Naredba Šoškića nastavak specijalnoga rata protiv slobode mišljenja i izražavanja

Portal ETV

Novinarstvo je profesija koja, prateći ono što se dešava u zajednici i iznoseći javnosti informacije o važnim događajima, daje ključnu podršku razvoju i održanju demokratije u jednome društvu. Kad su novinari ugroženi, ugrožena je demokratija. Stoga je na svaki čin opresije prema novinarima zbog njihove novinarske djelatnosti, na svaki čin progona novinara zbog onoga što pišu, neophodno reagovati, saopšteno je iz crnogorskog PEN centra.

- Ovih dana ponovo svjedočimo klasičnom manevru institucionalnoga zastrašivanja i novinara i građana. Kroz naredbu tužioca Šoškića da se tužilaštvu dostave svi – inače javno dostupni – tekstovi autora Draška Đuranovića i oni koje su drugi novinari pisali o procesu protiv nekadašnjega tužioca Milivoja Katnića u vrijeme kad je Đuranović bio glavni i odgovorni urednik Pobjede, očitava se jasna namjera sijanja straha i prema pojedinačnim novinarima i prema medijskim kućama koje bi takve tekstove objavili, ali i prema svim građanima koji bi se usudili da misle drukčije od onoga što im se servira od strane državnih organa – navodi se u reagovanju PEN centra.

Činjenica je da ni Tužilaštvo, ni sam tužilac Šoškić, nijesu demantovali nijedan navod koji je Đuranović u svojim tekstovima o ovoj temi, ni u svojim novinama, objavio, ističu iz ove organizacije. 

- Upravo to je dokaz da je posljednja akcija specijalnoga tužioca nastavak specijalnoga rata protiv slobode mišljenja i izražavanja u Crnoj Gori, protiv slobode novinarske profesije, protiv vladavine prava. U pitanju je, evidentno, akcija koja je na korak od zabrane izvještavanja o pitanjima koja su od javnoga interesa, a kojim se zvaničnici i predstavnici sudske vlasti pozivaju na odgovornost. A nakon profesionalnih obračuna s pozicija moći, slijede fizički progoni sa onima koji na zabrane i ograničenja ne pristaju - navode u saopštenju.

Kako dodaju, polako Crna Gora počinje živjeti orvelovsku 1984. godinu, u kojoj nas Veliki brat posmatra i u kojoj upravlja našim mislima i riječima, našom slobodom da mislimo i da te svoje misli izrazimo.

- A to su, uz pravo na život, osnovna ljudska prava. Prava koja su ograničena samo u totalitarnim režimima, poput Putinova i Lukašenkova, te kojih su oličenje Hitlerova Njemačka i Staljinova Rusija. Danas nam tužilac Šoškić bjelodano pokazuje da je takav režim, koji opstaje na strahu zajednice, na vlasti u Crnoj Gori. Ovaj postupak specijalnoga tužioca, kakav nijesmo svjedočili ni 90-ih godina za vrijeme Miloševićeva zloglasnog režima, jasno govori da smo danas u rukama onih koji pravo i pravdu, kao i institucije koje bi ih trebale obezbjeđivati, vide kao oružje za osvete, progone i strahovladu – navode u PEN centru. 

O ovim nepočinstvima, dodaju, Crnogorski PEN centar izvijestiće Međunarodni PEN centar i sve PEN centre pojedinačnih zemalja na konferenciji koja je upravo u toku u Londonu. 

- Takođe apelujemo na nevladine organizacije koje se bave zaštitom ljudskih prava i zaštitom rada novinara da reaguju na ovakve poteze tužilaštva. Ne treba podśećati da uz progon novinara civilno društvo strada - zaključuju u saopštenju.