Mirković: Da bi naredne generacije bile zdrave, pedijatrija mora da stoji na čvrstim nogama
Mi ćemo, ukoliko uđemo u Evropsku uniju, vrlo brzo ostati bez ovih mladih pedijatara koje imamo, iz prostog razloga jer će njima biti ponuđeni mnogo bolji uslovi nego što su u Crnoj Gori, što će moći bolje da se ostvare na profesionalnom nivou nego što mogu ovdje, i to je žalosno. O tome bi trebalo da se razmišlja već sada jer nije pet do dvanaest, nego dvanaest i pet! Ko će da nam liječi djecu - kazala je u jutarnjem programu "Budilnik", na Televiziji E, pedijatrica dr Ranka Mirković.
Problem sa brojem pedijatara u Crnoj Gori, kaže Mirković, nije novi problem, jer je ona od 2004. do 2008.godine bila predsjednik Komisije za nacionalni plan akcije za prava djeteta iz oblasta zdravstva u Crnoj Gori. Tada su shvatili, kako navodi, da sve aktivnosti koje su planirali ne mogu obavljene, kako navod, zbog malog broja pedijatara koje su imali tada.
- Imali smo tada više pedijatara nego sada. Napravljena je studija, koja je već tada pokazala, da ćemo mi za par godina doći u ozbiljnije probleme, a evo kako se vidi, znači kako vrijeme ide dalje ti problemi se samo povećavaju i broj pedijatara koji danas radi u Crnoj Gori, je daleko od toga da je zadovoljavajući - rekla je Mirković.
Materijalna primanja pedijatara trebalo bi država da rješava, cijeni Mirković, jer je ona grana medicine na kojoj počiva zdravlje cijele nacije.
- Živimo u državi gdje poslanici javno kažu da su nesposobni i da im trebaju savjetnici, zatim, bez ikakvog srama, odlučuju da daju prijedlog za povećanje svojih plata, od 600 eura, a to je suma od kojih neke porodice žive čitavi mjesec. I pored toga imate skupštinske službe koje bi mogle da rade te poslove, za to su zaduženi i plaćeni, postoje ljudi koji rade te poslove. I onda dođete u situaciju da se pitate zašto nema pedijatara, zašto pedijatri odlaze?! Prije svega, pedijatrija je jedna ozbiljna stvar, ona je najobimnija od svih predmeta interne grupe, ona je šira od interne medicine, zato što je ona, praktično, medicina razvojnog doba, ona obuhvata brigu o djetetu od trenutka rođenja pa sve dok to dijete ne postane odrasla osoba. Nema ni jedne grane medicine koja ima šire postavljene ciljeve, koja ima veću mogućnost djelovanja i veću odgovornost u svom poslu, nego što je to pedijatrija, iz prostog razloga zato što pedijatrija obuhvata i prevenciju, i liječenje, i rehabilitaciju djece. Da bi naredne generacije odraslih osoba bile zdrave, pedijatrija mora da stoji na čvrstim nogama i mi moramo da imamo odlične pedijatre - istakla je Mirković.
Sagovornica "Budilnika" je svoj radni vijek provela kao pedijatar, ali kao profesor medicine, te je, kako kaže, odškolovala veliki broj studenata i zna da su mnogi studenti bili zainteresovani za pedijatriju.
- Ako imate situaciju da jedan pedijatar ne može da živi od svojih primanja, da taj pedijatar svaki dan ima ogroman broj djece, koju ne može da pogleda kako treba, zato što nema vremena, ako imate situaciju da kad zatražite da se tim ljudima povećaju plate za deset posto, država kaže nema para, onda jednostavno dolazite u situaciju da niko neće da ide na tako duga školovanja. Mi ćemo, ukoliko uđemo u Evropsku uniju, vrlo brzo ostati bez ovih mladih pedijatara koje imamo, iz prostog razloga jer će njima biti ponuđeni mnogo bolji uslovi nego što su u Crnoj Gori, što će moći bolje da se ostvare na profesionalnom nivou nego što mogu ovdje, i to je žalosno. O tome bi trebalo da se razmišlja već sada jer nije pet do dvanaest, nego dvanaest i pet! Ko će da nam liječi djecu - zaključila je Mirković.