Krkeljić podržala studentske proteste u Srbiji ali ne i u Crnoj Gori
Portal ETV
Dekanica Muzičke akademije sa Cetinja Tatjana Krkeljić koja je nedavno bezrezervno podržala studentske proteste u Srbiji, M portalu nije potvrdila da istu takvu podršku može da pruži crnogorskim studentima, odnosno neformalnoj studentskoj grupu „Kamo śutra”, koja od početka godine organizuje seriju protesta i blokada tražeći smjenu potpredsjednika Vlade za bezbjednost Alekse Bečića i ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića, zbog propusta policije u slučaju masovnog ubistva na Cetinju 1. januara.
Krkeljić je na pitanje M portala da li će podržati neformalnu studentsku grupu “Kamo śutra”, i da li ima isti stav prema crnogorskim studentima koji protestuju kao i prema studentima u Srbiji odgovorila uopšteno, ne dotičući se konkretne problematike.
- U dnevnoj sam komunikaciji sa studentima, članovima Studentskog Vijeća i drugima iz plenuma studenata Muzičke akademije. Teme su razne, od studentskih, profesionalnih do onih koje se tiču različitih djelovanja građanskog aktivizma i vrlo poštujem i pratim njihova razmišljanja i različitost u pristupu po svim pitanjima. Za primjer bih istakla i nedavnu inicijativu naših mladih ljudi koja je mogla opravdano naići i na širu medijsku pažnju https://cetinjskilist.com/studenti-muzicke-akademije-prikupili-preko-800e-za-miu-popovic - kazala je ona.
U daljem odgovoru navodi da su njeni razlozi podršci studentskim protestima u Srbiji lične prirode i iz potrebe da stane uz inicijativu koju su, kako je rekla, pokrenuli njeni školski drugovi, odazivajući se upravo njihovoj molbi za podršku.
- Dalje, po pitanju podrške protestima u Srbiji, želim reći sljedeće: kao nekadašnji učenik Mladenovačke gimnazije, izrazila sam svoju podršku punu studentskim protestima u Srbiji. Ova podrška dolazi ne samo iz lične uvjerenosti, već i iz želje da stajem uz inicijativu koju su pokrenuli moji školski drugovi i molba za podrškom je došla upravo sa te adrese, i niotkuda drugo. Oni, koji su početkom devedesetih godina prošlog vijeka bili učesnici antiratnih demonstracija u Beogradu, sada, kao roditelji, gledaju svoju decu kako izlaze na ulice u borbi za bolju i pravedniju budućnost - navodi dekanica Muzičke akademije sa Cetinja.
Ona takođe nije mogla da potvrdi da će zakazati sjednicu Vijeća Muzičke akademije povodom podrške studentskoj grupi “Kamo śutra”, dodajući da za sada nije podnijet nijedan zahtjev sa takvu inicijativu.
- Povodom vašeg novinarskog upita, želim vas obavijestiti da do ovog trenutka nije podnijet nijedan zahtjev po pitanju predmetne inicijative za zakazivanjem sjednice Vijeća Muzičke akademije od strane njenih članova, u skladu s Pravilnikom o radu Vijeća. Kao predsjedavajuća Vijeća, ja mogu i obavezna sam da sazovem sjednicu isključivo u situacijama predviđenim članom 64. Statuta Univerziteta Crne Gore - kazala je Krkeljić, dodajući da ćemo biti obaviješteni u slučaju da do nekih izmjena dođe.
Sagovornica M portala je u jednom od ranijih tekstova o studentskim protestima u Srbiji nedvosmisleno podržavla mlade ljude u toj zemlji, ističući da oni imaju pravo na izražavanje mišljenja i zahtijevanje odgovornosti od institucija. Tada je naglasila da iznosi isključivo lični stav jer, kako je kazala, za institucionalni odgovor treba više vremena zbog procedura.
- Kao profesorica i kao čovjek, u potpunosti podržavam mlade ljude koji se odlučuju da svoj stav iskažu na legitiman, demokratski način. Smatram da je njihovo pravo na izražavanje mišljenja i zahtijevanje odgovornosti od institucija ključni stub svakog zdravog društva. Duboko me potresla vijest o tragediji u Novom Sadu i svim njenim posljedicama, uključujući i reakcije sistema koje su dovele do hapšenja srednjoškolaca, studenata i aktivista. Istovremeno, želim istaći da su ovakvi tragični događaj dio šire slike problema koji danas pogađaju naš region i svijet. Rat u Ukrajini, rat u Palestini, sve intenzivnije ugrožavanje ženskih prava u SAD i dijelovima Evrope, brutalni napadi na novinare, poput onoga kojem smo svjedočili u slučaju novinarke Ane Raičković i njene porodice u našoj zemlji, svjedoče o ozbiljnim izazovima sa kojima se suočava današnje društvo. Video napada na novinarku duboko me uznemirio i podsjeća nas na važnost zaštite novinara i slobode govora. Nažalost, razloga za reakcije i osudu ima na svakom koraku, kako u našoj zemlji, tako i šire. Kao profesorica, biram da prvenstveno reagujem kroz svoj rad, edukaciju i podršku mladim ljudima - navela je ona.
Kazala je i da se zajedno sa koleginicama i kolegama trudi da doprinesu društvenom boljitku kroz djelovanje u okviru institucije kojoj pripadaju.
- Takođe bih željela da istaknem važnost uloge medija u ovom kontekstu. Nadam se da će mediji, pored izvještavanja o tragičnim događajima i krizama, posvetiti veću pažnju i pozitivnim vijestima, akcijama i inicijativama koje dolaze sa našeg i drugih fakulteta. Naši napori u obrazovanju, inovacijama i podršci mladima često ostaju zanemareni, a vidljivost tih aktivnosti bila bi značajan podsticaj svim uključenim stranama. Odsustvo praćenja ovakvih priča ostavlja utisak da društvo nije spremno prepoznati i cijeniti napore koji idu ka unapređenju zajednice, što je, uvjerena sam, greška koju možemo i trebamo ispraviti. Podrška pravdi, slobodi i ljudskim pravima mora ostati prioritet za sve nas, kako kroz individualne, tako i kroz kolektivne napore - kazala je ranije Krkeljić.