Jutarnji.hr: Na vagi budućnost Crne Gore - ili će krenuti u daljnje evropske integracije ili će se utopiti u projekat "srpskog sveta"

Portal ETV

Situacija u Crnoj Gori se intenzivira, da se poslužimo poznatom replikom junaka iz fantastičnog filma Krunski svjedok Pétera Bacsóa. Crna Gora se našla u ustavnoj krizi koja prijeti time da raskol koji vlada u crnogorskom društvu izmakne kontroli. Svi su na svojim barikadama - proevropske snage koje čuvaju osobnost Crne Gore i nacije te prorusko-prosrpske antievropske opcije koje su sada, kada se Aleksandar Vučić, našao u delikatnoj situaciji, zbog štrajka studenata (koji prijeti da zahvati dobar dio srbijanskog društva) krenuli su u ofanzivu, piše Jutarnji.hr.

Ovaj mediji piše da je skupštinski Odbor za Ustav, pod vođstvom predsjednika parlamenta i četničkog vojvode Andrije Mandića derogirao je, nelegalno i protivustavno, Ustavni sud i preuzeo (!?) njegove funkcije, što je zemlju dovelo u još jednu ozbiljnu političko-institucionalnu krizu s mogućim dalekosežnim uznemirujućim posljedicama, ne samo po samu zemlju nego i po regiju. 

- Praktično Crna Gora živi u vanrednom stanju, može se reći u uslovima puča. Na vagi je budućnost Crne Gore ili će krenuti u daljnje evropske integracije ili će se utopiti u projekat "srpskog sveta" i promijeniti geopolitički i geostratešku konfiguraciju ovog dijela Balkan - navodi se u tekstu koji potpisuje Vlado Vurušić.

Voda je, kako se dodaje, došla do grla, pa su uočena i mnoga prestrojavanja na političkoj sceni. Došlo je do definitivnog razdora nekad dvojice bliskih saradnika, gotovo političkih blizanaca iz Pokreta Evropa sad! (PES), a koji zauzimaju ključne pozicije na političkoj pozornici - premijera Milojka Spajića, koji je definitivno prešao na tamnu stranu pod skute provučićevskih crnogorskih ekspozitura, i nove nade proevropskih snaga - predsjednika Jakova Milatovića koji je odlučio okrenuti ploču i stati u obranu Crne Gore i njenog identiteta te evropskog puta. Kod njega se, dogodio kopernikanski politički obrat, koji podsjeća na onaj iz 90-ih kada se od politike Slobodana Miloševića "odmetnuo" i odgurnuo Milo Đukanović, reanimirajući Crnu Goru koja je bila na korak da svoju državnu i nacionalnu svijest podredi srpskoj. Sada Milatović ne želi biti kotačić u politici "srpskog sveta" Aleksandra Vučića, a Crna Gora je u sličnoj poziciji kao tada.

Teško je raditi potpunu paralelu, ali usporedba se nameće sama. Osim toga treba pričekati, pogotovo u vezi formiranja nove vlasti u Podgorici, gdje su Milatović i bivši premijer Dritan Abazović sa svojom listom Za bolju Podgoricu vrlo blizu da sklope koalicijski sporazum s procrnogorskim i protuevropskim opcijama. 

- Od njihova četiri zastupnika za sada se tome protivi jedan, ali je on ključan, jer je on ta potrebna 30-ta ruka u gradskoj skupštini. Prosrpskim opcijama jako je stalo da do te suradnje ne dođe, jer bi im gubitak vlasti u Podgorici bio jak udarac, i potvrda da Milatović više nije dio njihovog tima. To bi bio jak signal i definitivna potvrda da je procrnogorska opcija dobila novog lidera. Stoga upravo traje obigravanje oko Milatovića, kao ključno za daljnje shvatanje razvoja situacije, o čijem ishodu puno toga zavisi. Izložen je sirenskom zovu - piše Jutarnji.hr. 

Proevropske snage našle su se na čistini, nakon poraza na izborima i parlamentarnim i predsjedničkim, bez izrazite jake ličnosti i oslonca, te se sada nadmeću za "političku dušu" Milatovića. Prosrpske snage pak sprovode egzorcizam, o čemu svjedoči i izjava premijera Spajića koji kaže kako "ide na sastanak s predsjednikom Milatovićem da ga izvuče iz zagrljaja opozicije i DPS-a".

Naime, Milatović, pak smatra da je na djelu ustavna kriza i da je Odbor za ustav prekoračio ustav, što je rekao na sastanku s bivšim šefovima Ustavnog suda, dok Milojko Spajić ne smatra da se dogodilo ništa strašno i da Crna Gora nije u "ustavnoj krizi". Štoviše, najavio je da je za razgovor s predsjednikom države i opozicijom "oko svih nedoumica" u vezi s izborom sudaca Ustavnog suda.

- Ustavni sud nije blokiran, radi u punom mandatu, rekao je i ujedno optužio oporbu da želi izazvati političku krizu. 

- Ali u tome neće uspjeti, prenose crnogorski mediji njegove riječi.

Milatović je sa svoje strane poručio kako "posljednja događanja u Crnoj Gori, na žalost, ukazuju da je dominantan karakter sadašnje vlasti anticrnogorski i antievropski i da se ogleda u protivustavnom djelovanju, slavljenju retrogradnih ideologija, ekonomskom populizmu i urušavanju dobrosusjedskih odnosa.

- Umjesto fokusa na reforme, evropske integracije, izgradnju pravne države i društva jednakih šansi - neodgovorni nosioci najodgovornijih funkcija u državi nas svakodnevno svojim činjenjem vraćaju u prošlost, smatra Milatović. 

- On je, podsjetimo, svojedobno podržao sadašnju vladu pa čak i prije Spajića bio za ulazak prosrpskih opcija u vlast. Sada mu se vratilo, a on pokušava izvaditi kestenje iz vatre - piše Jutarnji.

Milatović je na prekretnici, a cijelu svoju političku strategiju gradio je na Crnoj Gori u EU pa treba potvrditi svoju vjerodostojnost. Jasno je da se Vučiću i njegovim prosrpskim ćelijama u Crnoj Gori žuri, jer bi ulaskom u EU, pogotovo prije Srbije, pali u vodu planovi o Crnoj Gori kao srpskoj drugoj državi ili "srpskoj Bjelorusiji. No, taj njegov politički obrat ili izbor nije dobro primljen u prosrpskim krugovima koji mu prijete novim litijama, smjenom i prijevremenim predsjedničkim izborima.

I zvaničnik URA-e Filip Adžić, a čija stranka je dugo lavirala i konačno bila dijelom vlade koju je stvorio sada pokojni mitropolit SPC-a Amfilohije (I Spajić i Milatović su bili njen dio), a kada je Crna Gora praktički zaustavila put prema Briselu, sada kaže da "ustavni puč neće proći".

- Ovo više nije pitanje stranaka, već interes Crne Gore. A kada je interes Crne Gore u pitanju, svi moramo biti na istoj strani. Mi se moramo suprotstaviti i obraniti Crnu Goru, kaže Adžić.

Proziva i premijera Spajića govoreći da onaj ko ruši Ustav, "radi protiv interesa Crne Gore.

- Mislim da je došlo konačno vrijeme da se krene u izgradnju najšireg građanskog fronta za obranu ustava i našeg evropskog puta. Mnogo je elemenata koji ukazuju na to da su se te okolnosti stekle - kaže za Antenu M šef SDP-a Crne Gore Ivan Vujović. 

On smatra i kako prosrpski pijuni u Crnoj Gori "ne bi bili to što jesu da nemaju finansijsku, medijsku, obavještajnu i svaku drugu podršku Aleksandra Vučića" jer bi Andrija Mandić "u suprotnom bio manji od makova zrna".

U svakom slučaju, Crna Gora u 2025. godinu ulazi u nikada veću neizvjesnost, ali koja bi mogla donijeti rasplet jedne teške situacije previranja koja ulazi u petu godinu.