Pejanović Đurišić: Naša zemlja nalazi se na kritičnoj tački koja će odrediti njenu budućnost
Propaganda i dezinformacione kampanje koje iz Moskve često dolaze preko Beograda, pa i Banjaluke, ciljaju na destabilizaciju regiona, raspirivanju međuetničkih tenzija i usporavanja evropskih integracija. Kineski ekonomski uticaj ostaje dio geopolitičkog pritiska koji dodatno komplikuje našu regionalnu dinamiku. Za Crnu Goru ove tendencije znače da moramo biti oprezniji nego ikad. Kao članica NATO-a i najozbiljniji kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, naša zemlja nalazi se na kritičnoj tački koja će odrediti njenu budućnost - kazala je predsjednica Atlantskog saveza Milica Pejanović Đurišić na otvaranju 2BS Foruma u Budvi.
U zemlji koja je čvrsto opredijeljena za evroatlantski put, ne smije se dozvoliti zanemarivanje izazova koji dolaze spolja i koji veoma lako mogu prerasti u unutrašnje probleme.
- Politička polarizacija, etnonacionalizam i ranjivost na strani maligni uticaj predstavljaju mnogo ozbiljnije prijetnje našem demokratskom razvoju i napretku ka punoj integraciji u evropske strukture, nego što sa domaćih, najviših adresa su spremni da priznaju i prepoznaju i saglasno tome izvrše odgovarajuća prilagođavanja javnih politika - ističe Pejanović Đurišić.
Ne treba, prema njenim riječima, posebno ilustrovati činjenicu da je crnogorsko društvo izloženo ogromnom pritisku sa ciljem slabljenja kohezije zasnovane na građanskim, sekularnim, evropskim vrijednostima, a na račun nacionalističkih i populističkih, neodgovornih manipulacija.
- Kojima se dodatno slabe nedovoljno izgrađene institucije, čime se posljedično ugrožava i stabilnost sistema u svim njegovim segmentima. Svi ovi izazovi nisu nepremostivi. Oni istovremeno predstavljaju priliku da se ojačaju te iste institucije i pokaže otpornost našeg građanskog društva. Put ka Evropskoj uniji, iako izazovan, mora da ostane strateški cilj i ključni faktor unutrašnje kohezije i stabilnost - rekla je Pejanović Đurišić.
Atlantski savez, kao jedan od vodećih zagovornika evroatlantskih vrijednosti u zemlji, nastaviće da bude partner svima koji rade na jačanju ovih procesa.
- Zato se nadam da je iskazana podrška Vlade znači spremnost da se prevaziđe zastoj u promovisanju i usvajanju evroatlantskih vrijednosti i principa - navela je Pejanović Đurišić.
Ona je ocijenila da ovogodišnja tema 2BS Foruma “Svijet u neredu: Pretvaranje izazova u prilike” odgovara aktuelnom stanju u svijetu.
Ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori Džudi Rajzing Rajnke poručila je da u potpunosti podržavaju dalji napredak u regionalnoj ekonomskoj i bezbjednosnoj saradnji, posebno u naporima Crne Gore ka evropskim integracijama.
- Međutim, identitetska politika, koju podstiču i manipulišu zlonamjerni akteri i njihovi proksiji, stvara klimu podjela, koja bi mogla da hendikepira ovu zemlju, ali i svaku drugu zemlju u kojoj svi pripadnici različitih grupa nisu poštovani i prihvaćeni - rekal je Rajnke.
Moć istinskog pomirenja je, kako je ocijenila, u rukama naroda.
- Svaki građanin ima moć poštovanja, tolerancije, inkluzije i praštanja, kao i sposobnost da odbije provokacije. Širenje tolerancije, praštanja i poštovanja jedan su od glavnih ključeva za otključavanje sigurne i mirne budućnosti - zaključila je Rajnke.
Rekla je da je Crna Gora na dobrom putu da postane buduća članica EU i da je dobijanje pozitivnog IBAR-a ohrabrilo u namjeri da postane članica EU do 2028. godine.
Rajnke kaže da je nakon ovih pozitivnih stvari došlo i do porasta zapaljive, nacionalističke i etničke retorike.
- To je uznemirilo građane, jer su zategnuti odnosi sa komšijama. A kada zemlja treba da se fokusira na ambiciozni cilj zatvaranja svih pregovaračkih poglavlja do kraja 2026. godine, ova vrsta ometanja ugrožava napredak. Zbog toga smo mi, odnosno Sjedinjene Države, i dalje zabrinuti zbog uključivanja u vladu nekih koji istorijski nisu dijelili ciljeve većine crnogorskog naroda - rekla je Rajnke.
Ona smatra da Crna Gora treba da strani pitanja podjela i duhovne prošlosti kako bi se pripremila za bolju budućnost.
- Potrebno je mnogo posla da se postigne plan EU koji ste sami zacrtali. Veliki dio tog teškog rada na ulasku u EU počeo je kada je Crna Gora ušla u NATO. Reforme koje su napravljene u protekloj deceniji i institucije izgrađene da postane dio alijanse omogućile su Crnoj Gori da postane dio alijanse kao 29. članica 2017. godine - zaključila je Rajnke.