Perović: Agencija za bezbjednost saobraćaja je neophodna, trebalo bi je hitno formirati

Portal ETV

Ono što je vrlo bitno jeste da je vrlo hitan i pravi momenat da se pokrene ta tema, da se Agencija za bezbjednost saobraćaja formira. Ona bi okupila i stručnjake iz državnih institucija, nevladinog sektora i medija, koja bi kao institucija djelovala i preventivno, na terenu i kroz izgradnju propisa i strategija kada je u pitanju bezbjednost saobraćaja, i sve to delegirala dalje na lokalne zajednice, kako bi omogućila makar prvi napredak, onaj osnovni, kada je u pitanju svijest o važnosti bezbjednosti saobraćaja -  kazao je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, direktor ALFA centra Miloš Perović.

Protekle godine stradalo je 78 osoba na crnogorskim drumovima, od čega je 10 maloljetnih lica, i oko 20 lica mlađih od 35 godina, što Crnu Goru svrstava među najrizičnijim državama u Evropi kada je bezbjednost saobraćaja u pitanju.

Svjedoci smo crnih brojki, kaže Perović, kada se govori o bezbjednosti u saobraćaju, pogotovu kada se govori o poginulim licima i, dodaje on, kada se govori o broju saobraćajnih nezgoda.

- Kada govorimo o rizicima i uzrocima svega ovoga, onda moramo govoriti o različitim faktorima, koji su vezani za ovoliki broj saobraćajnih nezgoda, a oni mogu biti loša infrastruktura ili vremenski uslovi, a na kraju krajeva nesavjesnost vozača. Mogu biti uzrokovani i brzom vožnjom i korištenjem mobilnog telefona tokom vožnje, nepažnjom. Ono što je ključno jeste da se u 99 posto slučajeva nezgoda ključni faktor pojedinac, odnosno čovjek, tačnije njegovo nesavjesno ponašanje u saobraćaju. Najčešće se to dešava zato što pojedinci, učesnici u saobraćaju nemaju dovoljno svijesti o rizicima koji nose nesavjesno ponašanje u saobraćaju - rekao je Perović.

U crnogorskom društvu prevladava mišljenje, smatra Perović, da se saobraćajne nezgode dešavaju drugima, i zbog toga, dodaje on, dolazi do nepoštovanja pravila i propisa.

- Mi smo prošle godine imali rekordnu godinu po tom pitanju, jer smo za razliku od država regiona i Evrope, bili broj jedan po tom pitanju, kako ova godina teče i ide, izgleda da će i ova godina biti takva  i da se svi apeli i sve akcije koje se sprovode, od strane nevladinog sektora i policije, izgleda za  sada ne daje rezultate - naglasio je Perović.

Broj saobraćajnih nesreća na milion stanovnika, objašnjava Perović, u Crnoj Gori je 90 i to je, dodaje on, javni rizik koji je u Crnoj Gori ogroman, te u tom smislu, samo je država Rumunija, kako kaže, ugroženija po ovom pitanju od Crne Gore.

Sve to, kaže on, govori da postoji potreba da se ovaj sektor unaprijedi. 

- Mi smo, kao organizacija, već i prije desetak godina se zalagali i dalje se zalažemo za formiranje Agencije za bez bezbjednost saobraćaja. Moram reći da je Crna Gora jedina država u regionu koja tu agenciju nema. Zbog čega je to tako, zbog čega ranije vlasti, ali i ove sada, nijesu shvatile ozbiljno potrebu za formiranje Agencije, zaista ne znam - naveo je on.

Ocijenio da je da je vrlo bitno da je hitan i pravi momenat da se pokrene ta tema, da se Agencija za bezbjednost saobraćaja formira. Ona bi, kakoje naglasio, okupila i stručnjake iz državnih institucija, nevladinog sektora i medija, koja bi kao institucija djelovala i preventivno, na terenu i kroz izgradnju propisa i strategija kada je u pitanju bezbjednost saobraćaja, i sve to delegirala dalje na lokalne zajednice, kako bi omogućila makar prvi napredak, onaj osnovni, kada je u pitanju svijest o važnosti bezbjednosti saobraćaja.

- Pored toga mi radimo i sa najmlađima, edukativne radionice u školama, kroz različite vrste predavanja pokušavamo da podignemo svijest kod najmlađih o važnosti poznavanja bezbjednosti saobraćaja, propisa, poštovanja tih propisa, jer negdje mi se čini da je u  radu sa najmlađima moguće stvoriti, u narednom periodu, društvo sa drugačijim pogledima kad je u pitanju ova tema - zaključio je Perović.

Cijelo gostovanje možete pogledati na Youtube kanalu TV E.