Lalović: Najbolji način da se odužim zajednici je da se bavim razvitkom medicine

<p>Ilustracija</p>

Portal ETV

Biti dio tima prof.dr. Matilde Katan, i pod nadzorom dr.Toma Banija na Univerzitetu u Londonu je velika privilegija - jer su oni veoma poznati i godinama istražuju potencijalne molekule koji bi mogli da izliječe kancerogene ćelije.

To je za Budilnik kazao mladi naučnik koji je na prestižnom Univerzitetu u Londonu završio biohemiju, Damjan Lalović.

- Posebno kao neko ko je iz Crne Gore smatram da je još privilegija, i nadam se da mogu na fini način da predstavim Crnu Goru u ovom polju - rekao je Lalović.

Kao student biohemije često je razvijao projekte koji nijesu doprinosili, kaže Lalević, čovjeku i zajednici, kolektivno.

- Smatram da je najbolji način kako ja mogu da se odužim zajednici jeste da se bavim nekim poljem koje direktno utiče na razvitak, posebno, medicine. Kao što znamo kancer je jedna od najprevalentnijih bolesti koja utiče na zdrsvlje ljudi, tako da nekako sam gravitirao ka tom polju - ističe Lalović.

U početku mladi ljudi ne znaju šta je sve potrebno kako bi došli do novih informacija, objašnjava Lalović, kako bi se eksperimenti obavljali,i, ističe on, potrebno je velìko teorijsko znanje da bi uspješno radili u praksi.

- Kad ja radim u laboratoriji praktični rad devedeset posto je teorija iza svega toga, tako da praktični rad je zapravo najmanji dio. Tipični dan u laboratoriji kreće rano, ja moram biti u 7:20 h ovdje na fakultetu, zato što mnogo ima tu dijelova, ja moram biti prisutan od početka dana.Često se bavim sa živim ćelijama koje moram da hranim, moram da ih proučavam, nadgledam, a i takođe moram da prisustvujem sastancima, da prezentujem rezultate. Tako, otprilike, u jednom danu u laboratoriji dosta stvari se dešava, ali kada završim u 5, završio sam za taj dan - rekao je Lalović.

Ljubav prema biohemiji se rodila još u osnovnoj školi, prisjeća se Lalović, kroz Gimnaziju je došao do saznanja koliko biologija i hemija mogu biti značajne, ta spona između biologije i hemije, kako kaže on, jeste biohemija i krenuo je u tom pravcu.

U sklopu njegovog istraživanja neophodna je komunikacija i saradnja sa drugim naučnicima, kaže mladi naučnik, tako da je često u prilici da sarađuje i sa drugim laboratorijima.

- Vrlo je bitan razgovor sa ostalim naučnicima u smislu kako nastaviti projekat, kako promijeniti neke stvari da bi se dobili željeni rezultati .. - naveo je on.

Sagovornik Budilnika poručuje mladima da se trude, kroz osnovnu i srednju školu, da uče predmete koji im se sviđaju, a, dodaje on, posebno je važno uključiti se u vannastavne sekcije.

- Vrlo je bitno organizovati i prisustvovati naučnim dešavanjima u Crnoj Gori. Smatram, da takođe, treba nastaviti rad sa profesorima kako bi oni podržali učenike na tom polju - zaključio je Lalović.

Cijelo gostovanje možete pogledati na You Tube kanalu TV E.