Vojinović: Epizoda sa Kju groznicom nije dobila odjek kakav zaslužuje
Na 33. godišnjicu obilježavanja Crne Gore ekološkom državom - cijela crnogorska javnost je ostala zgrožena prizorima nepropisno zakopanih, eutanaziranih, zaraženih krava, i to je pokazatelj koliko smo krenuli stranputicom vezano za sistem upravljanja otpadom u Crnoj Gori - kazala je u emisiji Na kraju dana direktorica Centra za klimatske promjene, prirodne resurse i energiju na Univerzitetu Donja Gorica i nekadašnja šefica radne grupe za Poglavlje 27 o životnoj sredini Ivana Vojinović.
- Moja asocijacija, gledajući fotografije tih životinja, bila je da je došlo do ogromnog propusta u cjelokupnom sistemu. Upravo u onom dijelu sistema koji je odgovoran za bezbjedno i odgovorno upravljanje različitim otpadnim frakcijama, u ovom slučaju animalnim otpadom. Vidjeli smo da je tu došlo do ozbiljnog propusta, koji se može objasniti iz više uglova. Prije svega, to je nepravilno shvatanje nadležnih organa oko razmjera problema, ne samo ekoloških, već i javno zdravstvenih, koje je jedan takav događaj i doveo , i neshvatanje adekvatne uloge, koju nadležni organi koji se bave upravljanjem otpadom u Crnoj Gori, bi trebalo da imaju - rekla je Vojinović.
Izgradnja ekološke infrastrukture, deponija, reciklažnih dvorišta, puno košta, objašnjava Vojinović, te prilikom izrade budžeta prevagu uzmu neka socijalna pitanja ili neki drugi razlozi.
Danas su dostupne različite tehnologije i znanja, savremene regulative i propisi Evropske unije koje preuzimamo, poručuje Vojinović, pa su slike i događaji, vezani za uklanjanje animalnog otpada životinja oboljelih od Kju groznice, nešto što ne dolikuje državi koja pledira, dodaje ona, da bude prva naredna članica Evropske unije.
- Znamo da Evropa baštini najviše ekološke standarde. Ovo posebno ne dolikuje državi koja je Ustavom proglašena prvom ekološkom državom u svijetu. Prosto nedopustive slike, i to da se zaražene životinje nalaze blizu vodenih tokova, blizu slivova, što izaziva kontaminaciju, ne samo tog vodenog ekosistema, nego dovodi i do zaraze većih razmjera, tako da razumijem mještane koji su napravili otpor u vezi odlaganja tog nepoželjnog životinjskog otpada, a negdje se njihov glas s pravom čuo. I ova epizoda sa Kju groznicom odjek nije onakav kakav de facto zaslužuje. Mi taj problem nijesmo riješili, mi smo taj problem, manje-više preskočili, ponovo su neke dnevno-političke teme dobile primat na medijskom i javnom prostoru. Ne vidim da se nešto konkretno uradilo da s takva vrsta pojave u budućnosti više ne dogodi - naglasila je Vojinović.
Država bi morala promptno da reaguje, poručuje Vojinović, i krene u izgradnju postrojenja za tretman animalnog otpada, to je obaveza iz procesa Evropskih integracija, ali je mišljenja da se to neće u skorije vrijeme dogoditi.
- Mi u Crnoj Gori nemamo riješenu infrastrukturu za komunalni otpad, koji svakodnevno generišemo u našim domaćinstvima na sjeveru Crne Gore, bojim se da će izgradnja infrastrukture koja se tiče životinjskog otpada prilično dugo čekati. Još uvijek se nema sluha, bez obzira na ovu nepoželjnu, neprihvatljivu i neprilagođenu epizodu koju smo imali, da će čekati, da ne postoji politička volja da se nešto tako, na dugoročan i jedini ispravan način riješi - zaključila je Vojinović.