Mandić: Ova zgrada ne označava 1918. godinu, dušu Crne Gore čini i novi logo Skupštine

Anja Ivanović

Ova zgrada ne označava 1918. godinu. Ova zgrada označava najljepšu zgradu koja postoji na Cetinju i koja je i prije Drugog svjetskog i poslije bila sjedište najvažnijih institucija Crne Gore - poručio je predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić nakon što je za logo najvišeg zakonodavnog doma postavio zgradu Zetske banovine.

On je, nakon odgovora Demokratske partije socijalista (DPS) čiji su poslanici naljepnicama sa natpisom "Skupština Crne Gore" prekrili logo koji simobliše period u kojem je Crna Gora izgubila ime, državno dostojanstvo i teritoriju postajući pokrajina u sastavu Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, sazvao pres konferenciju koja je, prema njegovim riječima, odgovor na današnji atak.

- Danas je opozicija izvela ovdje jednu predstavu koja ne služi na čast opoziciji ni Skupštini. Ovaj prelijepi logo Skupštine je prelijepljen naljepnicama po mjeri i želji opozicije i koji žele da to stanje promijene tako što bi postali vlast. Tako se ne postaje vlast. Dugo sam bio u opoziciji i nikad mi nije palo na pamet da ono što je definisala parlamentarna većina u ovoj sali mijenjam. Znam da ima mnogih koji će se kritički odnijeti i prema tome kako je uređena Skupština i kako ona izgleda. Moram da kažem da Skupština Crne Gore nikada ljepše nije izgledala nego danas - poručio je Mandić.

On je, odgovarajući na pitanja novinara, ocijenio da ova zgrada povezuje Crnu Goru.

- I služi da bi se pokazalo da možemo da se okupimo oko jednog simbola koji okuplja sve. Nemojte da mislite da je bilo lako nekadašnjem bloku za zajedničku državu kada se rušila zajednička država, da prihvate da ono što su uradili naši preci, tako se tek prevede u jedno drugo stanje. Ali to je iskazano na referendumu kao volja većinskog naroda. Danas ovdje postoji jedna većinska volja i treba oni koji su u opoziciji da poštuju tu većinsku volju, kao što su poštovali oni koji su ostajali u manjini prije toga. Volio bih da kolege iz opozicije razumiju tu činjenicu i da ne misle da su oni uvijek u pravu - rekao je Mandić.

Zato, dodaje, u demokratiji postoje većina i manjina. 

- Većina se opredjeljuje za ono što oni misle da je važno, ali moraju da se trude i da ne povrijede manjinu. Mislim da činjenica da se prvi put u Skupštini nalazi natpis na albanskom, i pored sve retorike DPS-a o EU, i danas prvi put nalazi zastava EU - to treba da se poštuje. I u plenarnu salu ćemo unijeti zastavu EU šaljući poruku gdje mi mislimo da treba da se nalazi Crna Gora - istakao je Mandić.

Rekao je da šalju poruku o namjerama da ova zemlja bude srećna, odgovorna, obezbijedi novim generacijama da imaju veće plate, starijim veće penzije, da ima posla dovoljno za sve i da se ovdje prihvate EU standardi koji važe u razvijenim demokratskim društvima. 

- To je naša namjera. Da li se to nekome sviđa - pretpostavljam da se ne sviđa onima koji su navikli 30 godina da pljačkaju Crnu Goru. Mislim da se to ne sviđa onima koji su navikli da žive tako što imaju organizovane kriminalne grupe koje rade za njih. Početkom devedesetih, svi smo bili otprilike isti u Crnoj Gori. Pripadali smo istoj - nekoj nižoj ekonomskoj klasi za evropske prilike. Danas u Crnoj Gori poptuno nezasluženo imate milionere i miljardere koji su postali to ne zato što su bili sposobni i bolji od drugih nego jer su radili zajedno sa tadašnjim režimom na pljačkanju građana, na donošenju zakona koji su njih favorizovali, na donošenju čitavih niza odluka u vladama koji su ih učinili bogatim ljudima. Mi im šaljemo poruku da pravna država dolazi u Crnu Goru: moraćete odgovarati za sve ono što ste kriminalno uradili, suočićete se sa zakonom, mnogima će biti imovina oduzeta kada reformišemo naše pravosuđe i situacija će biti mnogo bolja - naveo je Mandić.

Smatra, kako je rekaom da Skupština Crne Gore danas ima dušu.

- Dušu Crne Gore čini i ovaj logo koji svjedoči o trajanju Crne Gore. Crna Gora je stara država. Uz Srbiju, od svih bivših jugosloveniskih republika koje su danas nezavisne države, Crna Gora je najstarija država. Znam da se mnogima to ne sviđa jer Crna Gora nema veliki broj stanovnika, potencijale ekonomske kao što imaju Hrvatska ili Slovenija, ali ima jednu veliku tradiciju, a ta tradicija je i ova zgrada na Cetinju, koja je najljepša zgrada po našem mišljenju u Crnoj Gori, koja je logo Skupštine Crne Gore. Nema potrebe da je niko vrijeđa i ponižava jer je to naša istorija i niko je neće ponijeti sa Cetinja i iz Crne Gore. Ona će tu stajati i svjedočiti o jednom vremenu i našoj zemlji kao zemlji velikih i uspješnih ljudi, kao zemlji koja ima sjajnu evropsku budućnost - rekao je on.

Bio je, kaže, veoma zabrinut kada je dobio obavještenje kako se danas preljepljuje novi znak i logo Skupštine.

- A mi smo upravo u ovom vremenu prvi put dobili da se zastava EU nalazi u holu Skupštine. Prvi put imamo da na albanskom jeziku piše Skupština Crne Gore - što svjedoči koliko poštujemo autohtone nacionalne zajednice koje zajedno sa Srbima, Crnogorcima, Bošnjacima, Hrvatima, čine onaj šaroliki lijepi spektar koji je Crna Gora. Ponosan sam što Skupština ima ovakav logo i što smo uvažili Prijestonicu Cetinje i što smo došli do rješenja u skladu sa našim Poslovnikom koji omogućava da Crna Gora može da izgleda poput Bijele kuće. Obavijestiću Vas da ćemo u onom mjestu gdje ističemo fotografije ljudi koji su obilježili istoriju Crne Gore postaviti fotografije predsjednika senata Crne Gore koji je od vremena Njegoševog pa do vremena Knjaza Nikole trajao u Crnoj Gori. Da znamo da istorija Crne Gore nije samo ona istorija od kako je darovan Ustav 1905. godine - nego da istorija Crne Gore počinje mnogo prije toga - naveo je Mandić.

Imamo, dodaje on, priliku da postanemo iduća članica EU.

- 2016. godine da je DF pobijedio kako je narod želio, više sam nego siguran da bi danas bili u EU. Nažalost te retrogradne snage koje su spriječile Crnu Goru 2016. da promijeni demokratskim putem vlast - to se desilo 2020. godine ali gubimo četiri godine i sada za ove četiri godine imamo obavezu više da završimo taj važni posao - rekao je on.

Možda, dodaje, nekome neće biti prijatno što će oni biti ti koji će Crnu Goru uvesti u EU.

- Ali njihova djela i povezanost sa organizovanim kriminalom, njihova potreba za pljačkom Crne Gore, bahatost i želja da imaju milione i milijarde na grbači ovog naroda srušena je 2020. godine i sada treba samo da ne smetaju. Želim da ih pozovem da ne smetaju Crnoj Gori kako bi ostvarila one težnje i želje njenog naroda i postala prva naredna članica EU - zaključio je Mandić.