Maloljetnicima u Crnoj Gori alkohol lako dostupan i bez lične karte

Portal ETV

Većina crnogorskih učenika smatra da im je alkohol dostupan bez ograničenja, bilo kad i na bilo kojem mjestu, samo ako imaju novac, a čak 96 odsto posjećenih prodajnih objekata prodalo je alkohol maloljetnim osobama, pokazalo je istraživanje Foruma mladi i neformalna edukacija (Forum MNE).

To su, kako su precizirali, podaci istraživanja “Zdravstvena kultura i upotreba alkohola među mladima u Crnoj Gori” koje je Forum MNE sproveo u saradnji sa Zavodom za školstvo koje je obuhvatilo sve srednje i osnovne škole u Crnoj Gori.

Iz te organizacije su podsjetili da su prodaja i služenje alkohola licima mlađim od 18 godina u Crnoj Gori zabranjeni i regulisani Zakonom o turizmu i ugostiteljstvu i Zakonom o javnom redu i miru.

- Uprkos jasnim zabranama svjedoci smo da zakon ne poštuje. To potvrđuju i stavovi mladih - većina crnogorskih učenika smatra da im je alkohol bez ograničenja dostupan, bilo kad i na bilo kojem mjestu, samo ako imaju novac- navodi se u saopštenju Foruma MNE.

Istraživanje je sprovedeno u četiri crnogorske opštine: Kotor, Berane, Mojkovac i Danilovgrad na uzorku od 100 prodajnih objekata, kako bi empirijski potvrdili ove tvrdnje korišćenjem metode ''tajni kupac''.

- “Tajni kupci” su bili učenici i učenice srednjih škola uzrasta od 14. do 17. godina.  U samo pet odsto posjećenih prodavnica učenike i učenice prilikom pokušaja kupovine alkohola su pitali za starost.  Prodavci ni u jednom slučaju nijesu tražili ličnu kartu ili drugi identifikacioni dokument kojim bi potvrdili godine maloljetnih kupaca- navode iz Foruma MNE.

Oni su takođe kazali da oznake da je prodaja alkohola zabranjena maoljetnicima “tajni kupci” nijesu uočili u čak 85 odsto prodavnica.

- Normalizacija prodaje alkohola djeci i mladima posebno zabrinjava imajući u vodu da svaki treći učenik u Crnoj Gori uzrasta od 13. do 18. godina povremeno ili često konzumira alkohol. Svaki drugi učenik lično poznaje nekog ko koristi alkohol- navode iz ove organizacije. S druge strane nema podataka nadležnih institucija o izvršenim kontrolama ili nadzoru prodaje alkohola maloljetnicima u trgovinskim objektima. Ovi podaci jasno ukazuju na alarmantnu situaciju i potrebu za hitnim djelovanjem u cilju zaštite djece i mladih- upozorili su iz Foruma MNE.

Iz ove organizacije su takođe poručili da se mora unaprijediti i usaglasiti zakonski okvir za smanjenje fizičke dostupnosti alkohola.

- To je naša obaveza ukoliko zaista imamo namjeru da djeci i mladima obezbijedimo zdravo i sigurno okruženje za rast i razvoj i zaštitimo ih od posljedica konzumacije alkohola-  zaključili su iz Foruma MNE.

Istrživanje je dio projekta “Promijeni pravila igre!” koji Forum MNE sprovodi uz finansijsku podršku Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA) preko ForumCiv-a i IOGT NTO Movement-a. Sadržaj je isključiva odgovornost Foruma MNE i ni na koji način ne održava stavove donatora i partnera.