Dramatičan rast - od 281. krivične prijave 2019. do više od 400 slučajeva 2022. i 2023.
Ove godine tri žene izgubile su život kao žrtve nasilja u porodici – dvije su ubili bivši muževi, dok je u trećem slučaju kćerka ubila majku. Posljednji zločin dogodio se u Podgorici, 21. avgusta, kada je bivši suprug, nožem usmrtio ženu. Ova tragedija, još jednom je pokazala zapanjujuću nonšalantnost tužilaca u slučajevima prijave partnera zbog nasilja ili prijetnji.
Podgoričanka Biljana Pavićević, danas bi, vjerovatno, bila živa da je dežurni tužilac 1. avgusta, kada je policija privela Miljana Boškovića, po prijavi bivše supruge da je upao u stan, polomio „pola stvari“ i prijetio joj ubistvom, a ona uspjela da pobjegne kroz prozor, adekvatno reagovao. Umjesto toga, Bošković je pušten na slobodu, jer je tužilac ocijenio da u radnjama nasilnika nema elemenata krivičnog djela. Policija ga je procesuirala prekršajno. Samo 20 dana kasnije Bošković je nožem ubio Biljanu Pavićević.
Ozbiljan problem
Mediji maltene svakog dana objave makar jednu informaciju da je neka osoba uhapšena zbog nasilja u porodici, a nedavno su u Nikšiću, u jednom danu, privedena čak petorica nasilnika.
U Podgorici su juče zadržane u tužilačkom pritvoru dvije osobe zbog nasilja u porodici – žena koja je prijetila suprugu da će mu slomiti glavu metalnom šipkom, da će ga zapaliti i da će ga njena braća zakucati za zid, kao i muškarac koji je prijetio svom bratu. On je i ranije hapšen zbog nasilja nad bratom i osuđivan na zatvorske kazne.
U poneđeljak, 9 septembra, u Podgorici su u tužilačkom pritvoru, zadržana dvojica muškaraca. Jedan, jer u kontinuitetu prijeti bivšoj ženi, dok je drugi bivšoj partnerki poslao poruku da će ubiti i nju i sebe i da joj niko ne može pomoći.
Da porodično nasilje u Crnoj Gori ima dramatičan trend rasta potvrđuju i statistički podaci Uprave policije prema kojima je od 2019. kada je registrovano 281. ovo krivično djelo, broj porastao 2022. na 441, a 2023. na 422. prijave.
Kako je Portalu ETV saopšteno iz Uprave policije od 1. januara do 31. jula ove godine na teritoriji Crne Gore registrovana su 373 krivična djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici i 16 krivičnih djela koja se dovode u vezu sa nasiljem u porodici, za koja su podnijete 373 krivične prijave.
Uprava policije je u tom periodu, kako su nam saopštili, podnijela 697 prekršajnih prijava zbog izvršenih 946 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.
- Na teritoriji nadležnosti Odjeljenja bezbjednosti Podgorica je u istom periodu izvršeno 108 krivičnih djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici i četiri krivična djela koja se dovode u vezu sa nasiljem u porodici. Od strane službenika ovog Odjeljenja podnijeto je 207 prekršajnih prijava zbog 300 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici – odgovorili su na naša pitanja.
Ove godine registrovana su tri ubistva povezana sa nasiljem u porodici - dva u Podgorici i jedno u Kotoru.
- Riječ je o supružnicima, bivšim supružnicima, i u jednom slučaju i žrtva i izvršilac su osobe ženskog pola - ćerka je lišila života majku – podaci su policije.
Podaci za brigu
Prošle godine (2023) registrovana su 422 krivična djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici i 46 krivičnih djela koja se dovode u vezu sa nasiljem u porodici.
Lani je podnešeno čak 1.534 prekršajnih prijava zbog izvršenih 2.077 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici?!
Registrovano je 250 takozvanih povratnika, što, kako su rekli iz policije, čini oko 14,89 procenata od ukupnog broja izvršilaca.
- U toku 2023. godine registrovano je jedno krivično djelo ubistvo koje se dovodi u vezu sa nasiljem u porodici, počinjeno hladnim oružjem (nožem) od strane muškog lica, takođe na štetu muškog lica (braća) – saopštili su nam iz Uprave policije.
Godine 2022. evidentirano je 441. krivično djelo nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici i 39 krivičnih djela koja se dovode u vezu sa nasiljem u porodici, a kvalifikovana su drugačije.
Podnešeno je rekordnih 1.600 prekršajnih prijava zbog izvršenih 2.312 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.
- Od svih izvršenih krivičnih djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici skoro trećina je izvršena na području nadležnosti Odjeljenja bezbjednosti Podgorica – podaci su Uprave policije.
U četiri slučaja, kako su precizirali, registrovana je upotreba oružja.
- Dva slučaja ishodovala su smrtnom posljedicom - bivši suprug je ubio bivšu suprugu, a u drugom slučaju žena je bila žrtva svog vanbračnog partnera – saopšteno je Portalu ETV, uz podatak da su se ubistva dogodila u Baru i Herceg Novom.
Registrovano je 314 povratnika, što čini oko 17 procenata od ukupnog broja počinilaca.
U policijskim evidencijama 2021. godine registrovana su 294 krivična djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici, dok je zabilježeno 31. krivično djelo koje se dovodi u vezu sa nasiljem u porodici.
Podnešeno je 1.454 prekršajnih prijava zbog 1.744 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.
Gotovo trećina krivičnih djela počinjena je na području nadležnosti Centra bezbjednosti Podgorica.
- U dva slučaja registrovana je upotreba vatrenog oružja, u jednom iz razloga zastrašivanja. Dva slučaja su ishodovala smrtnom posljedicom, u jednom je smrtno stradala bivša nevjenčana supruga, dok je u drugom supruga ubijena od strane supruga, a ćerka teško povrijeđena – saopšteno je Portalu ETV iz Uprave policije, uz podatak da je 2021. registrovano 297 povratnika.
Ubistva su se dogodila u Petnjici i u Podgorici.
Policijska statistika kaže da je 2020. registrovano 265 krivičnih djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici i evidentirano 55 krivičnih djela koja se dovode u vezu sa nasiljem u porodici.
Podnešeno je 1.474 prekršajnih prijava zbog 1.505 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.
- U dva slučaja registrovana je upotreba vatrenog oružja i oba su ishodovala smrtnom posljedicom (dva krivična djela iz čl.144 KZ CG, u jednom su smrtno stradali stric i strina učinioca, dok je u drugom supruga ubijena od strane supruga). Evidentirana su dva slučaja ubistva djeteta pri porođaju – podaci su koji su nam prezentovani, a ubistva su se dogodila na Cetinju i u Beranama.
Među počiniocima bilo je 45 povratnika, a skoro trećina krivičnih djela počinjena je na području nadležnosti Centra bezbjednosti Podgorica. Povratnika koji su prekršili Zakon od nasilja u porodici bilo je čak 245.
Godinu ranije, 2019. godine evidentirano je 281. krivično djelo nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici i 41. krivično djelo koje se dovodi u vezu sa nasiljem u porodici, a kvalifikovana su drugačije.
Policija je podnijela 1.548 prekršajnih prijava zbog počinjenih 1.819 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.
- Evidentirano je pet slučajeva sa smrtnom posljedicom, i to: na Cetinju dva krivična djela teško ubistvo (u jednom slučaju je brat usmrtio brata - strani državljani; u drugom je sin ubio majku); u Rožajama jedno krivično djelo teško ubistvo (bivša supruga zapalila kuću usljed čega su smrtno stradali njen bivši suprug i njegova partnerka); u Nikšiću (sin izvršio ubistvo na štetu majke, nakon čega je izvršio samoubistvo) i u Baru (supruga je izvršila ubistvo na štetu supruga, oboje strani državljani) – saopšteno je Portalu ETV iz policije.
Registrovano je 40 povratnika okrivljenih za nasilje u porodici, dok je po odredbama Zakona o zaštiti od nasilja u porodici bilo čak 265 takozanih povratnika.
Portalu ETV iz Uprave policije saopšteno je da je od 1. januara 2019. do 31. decembra 2023. godine ubijeno ukupno 13 žena, a ove godine tri.
- Žrtve su lišene života od strane supružnika, emotivnog partnera, bivšeg partnera, člana porodice, a ima i slučajeva gdje je žena lišena života od strane lica sa kojima nije bila u emotivnoj ili rodbinskoj vezi – saopštili su oni.
Nevladine organizacije u čijem je fokusu zaštita prava žena i borba protiv nasilja u porodici u kontinuitetu upozoravaju da je jedan od razloga dramatičnog rasta porodičnog i partnerskog nasilja neprihvatljivo loša kaznena politika pravosudnih organa.