Raonić već dva puta imenovan, zakon ne dozvoljava treći izbor

Duško Mihailović

Sedmoro kandidata za generalnog direktora Radio televizije Crne Gore koji su prethodne sedmice od Savjeta te kuće tražili transparetno sprovođenje konkursa za čelnu poziciju Javnog servisa, ukazali su u novom dopisu da prema Zakonu o nacionalnom javnom emiteru „isto lice može biti imenovano za generalnog direktora najviše dva puta“, te da je Boris Raonić već dva puta imenovan na tu poziciju odlukama Savjeta od 06.08.2021. i od 01.06.2023. godine.

 U novom pismu predsjedniku Savjeta Veselinu Drljaviću i članovima tog tijela, podsjećaju ih da su prethodne sedmice uputili dopis sa prijedlogom transparentnog sprovođenja konkursa za generalnog direktora RTCG, koji podrazumijeva blagovremenu objavu programa i biografija kandidata na portalu RTCG, kao i prenose intervjua sa kandidatima na Parlamentarnom kanalu, uz prisustvo predstavnika medija, kako je to ranije bila praksa, te da još uvijek nijesu dobili nikakav odgovor.

 - Shodno tome, želimo da kao kandidati za generalnog direktora u čijem opisu posla je krucijalno staranje o zakonitosti rada RTCG, uključimo i širu stručnu javnost i da već očigledno indisponiranom, a od juče i sumnjivo legalnom Savjetu RTCG (najveći dio), pomognemo da iznese ovaj proces na iole dostojanstven i zakonit način - navodi se u novom dopisu sedmoro kandidata za čelnu poziciju Javnog servisa.

 Oni se u pismu Drljeviću i članovima Savjeta pitaju ko je previdio činjenicu da je Boris Raonić dva puta imenovan za generalnog direktora i to odlukama Savjeta od 06.08.2021. i 01.06.2023. godine, uz podsjećanje da član 35 Zakona o nacionalnom javnom emiteru kaže da „isto lice može biti imenovano za generalnog direktora najviše dva puta“.

 SPORNO I RADNO ISKUSTVO

Potpisnici dopisa problematizuju i Raonićevo radno iskustvo u kvalifikaciji traženog nivoa obrazovanja, koje je izmjenama Zakona o RTCG u „pet do 12“ tokom usvajanja seta tzv. IBAR zakona sniženo sa 10 na pet godina amandmanima koji su pisani upravo u kabinetu generalnog direktora RTCG.

 - Ko je Borisu Raoniću izdao i potpisao potvrdu da ima radno iskustvo od pet godina, s obzirom da član 5, tačka 8, Zakona o radu radno iskustvo definiše kao vrijeme provedeno u radnom odnosu i stručnom osposobljavanju u skladu sa zakonom, u kvalifikaciji nivoa obrazovanja, odnosno u stručnoj kvalifikaciji - navodi se u dopisu.

 Potpisnici ističu da je iz priloženih dokumenata lako uočiti da je Boris Raonić stekao VII1 stepen u aprilu 2018.godine, te da su Osnovni, Viši, Vrhovni sud i Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) potvrdili da su njegova imenovanja bila nelegalna, tako da u najboljem slučaju ima tri godine i četiri mjeseca zakonitog radnog iskustva.

 - Vjerujemo da će logički odgovori na ova pitanja odrediti budućnost RTCG kao institucije, a i društveni status članova Savjeta RTCG - zaključuju u dopisu kandidati za generalnog direktora Javnog servisa Časlav Vujotić, Andrijana Kadija, Slaven Knezović, Sabrija Vulić, Žarko Božović, Snežana Burzan Vuksanović i Srđan Čović.

 Predsjednik Savjeta Veselin Drljević zakazao je, mimo uobičajene prakse, za subotu sjednicu tog tijela na kojoj bi mogao biti obavljen izbor generealnog direktora, ali i Ombudsmana RTCG.

 Direktor Media centra i nekadašnji član Savjeta RTCG, Goran Đurović, juče je kazao da će se tvrdnje te i drugih nevladinih organizacija da Vlada Milojka Spajića promjenama predloga Zakona o RTCG, neposredno prije upućivanja na usvajanje Skupštini u junu ove godine, želi da stvori uslove za izbor unaprijed dogovorenog novog/starog generalnog direktora RTCG, obistiniti vjerovatno već u subotu na sjednici Savjeta RTCG.

On je poručio da je konkurs za izbor novog generalnog direktora RTCG obična farsa jer je ishod konkursa već poznat.

- To je plod dogovora Milojka Spajića (predsjednika Vlade i PES-a), Andrije Mandića (predsjednika Skupštine Crne Gore i NSD-a), Milana Kneževića (predsjednika i poslanika DNP-a) i Borisa Raonića, koji je dva puta nezakonito izbaran na funkciju generalnog direktora. To što među prijavljenim kandidatima na konkursu ima dosta prepoznatljivih imena koja zaslužuju poštovanje, neće uticati na članove i članice Savjeta osim, naravno, Marijane Camović Veličković – ocijenio je Đurović.

 KRIMINALNO UDRUŽIVANJE

 Protiv generalnog direktora Javnog servisa Borisa Raonića, predsjednika Savjeta Veselina Drljevića, članova Savjeta Naoda Zorića, Filipa Lazovića, Amine Murić, Milice Špajak i Vladimira Drekalovića, te Željka Mićovića, rukovodioca pravne službe, grupa zapošljenih u Radio televiziji Crne Gore, među kojima su i četiri kandidata za generalnog direktora, podnijela je nedavno Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici krivičnu prijavu zbog kriminalnog udruživanja.

 U krivičnoj prijavi navodi se da je ova grupa udruženo kršila zakone, čime je omogućila Borisu Raoniću sticanje enormnih novčanih sredstava, te da postoji osnov da budu procesuirani zbog kršenja više članova Krivičnog zakonika Crne Gore: kriminalno udruživanje, stvaranje kriminalne organizacije, produženo krivično djelo, prevara, dogovaranje ishoda takmičenja, zloupotreba položaja u privrednom poslovanju, sprječavanje dokazivanja, neizvršenje sudske odluke i zloupotreba službenog položaja.

 Prema krivičnoj prijavi, ta grupa je u dugom roku, od juna 2021. godine i raspisivanja konkursa za generalnog direktora RTCG, kršila zakone, s umišljajem, voljno i namjerno, i ugrožavala javni interes, a Borisu Raoniću omogućila nezakonito sticanje preko 170 hiljada eura bruto, odnosno oko 128 hiljada eura neto.

 -  Sva ova lica su kršenjem Zakona o nacionalnom javnom emiteru, Zakona o radu, i Zakona o platama javnih funkcionera, tri puta nelegalno izabrali Borisa Raonića za generalnog direktora RTCG (6. avgusta 2021, 1. juna 2023. i za v.d. generalnog direktora RTCG 9. jula 2024) uprkos obavezama članova Savjeta da postupaju u skladu sa znanjem, svijesti i savjesti, poštujući odluke nadležnih sudova - navodi se u prijavi.

 Dodaje se da su, osim što su tendenciozno tumačili zakone u korist Borisa Raonića, očigledno po prethodnom dogovoru, navedena lica ignorisala i sudske odluke i to 4 odluke Osnovnog suda: slučajevi Marković (Nikola) i Čović (Srđan), odluku Višeg suda (slučaj Marković - prva tužba), odluku Vrhovnog suda (mart 2024), mišljenje ASK (01.03 2024, broj 03-02-24-24-6) i odluku Upravnog suda od 15. februara 2024.

 O prijavi koju su podnijeli dugogodišnji profesionalci iz RTCG Srđan Čović, Tanja Šuković, Časlav Vujotić, Mladen Vukčević, Slaven Knezović i Žarko Božović, prema najavama ODT Podgorica će odluku donijeti tokom septembra.