Vlada odobrila: Farmerima 400.000 eura odštete, objekat za uništavanje uginulih životinja 2027.

Tamara Klikovac

Vlada Crne Gore zvanično je juče odobrila isplatu 400.000 eura iz budžetske reserve za nadoknadu štete farmerima kojima su grla stradala od kju groznice. Isplata štete je, prema ranijoj najavi ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimira Jokovića, počela u ponedjeljak.

Njegov resor, kako je navedeno u usvojenom dokumentu, intenzivno razmatra moguće mjere podrške farmerima uvažavajući potrebu obnove stočnog fonda i očuvanja poljoprivredne proizvodnje.

Joković je nedavno obećao farmerima da će Ministarstvo početkom naredne godine pronaći najadekvatniji model za ugrožena domaćinstva u nabavci novih grla zbog izgubljene dobiti.

Statistika

Prema podacima Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, Nikšić i Danilovgrad su i dalje jedine opštine u Crnoj Gori u kojima je registrovana ova bolest stoke, a do sada je eutanazirano više od 200 životinja.

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Upravi za bezbijednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove uvjeravaju da intenzivno prate situaciji, te da su od samog izbijanja virusa preduzeli i sprovode sve mjere u cilju sprječavanja dalje pojave i širenja bolesti.

Napominju da je neškodljivo uklanjanje leševa životinja veoma izazovan proces s obzirom da u Crnoj Gori još ne postoji uspostavljen sistem za sakupljanje, preradu ili uništavanje nus proizvoda životinjskog porijekla, uključujući i leševe životinja.

- Crna Gora odnosno resorno Ministarstvo je za ove potrebe obezbijedilo sredstva za izgradnju objekta u saradnji sa Svjetskom bankom u okviru MIDAS 2 projekta i aktivnosti su u toku, a završetak radova se ne očekuje prije 2027. godine – ističe se u informaciji.

Podsjeća se da je, u skladu sa Zakonom o veterinarstvu, obaveza svake lokalne samouprave da obezbijedi sakupljanje i uništavanje nus proizvoda životinjskog porijekla (što uključuje i leševe zaraženih životinja) u slučaju da ne postoji pravno ili fizičko lice koje obavlja te poslove. Takođe je zakonom definisano da više jedinica lokalne samouprave može sporazumno obezbijediti vršenje ovih poslova.

Protesti

Međutim, nijedna lokalna samouprava nije ispunila propisanu zakonsku obavezu odnosno nema stočno groblje, ni jamu grobnicu za zbrinjavanje leševa uginulih/usmrćenih životinja, kao ni definisanu lokaciju za istu.

- Lokalne samouprave opština Danilovgrad i Nikšić su, po zahtjevu Uprave, odredile odgovarajuće lokacije, ali je proces bio veoma spor, što je kada su u pitanju zarazne bolesti životinja jako opasno. Posebno su uznemirujuća postupanja građana ovih opština, koji su protestovali, blokirali puteve i veoma energično se suprotstavljali sprovođenju neškodljivog uklanjanja i zakopavanja na prethodno određenim lokacijama. Sve ovo je uslovilo dodatno odlaganje određivanja lokacija od strane nadležnih službi opština Danilovgrad i Nikšić, a samim tim je i prolongiran proces uklanjanja zaraženih grla sa gazdinstava, što pogoduje širenju zaraze – navodi se u dokumentu.

Podsjećamo, mještani Bogetića danima protestuju i blokiraju put Nikšić-Podgorica na sat jer im čelni ljudi Opštine Nikšić ne odgovaraju na njihov zahtjev da im se u pisanoj firmi da garancija da na području te mjesne zajednice neće više zakopavati eutanazirane i uginule krave oboljele od kju groznice.

Na dvije lokacije u Ljeskovim dolima, koje pripadaju MZ Bogetići, zakopano je preko 100 grla stoke.

Zabilježeno je i više slučajeva obolijevanja i kod ljudi, a najviše ih je prijavljenih u Nikšiću, Danilovgradu i Podgorici. Većina ih je bilo profesionalno eksponirano oboljelim životinjama i biološkom materijalu u laboratoriji.

Direktor Uprave za bezbjednost hrane i fitosanitarne poslove Vladimir Đaković nedavno je za TVNK rekao da se kju groznica stavlja pod kontrolu i da je mnogo je manji broj registrovanih slučajeva u odnosu na prethodni period.