Mandić se u čestitki povodom Dana oslobođenja Podgorice koristi istorijskim falsifikatima

Duško Mihailović

U dosljednom sprovođenju agende „srpskog sveta“ predsjednik Skupštine Andrija Mandić se i danas u čestitki povodom Dana oslobođenja Podgorice od fašističkog okupatora i domaćih kolaboracionista poslužio istorijskim falsifikatima o Nemanjinom gradu, ne pominjući ni riječju hrabru borbu jedinica  Prve bokeljske i Devete crnogorske brigade i Prvog bataljona Lovćenskog NOP odreda.

Mandić u čestitki Oliveri Injac i Jeleni Borovinić Bojović navodi kako je „Njena istorija, počevši od čuvenog rimskog municipijuma Duklje, preko Ribnice koja je iznjedrila Stefana Nemanju, rodonačelnika dinastije Nemanjića i samim tim dugi niz i dan danas poznata kao Nemanjin grad, do moderne i evropske današnjice, svjedoči o snazi i postojanosti njenih građana“.

Istorijski izvori, međutim, ne bilježe nijedan jedini trag o tome da je srpski veliki župan zidao gradove u Duklji, ali je njegov sin Stefan Prvovjenčani vrlo precizno opisao ulogu svog oca, opisujući Nemanjin osvajački pohod na Duklju riječima „gradove poobara i poruši i preobrati slavu njihovu u obraz zapuštenija“. 

Nemanjinu ulogu opisao je i Njegoš stavljajući ga u isti red sa „Muratom“ i „Bunapartom“ koji „biše pa i preminuše, i mač svoj o Crnogorce đekoji opitaše, pa nestaše, a Crna Gora ostade dovijeka i Strašnoga suda u svojoj volji i slobodi, a to ti je u slavi“.

Na lokalitetu koji se nekad imenuje kao Nemanjin grad, nekad kao tvrđava Ribnica, arheološka istraživanja su međutim locirala isključivo osmansku tvrđavu s kraja XV vijeka, koju izvori pominju pod imenom Depedogen. 

Nemanja se, tako, nije mogao roditi u tvrđavi građenoj gotovo trista godina nakon njegovog  rođenja, niti je „srednjovjekovna tvrđava Ribnica“ mogla postojati na lokalitetu na kojem su Osmanlije prvi kamen uzidale na izmaku srednjeg vijeka.

Istraživanjima je 1963. godine, crnogorski akademik Pavle Mijović – zajedno sa grupom naučnika iz SANU – uvrdio da je riječ o ostacima turske tvrđave „Depedögen“, građene od 1474. do 1477. godine. 

Osim toga, istoričari su utvrdili i da nikada, u Nemanjino doba, nije postojalo ni naselje niti varoš pod nazivom Ribnica.