Ratković: Vještačko osnježivanje nije ekološki prihvatljivo, nama je velika vrijednost naša ekologija
Nama je velika vrijednost baš naša ekologija. Sa druge strane, vještačko osnježivanje je jako skupo a imamo i hendikep da je sezona zimska kratka, i da smo, kao što statistika pokazuje tradicionalno u zimskom ski turizmu penetrirani dominantno na domaćem crnogorskom tržištu, i na regionalnim tržištima, a sve to tržišta kratko sezonska, kao da nijesu neki turistički poslenici svjesni toga pa onda prave cijene koje su daleko iznad mogućnosti platežne sposobnosti. Nije cijena dobra ako je tržište ne prihvata, ili mijenjamo cijene ili mijenjamo tražnju - kazao je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, profesor Fakulteta za biznis i turizam iz Budve dr Rade Ratković.
Državna ski staza 1600 otvorena je zvanično 21.decembra, ali zbog nedostatka snijega je sa pauzama radila, te je ponovo otvorena juče.
Država generalno ne posvećuje pažnje turizmu, kaže Ratković, nema destinacijskog menadžmenta, već se, kako navodi, interveniše s vremena na vrijeme.
- Ako se dese problemi, onda dođe neko iz ministarstva, ministar, ili ministarka i onda obećaju svu pomoć. Znači, vatrogasno se interveniše! A inače mi nemamo jednu postojanu strategiju, i nemamo destinacijsku organizaciju u čijem su centru dionici iz privrede, i normalno, na razini državne institucije, na čelu sa Ministarstvom, preko javno privatnog partnerstva, da se o svemu dogovaraju, a ne preko medija razgovaraju je li mjera dobra, ili nije dobra. Jer, kako će se donositi mjera, ako između turističkih djelatnika nema razgovora, nema dogovora, a linija usaglašavanja je da turizam bude što je moguće bolje, a to je interes države, svih građana, i, normalno, preduzetnika koje sve manje i manje spominju, niko ih ne zarezuje, osim što im zarezuju poreze” - rekao je Ratković.
Vještačko osnježivanje nije najbolja opcija, smatra Ratković, jer nije ekološki prihvatljivo i ekolozi će sigurno biti protiv takvog načina.
Niko neće da trpi duge saobraćajne kolone i nedostatak parkirališta, poručuje Ratković, i to je dio za koji država mora da se pobrine.
- Putna struktura, elektro struktura, telekomunikacije, to je ono što država treba da radi, da tu maksimalno pomogne, i to je njen dio posla, a nije njen dio posla da nekim zakonima uređuje politiku plata u privatnim preduzećima - poručio je Ratković.
Što se tiče planinskog ili ski turizma, morala bi da se napravi međunarodna studija, smatra Ratković, međunarodnih eksperata, koji bi, kako kaže, vrednovali ovo što je do sada napravljeno.
- Neophodno je vidjeti kako stojimo u sferi globalnog otopljavanja, i globalne krize ski turizma, i da vidimo šta nam je raditi u budućnosti, da li je opcija da se dislociraju skijališta na lokacijama gdje može da bude postojan snijeg, znate da je po Evropi preko 2000 metara donja granica, čak nije ni to prihvatljivo, nego da se ide više, mi imamo u Crnoj Gori, koliko ja znam, mada nijesam ekspert za ski turizam, lokacija gdje to postoji, to bi trebalo istražiti, a drugo treba da nam bude umirujuće što imamo odlične šanse za gastronomski turizam, u sjevernom, i srednjem dijelu Crne Gore, pa i u primorskom dijelu.
On smatra da je turizam počeo da živi entuzijazmom samih preduzetnika.
- Taj turizam je počeo da živi entuzijazmom samih preduzetnika, a opet su infrastrukturni problemi, panoramski putevi, džipovi se ne mogu mimoići na mnogim dionicama, struja nije u redu, telekomunikacije nijesu u redu, znači ono što je do države to uglavnom nije u redu, jer se državna vlast u ovim kriznim situacijama, a kod nas je predugo kriza, bavi nekim drugim stvarima koje nemaju mnogo veze sa životom građana, imaju sa nekim mitovima, sa nekim izmišljenim identitetskim pitanjima, koja stvaraju socijalnu entropiju, onda problem privrede, problem realnog života građana su u zaleđu. Htio bih da istaknem da agroturizam, odnosno gastronomski turizam, u svim strategijama, koje su nam radili stranci, pa i mi, vrednu visoko potencijal cijele Crne Gore za tu vrstu turizma, i nju treba podržati, i ona ima potencijal da radi pretežni dio godine - zaključio je Ratković.