Donijeli odluku o Energetskom bilansu države za narednu godinu

Portal ETV

Vlada je danas na sjednici donijela odluku o Energetskom bilansu Crne Gore za narednu godinu.

Kako je saopšteno iz Vlade, Energetski bilans obuhvata bilanse električne energije, uglja, nafte, naftnih derivata i biogoriva, godišnju analizu učešća energije iz obnovljivih izvora energije u ukupnoj proizvodnji energije, kao i mjere za njegovu realizaciju, koju je pripremilo Ministarstvo energetike.

Iz Vlade su rekli da je Energetski bilans za narednu godinu pripremljen na bazi podataka o bilansu električne energije dobijenih od Elektroprivrede, Crnogorskog elektrodistributivnog sistema, Crnogorskog elektroprenosnog sistema i proizvođača električne energije u Crnoj Gori.

Kako su naveli, Energetski bilans pripremljen je na bazi bilansa uglja dobijenog od Rudnika uglja Pljevlja, kao i procijenjenog prometa naftnih derivata koje naftne kompanije nabavljaju i stavljaju u promet na tržište Crne Gore, dobijenog od Ministarstva rudarstva, nafte i gasa.

- Obezbjeđenje potrebnih količina svih energenata ključan je elemenat za realizaciju planiranih privrednih i socijalnih aktivnosti u Crnoj Gori tokom naredne godine - navedeno je u saopštenju.

Navodi se da je u tom smislu skrenuta pažnja svim energetskim subjekatima i nadležnim organima na punu posvećenost realizaciji svih mjera predviđenih tim bilansom.

Vlada je usvojila Program trgovinskih olakšica 2024-2026 s okvirnim akcionim planom.

Iz Vlade su kazali da se implementacijom tog programa i akcionog plana uklanjaju administrativne neefikasnosti u prekograničnom prometu robe koje utiču na izvozni potencijal i konkurentnost crnogorske privrede.

- Poboljšanje efikasnosti i efektivnosti sistema za olakšavanje trgovine kroz transprentne pojednostavljene procedure, poboljšanu tehnološku infrastrukturu i unaprijeđenu međuagencijsku koordinaciju u cilju podrške ekonomskom rastu i usklađivanju sa međunarodnim standardima - navodi se u saopštenju.

Kako su rekli iz Vlade, Program trgovinskih olakšica olakšica 2024-2026 s okvirnim akcionim planom predstavlja odgovor na niz međunarodnih i nacionalnih obaveza koje proizilaze iz integracionih procesa, a koje upućuju na potrebu dodatnog unapređenja efikasnosti prekogranične trgovine.

Oni su kazali da se, pored toga, Programom utvrđuje i zajednička agenda za sve nadležne organe u toj oblasti.

Okvirni akcioni plan, kako su naveli iz Vlade, sadrži 35 aktivnosti za čiju realizaciju su dominantno nadležni Uprava carina i Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.

- Usvojena je informacija o potpisivanju amandmana br. 3 ugovora br. 01- 13344/1 od 9. januara 2020. godine: Projekat rekonstrukcije magistralnih puteva: Lot 1 - rehabilitacija i unapređenje dionice puta M-2 Rožaje-Špiljani, i prihvatila tekst amandmana - kazali su iz Vlade.

U informaciji se, kako je saopšteno, ističe da geodetske i geološke podloge urađene za taj projekat nijesu odgovarale stvarnom stanju na terenu, što je prouzrokovalo česte promjene već urađenih tehničkih rješenja.

Iz Vlade su kazali da je, takođe, došlo i do promjene Pravilnka o saobraćajnoj signalizaciji i opremi puta u kojem su pooštreni uslovi za ugradnju odbojnih ograda.

- To je dovelo do potrebe za izvođenjem dodatnih i naknadnih radova u ukupnom iznosu od 4.788.931 EUR bez poreza na dodatu vrijednost (PDV), odnosno 5.794.606 EUR sa PDV-om - navodi se u saopštenju.

Navodi se da su rebalansom budžeta za ovu godinu opredijeljena sva potrebna sredstva kako bi se taj projekat u potpunosti realizovao.

Vlada je donijela odluku o obrazovanju Savjeta za razvoj hidropotencijala, kojim će rukovoditi ministar energetike Saša Mujović.

- Zadaci Savjeta su koordinacija aktivnosti radi valorizacije hidropotencijala Crne Gore u cilju proizvodnje električne energije, kao i analitičko sagledavanje i razmatranje pitanja od značaja za razvoj hidropotencijala - rekli su iz Vlade.