Gligorović: Mi nemamo tačnu sliku ko sve pripada NEET grupi

Portal ETV

Ova kategorija NEET mladih, koji su već nespretno u tom procesu, ili uslijed nekih okolnosti, možda žive u ruralnim oblastima, nemaju mogućnost, neki gradovi u Crnoj Gori su vrlo tanki, teško je naći posao. U tom kontekstu moram da pomenem politizaciju, koja nije od juče, koja evo otkad ja znam za sebe, gdje ste vi obeshrabreni, jer znate da neka mjesta, koliko god ste dobri nećete dobiti ako nemate neke članske karte, i vi tu imate taj dio mladih koji naprosto ima taj bunt - kazala je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, istraživačica javnih politika u NVO Prima, i potpredsjednica Udruženja praktičara i praktičarki omladinskog rada u Crnoj Gori Aleksandra Gligorović.

Stopa registrovane nezaposlenosti u junu 2024.godine  iznosila je 11,56 posto, objavljeno je iz ZZZCG, a na kraju prošle godine bilo je više od 27.000 mladih koji nijesu zaposleni, niti u procesu obrazovanja  ili obuke, takozvanih NEET mladih. 

NEET mladi su mlade osobe koje su završile neku školu, kaže Gligorović,  i nijesu u procesu formalnog obrazovanja, niti neke, ističe ona, obuke, i trenutno nemaju, kako tvrdi, zaposlenje.

- Oni kao neka opšta šira kategorija imaju različite svoje karakteristike. Mi nemamo neke dublje analize, i neka ozbiljnije rađena istraživanja koja bi nam dala sliku o tome ko sve pripada toj grupi (NEET), koji su njihovi razlozi. Uglavnom se to ispitivanje njihovih potreba radi projektno, kroz neka situacione analize, s vremena na vrijeme, tako da ne mogu reći da možemo nacrtati, na neki način, tu neku NEET osobu, ali uglavnom je, ne u Crnoj Gori, nego inače, što je sama definicija, je da su trenutno u tom dijelu obrazovanja, i zaposlenja, neaktivni, nemaju nikakve angažmane - rekla je Gligorović.

Zakon o mladima je usvojen 2016.godine, podsjeća Gligorović, i kad je počela implementacija, naglašava ona, vidjelo se da neki članovi nijesu bili, kako tvrdi, primjenjivi.

- Najprije su krenuli u izmjene i dopune, onda je napravljen potpuno novi Zakon 2019.godine, koji je usvojen, i on definiše ko pripada grupi mladih, koje su to neke osnovne vrijednosti, tipa tolerancije, volontiranja, međutim, sama NEET grupa nije definisana tu, i ja nijesam sigurna da li je to trebalo, i da li treba, s obzirom da je to specifična kategorija, mislim da njen položaj treba definisati u odnosu na neka strateška dokumenta koja se tiču te oblasti. U svakom slučaju Zakon je dao neki okvir, i samim tim, kad gledamo i samu statistiku, ne možemo još uvijek ni da sve institucije, i aktere da privolimo da prave i da prate statistiku samo u okviru  tog godišta, od 15.godine pa zaključno sa 29.godinom - istakla je Gligorović.

Kod poslodavaca djeluju praktične stvari, kaže Gligorović, kao što je subvencionisanje za zapošljavanje mladih, te u tom smislu, ističe ona, praktične mjere mogu da pomognu.

- Svi žele gotovi kadar, mi ne možemo da maštamo, jer niko ne želi da investira vrijeme da bi osposobio nekoga kao kadar, i tu se očekuje da formalni sistem obrazovanja, i te neke obuke, proizvedu kadrove koji znaju, i koji će kasnije da budu vama zanimljivi vama da investirate, i da ih zaposlite, iako nemaju nekog iskustva. U tom domenu se često govori i o dualnom obrazovanju, da imate i teoriju, ali da imate i praksu. Ja ću pomenuti  moj fakultet, ja sam završila biologiju na PMF-u, mi nijesmo imali previše tog praktičnog rada, izlazaka na terene, rada na nekim konkretnim istraživanjima, uglavnom je to laboratorija i teorija. Mi smo još iskorak u odnosu na ostale, tako da što se tiče samoga zaposlenja pokušano je, u jednom trenutku, mada na pogrešan način da se prevaziđe to, pa je onda Zakon o volonterskom radu zloupotrijebljen, pa su onda ljudi sklapali ugovore o volonterskom radu, što je obuhvatalo 8 sati radnog vremena, što je apsolutno protivno svim pravilima, i svim konvencijama, i apsolutno je kršenje radnih prava. Ako vas ja angažujem 8 sati treba da vas platim kao zaposlenu osobu. Pokušali su u tom smislu da iskoriste volontiranje, kao dokaz radnog iskustva, i neke druge, tako da kažem, suviše kreativne dobre ili loše ideje, ali ono što jeste zanimljivo jeste to da je kod nas najveći dio novaca odlazio na taj program za visokoškolce, i na omogućavanje njima prilike da se stručno osposobljavaju, što je onako neobično, jer je to kategorija koja vam je najpametnija, najobrazovanija, oni bi trebalo sami sebi da pruže neke šanse i da se izbore za njih. Ova kategorija NEET mladih, koji su već nespretno u tom procesu, ili uslijed nekih okolnosti, možda žive u ruralnim oblastima, nemaju mogućnost, neki gradovi u Crnoj Gori su vrlo tanki, teško je naći posao. U tom kontekstu moram da pomenem politizaciju, koja nije od juče, koja evo otkad ja znam za sebe, gdje ste vi obeshrabreni, jer znate da neka mjesta, koliko god ste dobri nećete dobiti ako nemate neke članske karte, i vi tu imate taj dio mladih koji naprosto ima taj bunt - zaključila je Gligorović.