Radović i Vuksanović: Opravdan gnijev okrivljenih koji su najavili štajk sa porodicama

Portal ETV

Advokati Marko Radović i Miloš Vuksanović ocijenili su da bi produženje trajanja pritvora sa tri na pet godina dodatno usložilo i onako tešku situaciju pritvorenima. Smatraju da je opravdan gnijev velikog broja okrivljenih koji su najavili štrajk nadležnima u zatvoru, kome će se pridružiti i njihove porodice.

Radović i Vuksanović su, kako su rekli, osjetili obavezu i potrebu da se obratimo javnosti u vezi najava pojedinih političara odnosno predstavnika izvršne vlasti, vezano za podizanje roka trajanja pritvora nakon podizanja optužnice do objave prvostepene presude sa tri na pet godina.

- Naime, svjedoci smo da pojedini predstavnici izvršne vlasti u posljednje vrijeme odgovornost za sukobe na crnogorskim ulicama žele da prebace na sudove, jer su navodno akteri tih sukoba bila lica koja su izašla ranije iz pritvora zbog neobjavljivanja presude u navedenom roku, pri tom su neki "uperili prst" i u advokate, jer oni navodno zloupotrebljavaju procesna prava sa tim ciljem. Dakle, zagovornici priče o podizanju roka trajanja pritvora, razloge za sukobe vide u tome što okrivljeni nijesu ostajali što duže u pritvoru, jer bi tako bilo mirnije stanje na ulici odnosno u državi - navedeno je u obraćanju dvojice advokata.

Oni napominju da svrha pritvora nije da spriječi remećenje javnog reda i mira od strane pritvorenih lica, niti da se zaštite njihov život i tijelo, nego da se obezbijedi prisustvo okrivljenog u postupku i nesmetano vođenje krivičnog postupka.

- Ako ovo nije poznato onima iz politike koji se zalažu za podizanje roka, ovo je dobro poznato sudovima, koji nažalost trpe neviđen pritisak izvršne vlasti i javnosti, preko određenih medija, mada je dobrim dijelom odgovornost za ovakve situacije na sudovima. Naravno, ne isključiva - ističe se u obraćanju javnosti.

Radović i Vuksanović dodaju da je bilo je pitanje dana kada će se sudovima "vratiti kao bumerang" nekritičko prihvatanje svega onoga što tuzilaštva predlažu, opterećeni dodatno pritiskom javnosti preko medija.

- Pod takvim pritiskom, i sudovima sada odgovara produženje navedenog roka, posebno što postaje jasno da upotreba Skaj materijala pred našim sudovima, na način na koji to tuzilaštva predlažu a sudovi prihvataju, postaje "omča oko vrata" sudovima, jer umjesto da u fazi kontrole optužnice dobro preispitaju ono što im je tužilaštvo prezentovalo, oni su to prepustili sudećim vijećima, na kojima je najveći teret, a ujedno i odgovornost zbog nedonošenja presuda u navedenom roku - ocijenili su oni.

Da se radilo kako je trebalo, nema tog predmeta, napominju advokati, u kome se ne može donijeti presuda u roku od tri godine od kada je podignuta optužnica.

- Istina, dominantni razlozi zbog kojih je došlo do ovih situacija jesu nastupanje Kovid pandemije i odluka Sudskog savjeta iz jula 2021. godine o penzionisanju sudija, što je dovelo do odlaganja velikog broja suđenja odnosno vraćanja suđenja na početak. Ono što je veoma interesantno jeste da su određeni politički subjekti koji su bili najglasniji da sudije treba penzionisati isti oni koji danas predllažu navedenu izmjenu ZKPa. Kako ni tada nisu dobro izanalizirali situaciju i predvidjeli moguće posljedice, tako čini se ni danas nijesu to uradili - ocijenili su Raqdović i Vuksanović.

U vrijeme kada sudovi pritvore određuju i produžavaju olako, kada tuzilaštva prave koje kakve konstrukcije i od suštinski jednog predmeta prave nekolika, samo da bi obezbijedili osnove za ponovna pritvaranja okrivljenih, a to sve prihvata sud, podizanje navedenog roka bi, smatraju adovokati, samo dodatno usložilo i onako tešku situaciju za pritvorena lica.

- Da se postupanje okrivljenih i advokata ne može uzeti kao razlog probijanja navedenih rokova, možda najbolje svjedoči prvi predmet u kome su dvojica okrivljenih optuženih za teško ubistvo, izašli iz pritvora zbog nedonošenja presude u roku od tri godine od podizanja optužnice. Naime, radi se o događaju, u kome su stradala dva lica, a za koji događaj je izvještavano da se radilo o sukobu krimimalnih klanova, u kom predmetu su upravo ti okrivljeni uredno dolazili kasnije na suđenja i preko svog advokata podnijeli predsjedniku Višeg suda zahtjev za ubrzanje postupka, koji zahtjev je usvojen, a nakon toga i tužbu Vrhovnom sudu Crne Gore radi povrede prava na suđenje u razumnom roku, koja tužba im je usvojena. Međutim, čak ni pored svega toga prvostepeni postupak nije uspio da odmakne dalje od izvođenja dokaza optužbe za sedam i po godina od potvrđivanja optužnice, pa se postavlja pitanje u šta bi se taj pritvor pretvorio da nije bilo njegovog ograničenog trajanja - naveli su Radović i Vuksanović.

Prema njihovom mišljenju, sve ovo izazvalo je opravdan i veliki gnijev kod velikog broja okrivljenih protiv kojih se godinama otvaraju novi predmeti zloupotrebom procesnih ovlašćenja od strane tužilaštava, a što je sve sud prihvatao, samo da bi što duže bili u pritvorima.

- Upravo zato su i najavili štrajk nadležnima u zatvoru, kome će se pridružiti i njihove porodice - zaključili su Radović i Vuksanović.