Gorivo u Crnoj Gori skuplje nego u Hrvatskoj
Portal ETV
Peti put poskupilo je gorivo u Crnoj Gori od 31. decembra 2024. godine. Od danas nove cijene goriva koje je u Crnoj Gori skuplje nego u Hrvatskoj koja ima bolji standard. Podsjetimo, gorivo je poskupilo dva puta u januaru i ovo je drugo poskupljenje u februaru.
Iz Udruženja naftnih kompanija imaju svoju percepciju :“Crna Gora u odnosu na sve zemlje Balkanskog poluostrva zauzima srednje mjesto“ i dozu optimizma po pitanju snižavanja cijena.
- U duhu mogućih i potencijalnih dogovora između Rusije i Amerike oko smirivanja geopolitičkih tenzija na svjetskom nivou, što bi svakako i u dugoročnom nivou trebalo da donese i da dovede do snižavanja cijena u nekom dužem vremenskom periodu - kaže za TVCG Draško Striković iz Udruženja naftnih kompanija.
Dok se to ne desi, građani Crne Gore rezervoare pune po cijenama koje su znatno niže u odnosu na Srbiju i Albaniju i to od 10 do 30 centi, dok je gorivo kod nas skuplje nego u Bosni i Hercegovini i Sjevernoj Makedoniji za 10 do 20 centi, a po cent u odnosu na Hrvatsku.
- Crna Gora je između evropskih razvijenih zemalja jedna od država koja ima najniže cijene. Kada poredimo i ostale zemlje koje nisu članice Evropske unije, Crna Gora u odnosu na sve ove zemlje Balkanskog poluostrva negdje zauzima to srednje mjesto - navodi Striković.
Pozicija Crne Gore je nešto drugačija kada se uporedi koliko građani mogu kupiti goriva za jednu prosječnu platu u regionu.
Najviše eurodizela u odnosu na primanja mogu točiti građani Hrvatske, a najmanje Srbije, dok za prosječnu zaradu, koja kod nas prelazi hiljadu eura, može se kupiti 700 litara eurodizela.
- U zemljama regiona, Crna Gora se pozicionira u tom gornjem dijelu bolje razvijenih zemalja, dok kada poredimo sa ostalim zemljama članicama Evropske unije, cijene goriva su značajnije veće i prelaze čak u nekim zemljama i preko dva eura, ali su svakako tamo i prosječne zarade daleko veće nego što su u Crnoj Gori - kaže Striković.
Prema podacima Poreske uprave, oko 140.000 ili 75 odsto radnika u Crnoj Gori ima platu ispod prosječne od 1.000 eura, a svaki četvrti zaposleni radi za minimalac.
Pa je jasno da velika većina građana uz rast ostalih cijena mjesečno sve teže podmiruje troškove za gorivo.