Konatar: U Srednjoj medicinskoj školi učenici se osjećaju bezbjedno

Portal ETV

U školi imamo tim za vršnjačko nasilje i vandalizam, koji čini devet ljudi, i vrlo su posvećeni tom poslu. U slučaju kad imamo neku vrstu diskriminacije, onda se multidisciplinarno pristupa tome, obavljaju se razgovori i sve procedure u skladu sa tim - kazala je u "Budilniku", na Televiziji E, organizatorka praktičnog obrazovanja u Srednjoj medicinskoj školi Ranka Konatar.

U Srednjoj medicinskoj školi se učenici osjećaju bezbjedno, kaže Konatar, jer se kadar te škole trudi i preduzima sve mjere da se učenici osjećaju bezbjedno.

- S tim u vezi preduzeli smo veliki broj aktivnosti, koji doprinose tome. Kada su u pitanju dežurstva nastavnika i to smo povećali, zapravo imamo pet dežurnih nastavnika i tehničko osoblje loje vodi brigu o našoj djeci, i u prvoj i u drugoj smjeni - rekla je Konatar. 

Vršnjačko nasilje je činjenica, kaže Konatar, i dešava se, pa je tako i u toj školi bilo pojednih vidova nasilja, takoreći diskriminacije .

- Mi u školi imamo tim za vršnjačko nasilje i vandalizam, koji čini devet ljudi, i vrlo su posvećeni tom poslu. U slučaju kad imamo neku vrstu diskriminacije, onda se multidisciplinarno pristupa tome, obavljaju se razgovori i sve procedure u skladu sa tim - istakla je Konatar.

Obzirom da je danas Dan mentalnog zdravlja, sagovornica Televizije E je kazala da zaista vode računa i proslavljaju sve svjetske dane za zdravlje.

- Kad je u pitanju mentalno zdravlje imamo radionice koje drže kolege sa psihijatrije, koje podstiču mentalno zdravlje. S tim u vezi postoji i ogroman broj radionica, obuka za učenike, nastavnike, cezano za empatiju, vezano za socijalnu komunikaciju, kako bi smanjili mogućnost nastanka nasilja - naglasila je Konatar.

U školi su nastavnici medicinske struke, ali i pedagoško psihološka služba koja se, ističe Konatar, vrlo posvećeno bavi problemom bilo koje vrste nasilja u školi.

,, Savjet roditelja je jedan od organa škole, koji je značajno uključen u prevenciju nasilja , i vrlo često imamo ogromnu podršku od njih, tako da smo jako zadovoljni sa saradnjom roditelja. Međutim, sa svim roditeljima nemamo.istu komunikaciju, ili su oni ti koji nijesu upućeni, ali, u velikom broju slučajeva oni su ti koji se obrate školi, gdje mi možemo da reagujemo i da se posvetimo tom problemu” - rekla je Konatar.

Ukoliko u školi postoje učenici koji se sukobljavaju, poručuje Konatar, tu je psihološko pedagoška služba i kontinuirano se prati njihov odnos, te se vodi računa, dodaje ona, da svi učenicu budu zaštićeni i budu dobro.

,, Smatram da bi bilo vrlo korisno uvođenje školskog policajca, jer samim tim kad učenici imaju osjećaj, da postoji neki nadležni organ i da su posmatran, vrlo često možemo.da smanjimo mogućnost nasilja, odnosno da do tog nasilja ne dođe, i u slučaju da dođe da ne bi došlo do neke ozbiljnije situacije” - zaključila je Konatar.