Ćetkoviću i Kordiću određeno zadržavanje do 72 sata

Anja Ivanović

Aleksandru Ćetkoviću i Davoru Kordiću, koji su jutros uhapšeni u akciji Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) u Budvi, određeno je zadržavanje do 72 sata nakon saslušanja u SDT-u.

To je Portalu ETV potvrdio portparol i tužilac SDT-a Vukas Radonjić.

Oni se sumnjiče za članstvo u kriminalnoj organizaciji koju su formirali Radoje Zvicer i Nikola Vušović sa ciljem da likvidiraju Marka Ljubišu Kana u januaru 2021. godine. 

Radonjić danas je saopštio i da je protiv još šest osoba, koje su u bjekstvu ili zatvoru zbog drugih krivičnih postupaka, podnijelo krivičnu prijavu zbog osnova sumnje na stvaranje kriminalne organizacije. Prema informacijama Portala ETV i Libertasa radi se o Radoju Zviceru, Nikoli Vušoviću, državljaninu Srbije D.T., Mariju Miloševiću, Radovanu Mujoviću i Ivanu Biletiću.

Zviceru i Vušoviću se, kako je dodao, na teret stavlja i krivično djelo ubistvo u pokušaju putem podstrekavanja.

Privođenje Ćetkovića na saslušanje u SDT(Photo: TVE)

OKG

Prethodno su, kaže, tokom izviđaja prikupljeni dokazi da su R.Z. i N.V., u 2020. godini, u Crnoj Gori i Srbiji organizovali kriminalnu organizaciju čiji pripadnici su postali ostali osumnjičeni, ali i optuženi: Lazar Ilić, Strahinja Savić, Grga Milićević, Miloš Klečko i M.M.

- Koja je djelovala tokom te i naredne godine, sa ciljem vršenja krivičnih djela ubistvo i nedozvoljno držanje oružja i eksplozivnih materija, a radi sticanja nezakonite dobiti i moći, dok su osumnjičeni organizatori, izvršavajući kriminalni plan,kod optuženih L.I. i S.S., stvorili odluku da liše života oštećenog M.Lj., sa nadimkom K., zbog čega su optuženi preduzimali odreðene radnje u tom cilju,ali su u izvršenju krivičnog djela spriječeni jer ih je policija liša slobode, u Budvi, u januaru 2021. godine - dodao je Radonjić. 

Ističe i da je Specijalno državno tužilaštvo, pred Višim sudom u Podgorici, u julu 2021. godine, podiglo optužnicu protiv: L.I., S.S., G.M., M.K. i M.M., za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, ubistvo u pokušaju i nedozvoljeno držanje oružja i eksozivnih materija, koja je potvrđena i stupila na pravnu snagu.

- Osumnjičeni lišeni slobode će biti sprovedeni specijalnoj tužiteljki radi saslušanja,u zakonskom roku - zaključio je Radonjić.

Naš Portal je ranije objavio da pripadnici SPO vrše pretrese stanova i kuća na više lokacija u Budvi, te da su, prema operativnim podacima policije, Ćetković i Kordić bliski Budvaninu Vasiliju Rafailoviću koji slovi za člana kavačke kriminalne grupe.

Rafailović se, inače, potražuje zbog sumnje da je učestvovao u ubistvu Đorđa Borete, kada je slučajna žrtva bio doktor u penziji Dragan Zečević.

Kordić je bio i među 16 osoba u Budvi koje su 2015. godine uhapšene u velikoj akciji "Čistač", zbog učestvovanja u nabavci i distribuciji kokaina.

Istragom u tom slučaju bilo je obuhvaćeno 26 osoba.

PRESUDA I OPTUŽNICA

Specijalno vijeće kojim je predsjedavala sudija Vesna Kovačević u februaru ove godine je u Višem sudu u Podgorici izreklo osuđujuću prvostepenu presudu okrivljenima za planiranje ubistva Marka Ljubiše zvanog Kan, početkom 2021. godine u Budvi.

Okrivljeni Lazar Ilić osuđen je na jedinstvenu kaznu zatvora od pet godina za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i nedozvoljeno držanje oružja. Strahinja Savić osuđen je na kaznu zatvora od četiri godine za krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije, Nikola Mileković na jedistvenu kaznu od pet godina zatvora za stvaranje kriminalne organizacije i ubistvo u pokušaju putem podstrekivanja, Grga Milićević na tri i po godine zatvora, a Miloš Klečko na tri godine, za stvaranje kriminalne organizacije.

Jedan od dokaza koje je Specijalno državno tužilaštvo pribavilo putem međunarodne pomoći u krivičnim predmetima iz Francuske je Skaj komunikcija.

Sud je oslobodio od optužbe Lazara Ilića i Strahinju Savića da su izvršili krivično djelo ubistvo u pokušaju Marka Ljubiše zvanog Kan.

- Cijeneći dokaze koji su provedeni tokom postupka i činjenični opis optužnice da je navedenu radnju okrivljeni Ilić izvršio na način što je pripremio pištolj “glok” za upotrebu, tako što je ubacio metak u cijev i učinio ga spremnim za opaljenje, a u daljoj radnji spriječen od strane ovlašćenih slubžbenika policije, a da mu je Savić umišljajno pomogao u izvršenju tog krivičnog djela, sud nema dokaza da je uopšte započeta radnja lišenja života oštećenog Ljubiše Marka. Sud zaključuje da nema dokaza da su okrivljeni Ilić i Savić izvršili krivčno djelo ubistvo u pokušaju. Po ocjeni suda postoji dovoljno dokaza koji upućuju na zaključak da je Ilić donio odluku da izvršni krivično djelo ubistvo i da je izvršio pripremne radnje, zajedno sa Savićem, koji mu je u tome pomogao. Međutim, te radnje ne predstavljaju radnje krivičnog djela ubistva u pokušaju, već se te radnje imaju smatrati pripremnim radnjama koje su prekinute dolaskom policije i lišavanjem slobode, kako Savića tako i Ilića, a prije nego i što su uopšte i sreli oštećenog Ljubišu Marka jer nijesu ni krenuli u realizaciju - navodi se u obrazloženju presude.

Prema navodima optužnice, krajem januara 2021. godine smrtonosni hitac prema Kanu po nalogu Nikole Vušovića zvanog Džonija sa Vračara trebalo je da ispali Lazar Ilić koji je u jednom od tri iznajmljena štek stana u Budvi čekao znak za akciju od optuženog Strahinje Savića koji je bio zadužen za praćenje mete.Međutim, planove ove grupe pokvario je Kanov kum i prijatelj Goran Slovinić.

On je 22. janura zaustavio Savića i tražio od njega da mu kaže ko ga je poslao jer je prethodno primjetio da se ovaj optuženi ponaša sumnjivo i već dva dana nadgleda lokal ,,Kadmo” u kojem je boravio.

Verbalni konflikt Slovinića i Savića registrovali su policajci koji su se nalazili u blizini. Uslijedilo je privođenje Savića koji je u policiji ispričao za planove likvidacije Kana nakon čega su pohapšeni ostali dostupni pripadnici ove grupe.

Pored Ilića i Savića na optužnici su Grga Milićević, Miloš Klečko i Nikola Mileković koji se nalazi u bjekstvu.

Prema navodima optužnice, Ilić, Savić, Milićević, Klečko i Mileković su tokom 2020. godine postali članovi kriminalne organizacije koju je formirala za sada nepoznata osoba sa nadimkom Džoni.

Ova kriminalna organizacija Imala je za cilj vršenje krivičnih dela za koja se po zakonu može izreći kazna veća od četiri godine.

Pored osoba koje se nalaze na optužnici članstvo u ovoj kriminalnoj organizaciji prihvatila su za sada i druga neidentifikovana lica sa nadimcima Krojač, Mateo Odin, Sajarac, Matkal, Sepforiti i drugi.

U optužnici se navodi da je djelovanje organizacije bilo planirano na neodređeno vrijeme, u međunarodnim razmerama, uz primjenu tačno određenih pravila unutrašnje kontrole i discipline.

Džoni je bio zadužen za planiranje i finansiranje izvršenja najtežih krivičnih djela.

Zadatak Ilića u konkretnom slučaju bio je da ispali smrtnosni hitac u marka Ljubišu Kana dok je zaduženje Savića bilo da prati iI opservira kretanje mete ali i pruža logističku podršku izvršiocima ubistava.

Grga i Klečak su se prihvatili izvršioce krivičnih djela prevoze preko graničnih prelaza i povezuju sa drugim članovima kriminalne organizacije.

Optuženi Mileković se prihvatio da prati i opservira osobe koje se planiraju ubiti, da daje savjete i uputstva prilikom realizacije krivičnih djela. Savić i Ilić su pred Višim sudom negirali da su učestvovali u organizaciji ubistva Kana.