Milatović: Ohrabreni smo novim zamahom u Briselu i mnogim prijestonicama država članica

Portal ETV

Ohrabrujuće je vidjeti da je jedan od sedam prioriteta nove Evropske komisije upravo proširenje EU, s ciljem da se Evropa učini većom, ne samo geografski već, što je mnogo važnije, u smislu globalnog značaja - poručio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović na Samitu EU - Zapadni Balkan u Briselu.

On je, zajedno sa evropskom komesarkom za proširenje Martom Kos, bio uvodni govornik na Samitu koji je organizovala ugledna think tank organizacija ,,Friends of Europe".

- Jedan od načina da se to postigne je snažno promovisanje proširenja. U ime država kandidata, mogu reći da smo veoma ohrabreni što vidimo novi zamah u Briselu i u mnogim prijestonicama država članica. Na nivou EU, postoji potreba za novim članicama i uspješnim pričama u kontekstu proširenja, što nam daje novi podsticaj i optimizam - naveo je Milatović.

Podsjetio je da je u trenutku kada je izabran za predsjednika Crne Gore, postavio ambiciozan, ali realan cilj, da Crna Gora, kao predvodnik grupe 10 zemalja kandidata, do 2028. godine postane 28. država članica EU.

- Danas takođe želim da razgovaram o tome šta znači pridruživanje EU, ne samo za Crnu Goru, već i za region i sve države kandidate. Konkretno, da li pristupanje EU doživljavamo kao način za pristup većem finansiranju ili ga vidimo kao odličnu priliku koja nam pomaže da se pridružimo klubu zajedničkih vrijednosti - kazao je predsjednik države.

Milatović je ocijenio da postoje četiri moguća scenarija kada je u pitanju perspektiva proširenja.

- Prvi scenario, u kojem obje strane, i EU i država kandidat, gube - s jedne strane, zemlja kandidat ne koristi proces pristupanja EU za demokratski ili institucionalni napredak, a EU ne prihvata zemlju u Uniju. Ovo je očigledno negativan ishod. Drugi scenario, država kandidat koristi proces pristupanja EU za izgradnju institucija, demokratski napredak i fokusiranje na ekonomski razvoj, ali EU ne prihvata državu članicu u svoj klub. Treći scenario, koji podrazumijeva da zemlja kandidat ne napreduje demokratski, ali EU je i dalje želi kao članicu. Dugoročno gledano, ovo je scenario u kojem gube i država i EU, i koji nije održiv, jer se ne daje prioritet vrijednostima poput vladavine prava i efikasnog upravljanja - naveo je on.

Na kraju, win-win scenario, u kojem svi dobijaju je, kaže,  kada država kandidat efikasno koristi proces, napreduje demokratski, gradi jače institucije, a zatim je primljena u EU. 

- Ovo je idealan scenario kojem vjerujem da bi svi trebalo da težimo - poručio je Milatović.

Naglasio je da čvrsto vjeruje da pristupanje EU nije samo finansijsko pitanje, jer postoji mnogo izvora finansiranja na globalnom nivou, već da je proces pristupanja EU jedinstven po tome što podstiče zemlje da izgrade društva zasnovana na vladavini prava, efikasnoj javnoj upravi i jednakim mogućnostima.

U tom procesu, Milatović je istakao da vidi ključnu ulogu Evropske komisije u podršci državama kandidatima u sprovođenju reformi.

- Novi zamah u EU, koji se očituje i kroz Plan rasta, snažan je signal posvećenosti regionu Zapadnog Balkana - zaključio je Milatović.