Katniću neosnovano produžen pritvor zbog bojazni da će zloupotrijebiti položaj pošto više nije ni na jednoj funkciji

Anja Ivanović

Odlukom Višeg suda, na prijedlog Specijalnog državnog tužilaštva, bivšem glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću produžen je pritvor zbog, pored ostalog, i „opasnosti od ponavljanja krivičnog djela“ , odnosno zloupotrebe službenog položaja - iako je Katnić uveliko u penziji  i ne obnaša nijednu funkciju sa koje bi mogao zloupotrijebiti svoj položaj.

Na to je u razgovoru za Portal ETV ukazao i advokat Veselin Radulović.

- Ako je bivšem glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću pritvor produžen zbog ponavljanja krivičnog djela „zloupotreba službenog položaja“ - onda taj osnov za produženje pritvora ne postoji - jer Milivoje Katnić nije više službeno lice, odnosno nije više glavni specijalni tužilac; pa ne može ni ponoviti ovo krivično djelo - jasan je Radulović. 

Sa druge strane, i Katniću i bivšem visokom policijskom funkcioneru Zoranu Lazoviću pritvor je produžen zbog opasnosti od bjekstva. Osim toga što se radi o penzionerima, postupajući u predmetu, specijalni tužilac Miloš Šoškić, time implicira na bojazan da će oni ako izađu iz pritvora „utočište“ naći kod šefa kavačkog klana Radoja Zvicera - za kojeg brojne policije i tužilaštva država Balkana ne znaju na kojem se kontinentu skriva. 

Na pitanje Portala ETV smatra li da je ovaj osnov za produženje pritvora valjan, Radulović je rekao da je faktično pitanje postoji li opasnost od bjekstva kao drugi osnov za produženje pritvora - ali da je SDT, kao i Viši sud, u obavezi da u prijedlogu za određivanje ili produženje pritvora da obrazloženje i razloge za to.

- U svakom slučaju, sud bi morao da cijeni sve okolnosti od značaja za produženje pritvora i u rješenju o produženju pritvora trebao bi dati obrazloženje i razloge za svoju odluku - dodao je Radulović.

SUMNJA U POLITIČKE ILI DRUGE MOTIVE

Specijalno državno tužilaštvo podiglo je prije dva dana optužnicu protiv Katnića i Lazovića tereteći ih, pored ostalog, i da su skidanuli zabranu ulaska u Crnu Goru Belivuku i Miljkoviću januara 2021. godine.

Specijalna tužiteljka Sanja Jovićević saslušana je 20. juna ove godine u svojstvu svjedoka u istrazi koju je SDT pokrenulo protiv Katnića i Lazovića i tada je pred specijalnim tužiocem Milošem Šoškićem kazala da je nakon analize svih dokaza i podataka svojevremeno odbacila krivičnu prijavu protiv Zorana Lazovića i službenice Ministarstva unutrašnjih poslova koje su se upravo odnosile su se na ulazak Veljka Belivuka i Marka Miljkovića u Crnu Goru.

Iako je tada krivična prijava odbačena, a svjedokinja na to ukazala - SDT nije odustalo od ovih optužbi i protiv njih je podiglo optužnicu.

Na kraju, sve eventualne protivrječnosti u optužbama tužilaštva u ovom, ali i u svim drugim predmetima, morao bi objektivno, stručno i nepristrasno da cijeni sud - poručio je Radulović ukazujući da je to razlog zašto je od izuzetnog značaja da imamo profesionalne i stručne sudije sa integritetom

U tom kontekstu, Radulović je ukazao da je moguće da tužilaštvo odbaci krivičnu prijavu, a kasnije pokrene postupak - ali da, ako se u međuvremenu ne pribave drugi dokazi, ostaje sumnja da je odluka motivisana političkim ili nekim drugim razlozima.

- Moguće je da tužilaštvo odbaci krivičnu prijavu, ali da kasnije ipak pokrene postupak. Ipak, ako se okolnosti nijesu promijenile, odnosno ako se u međuvremenu nijesu pribavili novi dokazi, ostaje utisak i sumnja da u takvim slučajevima prva ili druga odluka tužilaštva nije zasnovana na dokazima i da je motivisana političkim ili nekim drugim razlozima koji nemaju utemeljenja u zakonu i u činjeničnom stanju - ocijenio je advokat.

Veselin Radulović(Photo: HRA)

Iako je u istrazi saslušano više policijskih funkcionera, između ostalih: Milorad Žižić, Dragan Radonjić, Vesko Damjanović, Milovan Pavićević - koji su svi nepobitno potvrdili da je iz srpske policije traženo da se Belivuku i Miljkoviću skine zabrana ulaska u Crnu Goru - tužilac Miloš Šoškić nije odustajao da ,,krivično djelo skidanja zabrane ulaska” pripiše Zoranu Lazoviću - ali i Milivoju Katniću da je ,,kao član kriminalne organizacije Radoja Zvicera, a u cilju prikrivanja izvršenog krivičnog djela, u javnim i medijskim nastupima, obmanjivao javnost da su ta lica u Crnu Goru ušla na zahtjev policije Republike Srbije i da su prema njima Uprava policije Crne Gore i on kao starješina preduzimali policijske mjere i radnje, u skladu sa zakonom“.

Radulović na to kaže da bi sve eventualne nelogičnosti i neosnovanosti u optužbama državnog tužilaštva sud morao da cijeni adekvatno i u skladu sa zakonom. 

- Na kraju, sve eventualne protivrječnosti u optužbama tužilaštva u ovom, ali i u svim drugim predmetima, morao bi objektivno, stručno i nepristrasno da cijeni sud - zaključio je Radulović ukazujući da je to razlog zašto je od izuzetnog značaja da imamo profesionalne i stručne sudije sa integritetom.