KURPEJOVIĆ: Po Zakonu o obrazovanju i vaspitanju ministarka Jakšić- Stojanović može da razriješi direktoricu Gimnazije Biljanu Vučurović

Politizacija umjesto utvrđivanja odgovornosti, skretanje pažnje sa problema o kojima mora javno da se govori - te obrise poprima slučaj Sare Vujisić, nekadašnje učenice Gimnazije ,,Slobodan Škerović”, koja je javno progovorila da je bila izložena seksulnom uznemiravanju od profesora te škole Radomana Čečovića.

Neprikladne poruke profesora gimnazije bivšoj učenici šokirale su javnost i otvorile mnoga pitanja - ko je odgovoran za to što profesor i dalje predaje u školi, zašto javnost i roditelji nisu ništa znali o tome tri godine nakon prijavljivanja slučaja, ali i zbog čega je direktorica Biljana Vučurović kaznila profesora najblažom mogućom kaznom za tešku povredu radne obaveze.

Televizija E saznaje da postoji pritisak dijela parlamentarne većine na resornu ministarku Anđelu Jakšić Stojanović da ne smijeni direktoricu podgoričke Gimnazije Biljanu Vučurović. Zvanično, poslanici koji su juče bili na sastanku sa ministarkom o tome ne govore, ali su svjesni da se cijeli slučaj politizuje i da se umjesto o stvarnoj žrtvi, djevojci koja je preživjela seksualno uznemiravanje, fokus svjesno prebacuje na nacionalnu pripadnost direktorice Gimnazije, iako to niko nije povezivao sa zakonskim obavezama koje je Vučurović ignorisala.

Da postojeće zakonske odredbe omogućavaju sankcionisanje u ovakvim I sličnim slučajevima – poručuje struka. Zakon o radu propisuje da se u slučajevima teže povrede radne obaveze može izreći novčana kazna u iznosu od 20 do 30 odsto u odnosu na zaradu, ali i uslovni otkaz i otkaz o radu zaposlenom.

-Da bi se neko djelo kvalifikovalo i da bi se donijela mjera neophodno je sprovesti disciplinski postupak. Koliko imam informaciju, disciplinski postupak je sproveden i utvrđeno je da se radi o težoj povredi radne obaveze. Ali, moramo imati na umu da ugovor o radu i kolektivni ugovor definišu koje su te povrede radne obaveze, tako da najčešća teža povreda radne obaveze se odnosi na zloupotrebu položaja ili na one povrede koje nanose značajnu štetu poslodavcu – ističe advokatica Mubera Kurpejović, nekadašnja generalna direktorka u Ministarstvu prosvjete.

Tokom konferencije za medije u Gimnaziji ,,Slobodan Škerović” direktorica Vučurović je naglasila da je profesor Čečović, zbog teže povrede radne obaveze, kažnjen jednokratnom novčanom kaznom oduzimanja 30 odsto od plate.

U zakonu o radu, u članu 146 precizno su navedene mjere koje se zaposlenom mogu izreći u Za teže povrede radnih obaveza, u skladu sa kolektivnim ugovorom i ugovorom o radu, zaposlenom se može izreći jedna od sljedećih mjera: novčana kazna u visini od 20% do 30% mjesečne zarade zaposlenog ostvarene u mjesecu u kome je odluka izrečena, u trajanju od jednog do četiri mjeseca; uslovni prestanak radnog odnosa; i treća najteža mjera - prestanak radnog odnosa.

Uslovni prestanak radnog odnosa podrazumijeva mogućnost prestanka radnog odnosa ako zaposleni u periodu od šest mjeseci od dana izrečene mjere učini težu povredu radne obaveze.

Na osnovu ovih odredbi, jasno je da je direktorica Vučurović izrekla – najblažu moguću kaznu nakon sprovedenog disciplinskog postupka.

Da li će to biti osnov da ministarka prosvjete Jakšić Stojanović razriješiti direktoricu Gimnazije – za sada nije poznato.

Kurpejović ističe da je jasan Opšti zakon o vaspitanju i obrazovanju kada je riječ o imenovanju i razrješenju direktora obrazovnih ustanova.

-U skladu sa opštim zakonom o obrazovanju i vaspitanju, ministar u konkretnim slučajevima, kada se radi o zloupotrebi položaja, nepreduzimanju mjera, ne obavljanju radnih zadataka, može nakon sprovedene procedure izvršiti razrješenje ili pokrenuti neki drugi postupak kada su u pitanju direktori – ističe advokatica Kurpejović.

Smjena direktorice Gimnazije, ne zbog njene političke i nacionalne orijentacije, već zbog propusta kada je riječ o ovom slučaju, jedan je od zahtjeva koji će biti iznijet na protestu zakazanom u petak13. Novembra. Kontrolno saslušanje ministarke Jakšić Stojanović na tu temu, zatražiće, kako su najavili, poslanici DPS-a. Iz ministarstva prosvjete nauke i inovacija ni danas nijesu odgovorili na pitanje jesu li se stekli uslovi za razrješenje Biljane Vučurović sa mjesta direktorice podgoričke gimnazije i da li će ministarka pokrenuti tu proceduru?