Janjušević: Pogriješio je onaj koji je savjetovao Šaranovića da ne podnosi ostavku, to će se ubrzo odraziti i na rejting Demokrata

Portal ETV

Bivši pomoćnik direktora Uprave policije Nikola Janjušević kazao je u emisiji "Na kraju dana", na Televiziji E, da je pogriješio onaj koji je savjetovao ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića da ne podnosi ostavku nakon tragedije na Cetinju u kojoj je život izgubilo 13 ljudi. To će se, smatra Janjušević, odraziti na rejting Demokratske Crne Gore, partije iz koje dolazi ministar.

Crnu Goru su u posljednje dvije i po godine zadesila tri tragična događaja - ubistvo 10 osoba u Medovini, ubistvo brata i sestre Madžgalj , u Bijelom Polju i posljednji događaji od 1. januara, kako je rekao Janjušević, najveći zločin u mirnopskoj eri Crne Gore - ubistvo 13 ljudi na Cetinju.

- Po mom mišljenju ministar je trebao sjutradan, 2. januara, poslije tragedije na Cetinju, da podnese ostavku, ne iz razloga što je on nešto kriv zbog te situacije, lično odgovoran, nego zbog moralne, pretpostavljene odgovornosti. Ministar unutrašnjih poslova ima pretpostavljenu odgovornost za bezbjednost u Crnoj Gori. Pretpostavljam da se u političkim partijama u Crnoj Gori vodi računa o političkom rejtingu, i onaj koji vodi računa o tom političkom rejtingu kod Demokratske Crne Gore, iz koje je ministar Šaranović, je sigurno pogriješio kad nije savjetovao ministra Šaranovića da već sjutradan podnese ostavku. Da je podnio ostavku, to je moje mišljenje, on bi profitirao politički sa tom njegovom ostavkom, i politička partija kojoj pripada, jer onda bi se građanima, ili studentima koji protestuju, izbio taj adut iz ruke, i sigurno ne bi tražili kasnije ostavku ni potpredsjednika Vlade za bezbjednost i odbranu, gospodina Alekse Bečića - rekao je Janjušević.

Umjesto ostavki i odgovornosti, podsjeća Janjušević, građani i studenti su dobili brutalna saopštenja od Demokratske Crne Gore, u kojima su kao organizatore protesta navodili kriminalne grupe, ili bivši pomoćnik direktora Uprave policije Zoran Lazović koji je u spuškom zatvoru.

I u najdemokratskijim zemljama Evrope i svijeta, objašnjava Janjušević, postoji uticaj politike na sektor bezbjednosti, ali te zemlje, kako kaže, imaju mehanizme da zaštite sistem bezbjezbjednosti.

- Države imaju institucije da se bore protiv toga, a u Crnoj Gori, nažalost, nijesu institucije te koje mogu da se odupru tome…Nije dobro rješenje da Policija bude u sastavu Ministarstva unutrašnjih poslova, jer kad definišete sam Zakon o unutrašnim poslovima, on se zove Zakon o unutrašnjim poslovima, a 95 posto stvari koje se definištu Zakonom o untrašnjim poslovima se tiču policije. Policija je maltene izjednačena sa nekim direktoratom tamo, ne želim da potcijenim direktorat, ne pada mi na pamet, oni rade veoma ozbiljne poslove, ali policija mora da ima mnogo, mnogo veću samostalnost u okviru Ministarstva unutrašnjih poslova - kazao je Janjušević.

Prema njegovim riječima, Uprava policije mora da ima filter i zaštitu od političkog uticaja.

- Kad dođe neko na čelo Ministarstva unutrašnjih poslova koji nema, ne samo bezbjedonosno radno iskustvo, nema radno iskustvo, nema životno iskustvo, da neki su javno i govorili da su došavši u državnu upravu ostvarili dječačke snove, zamislite. Država je vrlo ozbiljan sistem da bi neko dječačke snove ostvarivao u Ministarstvu unutrašnjih poslova, ili na nivou državne uprave. E upravo zbog toga Uprava policije mora da bude što više samostalna, odnosno da direktor Uprave policije ima mnogo veći stepen samostalnosti, u odnosu na ministra unutrašnjih poslova, koji je političar - zaključio je Janjušević.