. Jeste, može se desiti da se blokira rad Ustavnog suda, ali to je činjenica o kojoj smo mi morali da razmišljamo prije, a ne sada, jer postoje procedure kada je potrebno obavijestiti nadležno skupštinsko tijelo, o tome da su se stekli uslovi o ostvarivanju prava na penziju - navela je ona.

Prema njenim riječima, strašno je to što se desilo na sjednici Ustavnog suda I to što su sudije dovele u pitanje sam integritet Ustavnog suda.

- Što se tiče sudije Gogića, koji je ranije penzionisan, potpuno smo imali drugačije ponašanje i pozicije i opozicije. Ja sam vjerovala tada, želim da vjerujem i sada, da sudije treba da služe jedino Ustavu i zakonu, a ne ni jednoj političkoj partiji. Nažalost, ovo što se desilo nakon što je konstatovan prestanak funkcije sudiji Gogiću, me, moram da kažem, pomalo uplašilo, i pomalo poljuljalo moj prethodni stav da vjerujem da oni služe jedino Ustavu i zakonu, jer znamo što se dešavalo nakon toga, i gdje se on sada nalazi - istakla je Zvicer.

Bivša sutkinja Ustavnog suda Dragana Đuranović, smatra Zvicer, će vjerovatno osporavati odluku pred redovnim sudovima, i, za očekivati je da će uspjeti u tim sporovima.

- Odluka za sutkinju Đuranović je donijeta suprotno procedurama koje su jasno predviđene Ustavom, tako da će ona u tom smislu doći do pravde. Govorila sam o materijalnim uslovima, i jedan i drugi sudija se nalaze u istoj situaciji, i u jednom i u drugom slučaju je trebalo primijeniti samo Ustav i Zakon o penzijsko invalidskom osiguranju, zapravo u svim slučajevima je trebalo tako postupati - kazala je Simović Zvicer.