Popović: Mrkić se neće pojaviti dok mu se ne omogući fer suđenje

Kaćuša Krsmanović

Suđenje grupi optuženoj za kriminalno udruživanje, a kojom je, prema navodima optužnice, rukovodio kontraverzni odbjegli crnogorski biznismen Aleksandar Mrkić i čiji je član, kako smatra Specijlano državno tužilaštvo, bio i bivši direktor Uprave policije, kasnije savjetnik za bezbjednost predsjednika države, Veselin Veljović, počeće danas u Višem sudu u Podgorici.

Prema optužnici, Veljović je 2020. godine postao član kriminalne organizacije koju je 2018. godine formirao Mrkić radi šverca cigareta i pranja novca.

Interesantno je da tužilaštvo tereti Veljovića da se pridružio Mrkiću i njegovoj ekipi u decembru 2020, nakon smjene vlasti u Crnoj Gori. On je optužen da je tada javio Mrkiću da će policija pretresti kuće Muja Nikočevića. Policija je pretrese obavila 25. decembra te godine.

Veselin Veljović(Photo: Pobjeda)

Veljović je optužen da je imao zadatak da kriminalnoj organizaciji odaje povjerljive podatke o aktivnostima i predmetima koje se odnose na krijumčarenje cigareta.

Osim Mrkića i Veljovića, na optužnici su i Nikola Mrkić, Mujo Nikočević, Arsenije Kalezić, Stefan i Nikola Bubanja, Borsilav Lečić, Dušica i Željko Bulatović, Nemanja Anđelković, Sadig Elnagar, Nikola Bačilović, Predrag Veljić i Goran Gluščević.

Specijalni tužilac Vukas Radonjić kazao je ranije da je tokom istrage prikupljeno dovoljno dokaza za osnovanu sumnju da se podigne optužnica.

U optužnici se navodi da je organizacija Mrkića koristila „privredne i poslovne strukture za nezakonito sticanje dobiti i moći za pranje novca, ali i za uticaj kriminalne organizacije na izvršnu vlast – Upravu policije“.

Veljović je na ročištu u martu, kada je razmatrana optužnica, kazao da je ovaj akt zlonamjeran i motivisan političko-policijskim progonom određenih struktura. Istakao je i da zna ko je nalogodavac njegove političke i medijske kompromitacije i satanizacije. Bio je kategoričan da nije koristio „Skaj“ aplikaciju kako je to navedeno u optužnici, odnosno da nije imao kriptovani telefon.

Dokaze SDT osporavali su i branioci odbjeglog Mrkića i ostalih optuženih.

U pritvoru u Spužu Veljović je boravio godinu. Odlukom Vijeća Višeg suda 18. jula pušten je da se brani sa slobode.

Pravni zastupnik odbjeglog Aleksandra Mrkića, advokat Marko Popović kazao je Portalu ETV da se njegov klijent neće pojavati na današnjem ročištu. Rekao je i da su u kontaktu, te da se, čak, povremeno i sretnu.

Marko Popović(Photo: Dan)

- Naravano da se neće pojaviti dok se god ne ispune uslovi da ima fer i pravičan tretman. Mi branioci gospodina Mrkića smo od Suda zahtijevali, odnosno predložili da mu se ukine pritvor i da mu se omogući da dođe u Crnu Goru kako bi se branio. U ovom trenutku prosto ne postoje uslovi da se ispoštuju elementarna ljudska prava gospodina Mrkića. Bez obzira na njegovu krivicu ili nevinost, ovdje je evidentno da se radi o političkom pritisku i progonu i Mrkić Aleksandra i njegove porodice, naravno i mnogih drugih građana Crne Gore – smatra Popović.

Istakao je da Mrkić odbacuje sve optužbe i da proces smatra političkim progonom.

- Te sumnje potvrdio je i potpredsjednik Vlade, gospodin Momo Koprivica, nazivajući ga kriminalcem, dakle, unaprijed osuđenim -podsjetio je Popović na nedavne izjave Koprivice, nakon što je Vlada odbila ponudu kompanije „MTC“ da od države kupi i potom preradi zaplijenjene cigarete koje su skladištene u Luci Bar.

Koprivica je saopštio da se radi o kompaniji povezanoj sa organizovanim kriminalom, konkretno Aleksandrom Mrkićem.

Advokat odbjeglog biznismena kaže i kako Mrkić, osim što nema nikakave veze sa švercom cigareta, nema veze „ni sa navodnim skaj prepiskama“.

- U tom smislu evidentno je da se radi o jednom montiranom procesu u kome su lica i učesnici kao i navodne kriminalne radnje apsolutno izmišljeni. Mi ćemo kao njegovi branioci to pred postupajućim sudom i dokazati – uvjeren je on.

Tvrdi i da Mrkić nikada nije imao kriptovani telefon.