Gorjanc-Prelević Krapoviću: Ni ja ni organizatori nijesmo skandirali „ubice“, a to se svakako može opravdati drugim masovnim ubistvom u gradu koji ponovo štiti nekoliko policajaca
Zahtjev ministra odbrane da ja ili organizatori skupa za tuđe izjave dajemo dokaze smatram neopravdanim pritiskom i politikom zastrašivanja neistomišljenika, koju Demokrate, nažalost, sprovode s pozicija vlasti - poručila je izvršna direktorica Akcije za ljudska prava (HRA) Tea Gorjanc-Prelević nakon niza pitanja koje joj je Dragan Krapović uputio.
Tu bi, ističe ona, mogla da stavi tačku - ali ukazuje da bi ministar odbrane, ako ga stvarno interesuju standardi slobode izražavanja, trebalo da zna da se u demokratskom društvu itekako može opravdati to da se najvišim državnim funkcionerima nadležnim za bezbednost skandira "ubice" - kada za dvije godine po drugi put dođe do slučaja masovnog ubistva u istom gradu od 15 hiljada stanovnika, koji je, poslije prvog masakra, ponovo ostavljen da ga štiti samo nekoliko policajaca.
- Takvo skandiranje spada u sferu provokacije visokih predstavnika vlasti koju štiti sloboda izražavanja, garantovana Ustavom Crne Gore i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i Međunarodnim paktom o građanskim i političkim pravima. Najviši funkcioneri za bezbjednost su dužni da takav vid provokacije trpe, bar dok ne podnesu ostavke - podvukla je Gorjanc-Prelević.
Ovaj stav je, kako je navela, zasnovan na više presuda Evropskog suda za ljudska prava, npr. na Birol protiv Turske, Eon protiv Francuske i Lingens protiv Austrije (vidjeti Zbirku biltena HRA - Evropski sud za ljudska prava i sloboda izražavanja, https://www.hraction.org/wp-content/uploads/2018/11/Tematska-zbirga-biltena-CG.pdf).
Skretanje pažnje i klevetanje
Dodala je da rado odgovara na pitanja Krapovića - dok se čeka da potpredsjednik Vlade za bezbjednost i odbranu Aleksa Bečić i ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović u opštem interesu podnesu ostavke.
- Želim da bude jasno da Krapovićeva pitanja - koja se svode na to da li funkcionerima Demokrata nadležnim za bezbjednost zemlje bilo ko smije da skandira da su "ubice" u kontekstu posljednje tragedije na Cetinju - smatram samo pokušajem skretanja pažnje sa dve osnovne teme, a to su: 1) odgovornost nadležnih za ozbiljan bezbednosni propust na Cetinju i 2) postupak vladajućih Demokrata da sve koji organizuju proteste i traže ostavke njihovih državnih funkcionera kriminalizuje i obezvredjuje, tako što ih karakteriše kao saradnike narko-klanova i pristalice Mila Đukanovića i DPS-a - istakla je Gorjanc-Prelević.
Demokrate za te optužbe do danas nijesu, kako je konstatovala, ponudile dokaze - iako su studentima iz grupe "Kamo śutra?" i svim ostalima ovim klevetama izvjesno nanijeli štetu.
- Istovremeno, nanijeli su štetu i javnom diskursu u Crnoj Gori jer uvode nedemokratski manir zastrašivanja kritičara, i to mnogo mlađih, mnogo manje uticajnih, koji nijesu na vlasti i koji nemaju ogromna ovlašćenja ministra odbrane, ministra policije i potpredsjednika vlade za bezbjednost i odbrane - navela je izvršna direktorica HRA.
S pozicije građanske aktivistkinje, koja se već dvije decenije zalaže za vladavinu prava, razvoj demokratije i kulturu ljudskih prava u Crnoj Gori, ona staje u zaštitu studenata kojima su Demokrate propagandno nalijepile etikete saradnika kriminalaca - samo zato što su se usudili da zatraže ostavke nadležnih za bezbjednost zbog očiglednih bezbjednosnih propusta na Cetinju i tragičnog gubitka 13 života.
- Što se tiče pitanja koja mi je postavio ministar odbrane, na protestu nisam skandirala "ubice", a to nisu izgovorili ni organizatori iz "Kamo śutra?" koji su bili i jedini govornici - zaključila je Gorjanc-Prelević.