Mulešković: Do kraja prvog kvartala bez problema sa servisiranjem obaveza iz budžeta
Problem može da nastane već u aprilu mjesecu, kad nam dolazi otplata od 500 miliona starih dugovanja, i tu već imamo problem, jer mi nemamo taj novac, za taj novac bi morali da se zadužimo sa novim kreditom, kako bi pokrili, to jest refinansirali stari kredit. Do kraja marta možemo računati da će stanje biti donekle normalno, da će se servisirati sve te obaveze, dok već nakon marta, u aprilu, ulazimo u problem, ukoliko se ne usvoji budžet - kazao je u emisiji Na kraju dana, na Televiziji E, ekonomski analitičar Mirza Mulešković.
Svako odstupanje od redovnog finansiranja i usvajanja budžeta, kaže Mulešković, jeste neka vrsta vanrednog stanja, ali, ne može se reći da takvo stanje nije već bilo u Crnoj Gori.
- Upravo je 2021.godine premijer Spajić bio ministar finansija, i imali smo privremeno finansiranje tokom šest mjeseci, i veoma je slična situacija kao ove godine, a jedina razlika između te dvije pozicije, 2025. i 2021.godine je ta što smo 2021.godine na računu imali, čini mi se, oko 600 miliona depozita, a sad imamo 300 miliona depozita, i mnogo manje novca za ispunjavanje svih onih obaveza koje nam slijede tokom 2025.godine. Naravno, 2021.godine nijesmo još imali reforme koje su se odnosile na povećanje zarada, a ukidanje kako doprinosa za zdravstveno osiguranje, a posle i smanjivanje doprinosa za PIO, pa samim tim i pritisak na sami budžet je mnogo veći, i ove godine zavisimo od toga kako će se puniti budžet od indirektnih poreza, to jest naplate PDV-a, dominantno, jer preko 51 posto prihoda je planirano od naplate PDV-a, pa samim tim sve to dodatno uzrokuje probleme prilikom usvajanja budžeta. Takođe, moramo da budemo veoma svjesni da smo 2021.godine, samo par dana pred ulazak u Novu Godinu se zadužili, pa smo imali te depozite, i imali smo odluku o zaduživanju, pa smo mogli da se zadužimo, sad nemamo odluku o zaduživanju pa ne možemo da se zadužimo - rekao je Mulešković.
Do kraja prvog kvartala, smatra Mulešković, ne bi trebalo da ima nikakvih problema, naglašava on, u dijelu servisaranja troškova.
- Problem može da nastane već u aprilu mjesecu, kad nam dolazi otplata od 500 miliona starih dugovanja, i tu već imamo problem, jer mi nemamo taj novac, taj novac bi morali da se zadužimo sa novim kreditom, kako bi pokrili, to jest refinansirali stari kredit. Do kraja marta možemo računati da će stanje biti donekle normalno, da će se servisirati sve te obaveze, dok već nakon marta, u aprilu, ulazimo u problem, ukoliko se ne usvoji budžet. Mada ja se nadam, jer šaljemo lošu sliku sa ovom situacijom, pa ko god da je izazvao situaciju, šaljemo lošu sliku jer šaljemo opet sliku političke nestabilnosti, a ta politička nestabilnost donosi mnogo više negativnih stvari ekonomiji od neusvajanja budžeta, od privremenog finansiranja, jer upravo je ta politička nestabilnost prethodne dvije godine dovela do toga da imamo ne tako dobre javne finansije - naglasio je Mulešković.
Prije par dana je direktor fonda PIO rekao, podsjeća Mulešković, da će penzije biti redovno servisirane, dodaje on, kako redovne za januar , tako i, kako kaže, povećane penzije za februar.
- Ono što neće biti uvećano jesu srazmjerne penzije, jer taj zakon je još uvijek na čekanju u parlamentu, a moramo da budemo i tu veoma otvoreni i kažemo da penzioneri koji primaju srazmjernu penziju već su godinu dana su diskriminisani, kad je došlo do povećanja minimalne penzije, upravo ti penzioneri su ostali ispod minimalne penzije, pa su već godinu dana diskriminisani, pa se tako to samo nastavlja, i moramo da budemo svjesni da su upravo ovi penzioneri, koji očekuju povećanje penzije od januara, to jest od februarske isplate, su bili takođe diskriminisani, jer povećanjem minimalne penzije 2024.godine nijesu dobili najavljeno povećanje svojih penzija, nego su čekali upravo ovo usklađivanje - zaključio je Mulešković.