Lanzardi: Pokušavamo da unaprijedimo status istraživača i istraživačku infrastrukturu
Nauka i inovacije ne mogu se promatrati unutar granica jedne države, zbog globalnog dometa,a jedan od glavnih repera u ovoj oblasti jeste da li se primjenjuju standardi kojima se teži, a to su evropski standardi-
To je za za Budilnik, na Televiziji E, kazala državna sekretarka za nauku i inovacije - Marijeta Barjaktarović Lanzardi.
- Mi možemo reći da u ovoj oblasti, više od deceniju, imamo usklađen zakonodavni okvir sa okvirom Evropske unije, tako da u tom dijelu idemo u pravcu razvoja nove inovativne agende Evropske unije, a pokušavamo i potpunu integraciju u evropski istraživački prostor. Šta to u praktičnom znači za naše gledaoce?! Pokušavamo da na svim nivoima unaprijedimo status istraživača, posebno mladih istraživača, da unaprijedimo istraživačku infrastrukturu, jer bez infrastrukture i naši mladi ljude teže nečemu što je van ove države. Sa druge strane tu su i neke politike i sistem podrške. Oblast inovacija ima značajan porast posljednjih godina, kako u domenu ulaganja, tako i samih politika i podsticaja. Od ‘21.godine tu je implementacione tijelo za oblast inovacije, Fond za inovacije Crne Gore i jedan čitav sistem aktera koji je u ovom momentu ostvario sinergiju i danas možemo govoriti o tome da imamo jedan spektar podrške za inovacije” - rekla je Lanzardi.
Kroz konkurs za sufinansiranje naučno istraživačke djelatnosti ima linija koja je posvećena promociji nauke, objašnjava Lanzardi, dok se Festival nauke i inovacija trudi da kroz nagradni konkurs animira što više mladih da se zainteresuju za nauku.
- Ministarstvo je u iznosu od 100 000 eura raspisalo dva konkursa. Jedan je bio za promociju nauke, drugi za promociju inovacija. Ono što je jako lijepo i što je novitet ove godine jeste da su nosioci nekoliko tih projekata osnovne i srednje škole u Crnoj Gori. Govorimo o Baru, Petrovcu, Ivo Vizin školi u našoj Boki, takođe imamo i na sjeveru nekoliko škola. Raspoređenost tih škola na sva tri regiona govori o tome da svijest o značaju nauke i inovacija polako raste - istakla je Lanzardi.
Korak dalje, a u sklopu Reformske agende i plana rasta za Zapadni Balkan, jesu takozvani edutec hubovi, ističe Lanzardi, a biće ih preko tridesetak ove godine, i oni imaju za cilj, kaže ona, da se u sklopu škola oforme mali hubovi na kojima će djeca sticati znanje ne samo iz oblasti IT tehnologija, već, dodaje ona, i iz fizike, hemije i biologije.
U programu Horizont Evropa Crna Gora učestvuje još od okvirnog programa FP7 iz 2007 godine, podsjeća Lanzardi i dodaje da smo već iskusni u tom programu.
- Naša zajednica je zrela za takvu vrstu projekata. Mi ovdje govorimo o milionskim projektima u različitim oblastima istraživanja i o velikoj konkurentnosti. Dovoljno je reći da je prolaznost na nekih od tih poziva deset posto, od ukupnog broja prijavljenih, tako da naša zajednica može biti ponosna na taj rezultat - naglasila je Lanzardi.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija prepoznaje značaj međunarodne saradnje iz oblasti nauke i istraživanja, kaže sagovornica TV E, jer bez tog segmenta ne možemo računati na pozicioniranje naših naučnika na globalnom tržištu znanja.
- Trenutno su u Vladinoj proceduri dva veoma važna programa za nauku. To je program stepena izvrsnosti za doktorska istraživanja u Crnoj Gori. Naime, namjera je da podržimo mlade studente doktorskih studija, koji studiraju u Crnoj Gori, ali uz obaveznu međunarodnu mobilnost u trajanju od tri mjeseca…Drugi program je istraživačkih grantova za podsticanje izvrsnosti. Govorimo o velikim grantovima, po grantu od 250 do 300 hiljada eura i tu naše licencirane naučno istraživačke ustanove kao obaveznog partnera imaju naučno istraživačku ustanovu iz inostranstva” - zaključila je Lanzardi.