Dukaj: Za siguran sajber prostor su odgovorni svi, privatni sektor zato ima partnera u Vladi

Portal ETV

Svjesni smo činjenice da su za siguran sajber prostor odgovorni svi i da bez kohezije i zajedničkog pristupa i saradnje to nije moguće ostvariti. Privatni sektor zato ima partnera u Vladi Crne Gore - poručio je ministar javne uprave Maraš Dukaj na regionalnoj Sajber Sekjuriti konferenciji „Telekom Sajbe sekjuriti“.

On je podvukao da njegov resor i Vlada daju punu podršku razvoju internih kapaciteta nosilaca kritične infrastrukture u privatnom sektoru.

-I raduje me da imamo inicijative koje dolaze iz privatnog sektora, a tiču se jačanja sajber bezbjednosti - dodao je Dukaj.

Istakao je da je, uvažavajući značaj učešća privatnog sektora u implementaciji Zakona o informacionoj bezbjednosti, Ministarstvo javne uprave pripremilo radionice i obuke za kritičnu infrastrukturu, uz podršku DCAF-a, ženevskog Centra za sajber bezbjednost, Vlade UK, na kojima će uz učešće renomiranih svjetskih eksperata zajedno razgovarati na ove teme.

- Naš rad na jačanju informacione bezbjednosti ne bi bio moguć bez podrške i saradnje s ključnim međunarodnim partnerima, posebno s Sjedinjenim Američkim Državama, Evropskom unijom, Ujedinjenim Kraljevstvom, Francuskom. Ovi partneri igraju ključnu ulogu u razvoju sajber kapaciteta Crne Gore, bilo kroz finansijsku podršku ili tehničku pomoć i razmjenu znanja - kazao je Dukaj.

Formiranje GSOC-a, uz podršku EU, bilo je, prema njegovim riječima, jedno od ključnih dostignuća u ovoj godini.

- Centar predstavlja glavni stub bezbjednosti informacionih sistema državne uprave, nudeći centralizovanu podršku u otkrivanju, prevenciji i odgovoru na sajber napade. Ujedno, ovo uspostavljanje omogućava Crnoj Gori da u potpunosti odgovori na izazove u savremenom sajber prostoru - naveo je Dukaj.

Evropska unija je, ukazuje, kroz različite projekte obezbijedila obuke i treninge za naše službenike, kao i modernu opremu za digitalnu forenziku. 

- Ova oprema značajno je unaprijedila rad GSOC-a, omogućavajući službenicima bržu analizu podataka i bolji odgovor na bezbjednosne incidente. Uz podršku EU, naši stručnjaci kontinuirano unapređuju svoje vještine i razvijaju nove metode za detekciju i neutralizaciju sajber prijetnji, što doprinosi boljoj zaštiti državnih sistema - naveo je ministar.

Napomenuo je da je jedan od značajnih doprinosa došao kroz podršku britanske ambasade i kompanije BAE Systems, koja je doprinijela jačanju IT infrastrukture kroz implementaciju novih rješenja i softvera za upravljanje IT resursima. 

- Takođe, sprovedene su procjene sigurnosti mreže državnih organa, što je omogućilo da se identifikuju i otklone potencijalne slabosti. Ovo unapređenje dodatno je ojačalo otpornost na sve češće i sofisticiranije sajber prijetnje, dok se sistem upravljanja i zaštite podataka podigao na viši nivo - dodao je Dukaj.

Naš fokus, poručuje, ostaje na unapređenju kadrovskih kapaciteta kako bismo odgovorili na sve veće potrebe za stručnjacima u oblasti sajber bezbjednosti. 

- Važnu pomoć na tom putu imaćemo kroz rad Centra za sajber kapacitetete WB3C, koji realizujemo u saradnji sa Francuskom i Slovenijom, a koji će se formalno useliti u svoje prostorije u zgradi NTPa tokom decembra ove godine - kazao je Dukaj i dodao da je naš cilj da stvorimo siguran digitalni ekosistem koji će služiti kao osnov za ekonomski i društveni napredak Crne Gore u sve digitalizovanijem svijetu.

U radnom dijelu konferencije, uslijedio je panel o NIS2 direktivi (Direktiva o mrežnoj sigurnosti), kao i obraćanja brojnih stručnjaka iz oblasti sajber bezbjednosti na aktuelne teme. 

Među njima su, kako je saopšteno iz MJU, Artur Barankewicz, direktor razvoja sigurnosnih poslovnih usluga za B2B sektor Evrope u Deutsche Telekomu, Goran Car, direktor Combis-a, Jovan Ćetković, programski lider iz Deutsche Telekoma, Kristina Oršanić Kopić i Danijel Teslić iz Combis-a, Zarija Milić, direktor IT-a iz Addiko Group, Marjan Popović iz Crnogorskog Telekoma i Dragan Mihaljević iz Logate.

Centralna tema konferencije je “75 godina NATO-a: Održavanje mira i bezbjednosti kroz trajne vrijednosti i nove perspektive”.

Peta regionalna Cyber Security konferencija okupila je oko 200 učesnika iz Crne Gore, Evrope i svijeta, zvaničnike ministarstava, Vlade Crne Gore i njenih institucija, ambasade zemalja NATO i EU, privredna društva, pružaoce telekomunikacijskih i internet usluga, finansijske institucije, međunarodne organizacije, misije i stručnjake za sajber bezbjednost iz Crne Gore i država članica NATO-a.

Dvodnevna konferencija se održava u organizaciji NVO Secure, koorganizaciji Ministarstva javne uprave, uz partnerstvo sa NATO Public Diplomacy Divison.